Acı Çehre Tohumu Nedir? (Kullananlar)

Siz de buraya acı cehre hakkında bilgi almaya mı geldiniz? Başka yerlerde olan bilgiler sizde de kafa karışıklığına mı yol açıyor?

O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda acı çehre tohumu hakkında tüm bilmek istediklerinizi yanıtlayacağız.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve hemen başlayalım.

Acı Çehre Tohumu Nedir?

Halk arasında acı çehre otu olarak bilinir ama aslında akdiken ağacının tohumu olan adından da net bir biçimde anlaşılacağı gibi siyah renkte olan bir tohumdur.

Acıcehre adı da ürün özelliklerinden kaynaklanır. Kendiliğinden yetişen bir bitki türü değildir. Sapları dikenli olan bir bitkidir.

Ne İşe Yarar?

Şimdi üstte verilen bu bilgilerden sonra gelelim merak edilen bir diğer önemli olan hususa bu tohumun ne işe yaradığı sorusunun yanıtlarına.

Öncelikli olarak elbette kullananların da çok iyi bildiği gibi zayıflama tohumu olarak da adlandırılan bir bitki türü olduğu için kalıcı olarak değil ama geçici olarak zayıflamaya yardımcı olur.

Bu noktada da mutlaka diyetisyen veya uzman doktor kontrolünde kullanılması gerektiği hiçbir biçimde unutulmaması gereken son derece önemli bir husustur.

 • İştah kapatır.
 • Kolesterolü düzenlemeye yardım eder.
 • Diyabet hastalarında kan şekerini düzenler.
 • Şişkinlik ve gaz sancısı gibi sorunlara iyi gelir.
 • İshal olmak isteyenlerin ishal olmasını sağlar. Bu yüzden de ishal otu olarak da adlandırılmaktadır.
 • Kabızlığa iyi gelir. Kabızlık sorunu giderir.
 • Hazmı kolaylaştırır.

Faydaları Nelerdir?

Şimdi de gelelim bu çok özel acı otun faydaları hakkında bilgiler vermeye. Böylesine işe yarar etkileri olan otun başlıca söylenebilecek olan faydaları ise şunlardır:

 • İdrar söktürerek vücutta olan fazla suyun atılmasını sağlar.
 • Destekleyici olarak prostat ve böbrek hastalıklarında kullanılır.
 • Bağırsakların çalışmasını hızlandırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücudun direncini artırır.
 • Mide ve bağırsakta oluşan gazları giderir.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik sorununu giderek sağlıklı bir beden yapısı olmasını sağlar.
 • Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan deri sarkmalarını ortadan kaldırır.
 • Cildi toparlar. Sonuç olarak acı çehre çayı faydaları için söylenebilecek olanlar bunlardır.
 • Kaşıntılara ve yaralara sürüldüğü zaman iyi gelir.

Acı Çehre Otu Ne Kadar Zayıflatır?

Şimdi de gelelim bir diğer merak edilen sorunun yanıtına acı çehre otunun zayıflatıp zayıflatmadığı sorusunun yanıtına, üstte de ifade edildiği gibi gerek iştah kapatıcı özelliği, gerek vücutta fazla olan suların atılmasını sağladığı için zayıflatma özelliği mevcuttur.

Burada yeniden şunu da belirtmek gerekir ki son derece güçlü bir bitki olduğu için mutlaka diyetisyen veya uzman doktor kontrolünde kullanılması gerekir

Nasıl Kullanılır (Nasıl Tüketilir)?

Şimdi de gelelim kullanımı ile ilgili bilgi vermeye. Eğer acı çehre otu zayıflama amaçlı olarak kullanılacak ise o zaman yemeklerden 1 saat önce 1 bardak olarak içilmelidir ve mutlaka diyetisyen veya uzman doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Bu noktada ”Acı çehre tohumu günde kaç tane alınmalı?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise eğer zayıflama amaçlı olarak kullanılacak ise günde 3 bardak fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Hazır alınan acı çehre tohumu kaynatılan suyun içinde 5 dakika bekletildikten sonra tüketilebilir. Eğer acı çehre bitkisi hazır çay olarak alınmış ise o zaman da klasik sallama çaylarda olduğu gibi tüketilmesi gerekir.

Eğer diğer amaçlar için tüketilecek ise o zaman yemeklerden bir saat sonra tüketilmelidir.

Ne Kadar Süreyle Kullanılmalıdır?

Mutlaka diyetisyen veya uzman doktor kontrolünde kullanılması gereken bu tohumun ne kadar süre ile kullanılacağına uzman doktorun neden kullanıldığına göre karar vermesi gerekir.

Kimler Kullanmamalıdır?

Gelelim kimler kullanmamalı sorusuna. Öncelikli olarak ”Acı cehre emziren anneler kullanabilir mi?” sorusuna verilebilecek olan yanıt kesinlikle hamile anne adaylarının ve emziren annelerin kullanmaması gerektiğidir.

Yine böbrek yetmezliği olanlarında kullanmaması gereken bir bitkidir.

Acı Çehre Otu Kullananların Yorumları

Kullanıcı yorumları hakkında söylenebilecek olan şeyler şunlardır. Acı çehre ile zayıflayan ünlüler de diğer kişiler de sonuçtan son derece memnundur. Ünlü tıp insanı İbrahim Saraçoğlu da bu çok özel bitki ve kullanımı hakkında kendi internet sayfasında detaylı olarak bilgiler vermektedir.

Ayrıca açlık otu ekşi içinde yapılan yorumlar da bu ot hakkında kişilere aydınlatıcı bilgiler verir durumdadır. Kişiler bu ot ile sağlığına kavuştuklarını, ciltlerinin güzelleştiğini söylüyorlar.

Acı cehre ile zayıflayanlar kısa sürede etkin sonuçlar aldıklarını da bilhassa ifade ediyorlar. Yine de mutlaka diyetisyen veya uzman doktor kontrolünde kullanılması gerekir

Yan Etkisi Nelerdir?

Acı çehre otunun yan etkileri noktasında şunlar söylenebilir:

 • Çift görme,
 • aşırı derecede ishal,
 • bulanık görme,
 • sıvı elektrolit dengesini bozma gibi yan etkileri görülebilmektedir.

Bunlar dışında zararları noktasında söylenebilecek bir şey mevcut değildir. Bu noktada ”Acı çehre bağırsak tembelliği yapar mı?” sorusunun yanıtı ise çok uzun süre abartılı kullanılmadıkça böyle bir soruna yol açmadığıdır.

Acı Çehre Fiyat Bilgisi

Acı çehre fiyat bilgisi farklı yerlerde farklı değerler ile insanların karşısına çıkıyor. Özel kendi cam şişesinde 45 gram cam kavanoz içinde satılanın fiyatı 33 Türk Lirasıdır. Açık olarak satılan 100 gramın fiyatı ise 38 Türk Lirasıdır. Yine 4 * 10 gram olarak satılanın fiyatı ise ortalama olarak 45 Türk Lirasıdır.

Bu verilen bilgilere istinaden ”Acı cehre nerede satılır sorusunun yanıtı gerek nektarlarda, gerek internet üzerinden satış yapan yerlerde, gerek acı cehre form çayı olarak marketlerde kendi özel ambalajında satıldığı biçimdedir.

O yüzden de hem açık formda, hem de kapalı formda ürün satışları gerçekleşmektedir. Eğer özel olarak kekikli acı çehre gibi ürünler alınır ise onların fiyatı biraz daha yüksek düzeydedir.

Yorum yapın