Akupunktur ile Zayıflama

Siz de buraya akupuntur ile ilgili bilgi almaya mı geldiniz? O zaman söyleyelim son derece doğru yerdesiniz. Şimdi dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen işin alfabesinden başlayarak kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını verelim.

Akupunktur Nedir?

Öncelikli olarak ”Akupunktur ne demek?” sorusunun yanıtını vermek gerekir.

Dünyanın en eski uygarlıklarından olan Çin’de ilk defa uygulanmaya başlamış olan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur sözcüğü dilimize çevrildiğinde iğne batırmak anlamına gelir. Akupunktur Latince iki sözcüğün bir araya gelmesinden ortaya çıkar.

İzmir ve İstanbul başta olmak üzere ülkemizin değişik yerlerinde de günümüzde alternatif tıp olarak kabul edilen bu uygulama aşağıda detayları verilen alanlarda uygulanmaktadır.

Ne İşe Yarar?

Akupunktur pek çok neden ile kullanılır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Migren sorununu giderir
 • Zayıflama sağlar
 • Miyomları küçültür ( uygulandığı dönem süresince)
 • Vücudun enerji akışını dengeler. Böylece vücut organizmasının kendisini iyileştirmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Metabolizmayı hızlandırır

Etki Mekanizması Nasıldır?

Akupunktur etki mekanizması için söylenebilecek olan başlıca şeyler şunlardır:

 • Akupunkturun analjezik ya da bilinen ismi ile ağrı kesici etkisi ki migren, romatizma ağrı vb. değişik türden tüm ağrılar için güçlü bir etkisi vardır.
 • Akupunktur uygulamasının psikolojik etkisi: Dünyada yapılan tüm araştırmalar psikolojik etkisinin son derece güçlü olduğunu ifade ediyorlar.
 • Akupunkturun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi: Akupunktur sonrası bağışıklık sistemi eskisinden çok daha güçlü bir hale gelir.
 • Akupunkturun sakinleştirme etkisi ki sinir sistemine doğrudan etki ettiği için son derece güçlü bir etki yaratır.
 • Akupunkturun otonom sinir sistemini dengeleme etkisi söylenebilecek olan etki mekanizmalarıdır.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur kişiye özel olan akupunktur iğnesi vasıtası ile yapılır. Burada işin püf noktası belli akupunktur noktaları üzerinden özenle gerçekleştirilir.

Vücutta belirlenen noktalara ve hangi amaçla tedavi yapılacak ise ona uygun olarak kişiye özel ilk defa açılan özel akupunktur iğneleri cilde batırılır. Bu iğneler sinir noktalarına uygulanarak, vücudun uyarılması sağlanır.

Akabinde her seans kişiye ve kişinin durumuna göre değişmekle beraber 20 dakika ile 60 dakika arasındadır. Seans sıklığına bakıldığında ise haftada duruma göre iki ile üç kere uygulanır.

Akupunktur Yararları

Kişiye göre değişmekle birlikte akupunkturun başlıca yararları şunlardır:

 • Astım sorununa iyi gelir
 • Sigara bağımlılığı ile mücadele edilmesini sağlar
 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Vücudun doğal yollardan ağrılarının giderilmesini sağlar
 • Stresi ortadan kaldırır
 • Hipertansiyona iyi gelir
 • Adet öncesi uygulandığı zaman adet öncesi olan semptomların giderilmesini sağlar
 • Kişinin daha sağlıklı yaşamasını sağlar
 • Depresyonu yok eder
 • Ülser için alternatif bir yöntemdir ve doğru düzenli yapıldığı zaman etkili sonuç verir
 • Kişinin iyileşme sürecini hızlandırır
 • Diyet yapanların uyum sorununu ortadan kaldırır
 • Ayrıca diğer sindirim sistemi sorunlarını da giderir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunktur normal şartlar altında herhangi bir yan etkisi mevcut değildir.

Yine de vücut yapısı aşırı hassas olan kişilerde akupunktur sonrası iğne konulan yerlerde ağrı durumu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra yine kimi kişilerde akupunktur sonra hafif bir uyku, sersemlik hissi de görülebilen yan etkiler arasında yer alır.

Bunlar dışında görülen bir yan etki mevcut değildir.

Akupunktur Kimlere Uygulanmaz?

Akupunktur tedavisi uygulanamayacak olan kişiler şunlardır:

 1. Öncelikli olarak vücudunda kalp pili olan kişilere hiçbir şart altında akupunktur yapılamaz.
 2. Hamilelik döneminde olan kadınlara ve benzer bir biçimde çok özel bir durumu yok ise emziren annelere de akupunktur uygulanması tavsiye edilmez.
 3. Son olarak da kişi kanser hastası ise, kemoterapi ve/veya radyoterapi görüyor ise bu durumlarda da akupunktur uygulanamaz.
 4. Ayrıca aşırı hassas, alerjik bir yapısı olan kişiler de akupunktur uygulaması kişinin vereceği tepkiler dolayısı ile tavsiye edilen bir durum değildir.

Akupunktur ile Zayıflama

Bu yöntem ile zayıflayanlar elbette vardır.

Burada akupunkturun insanları zayıflatmasının temel nedenleri kişilerin metabolizmasını hızlandırması, kişinin beyninde açlık hissini azaltması, toksinlerin vücuttan atılmasının sağlanması, kişinin kendisini tok olarak hissetmesi, aşırı yemenin ortadan kalkması ve akupunktur uygulanır iken sebze meyve ağırlıklı beslenme, yağ yakımın hızlanması başlıca zayıflanmasının nedenleridir.

Akupunktur ile zayıflama yorumları da bu verilen bilgiler ışığındadır.

Akupunktur uygulayan merkezler kişiye özel bir program çıkarırlar. Buna uyarak sürece devam edildiği zaman etkin ve kalıcı kontrollü bir biçimde kilo verilmesi mümkün olmaktadır.

Yine bu süreçte uzmanın verdiği egzersizlerin yapılması da zayıflamayı kolaylaştıran faktörlerdir. Akupunktur ile zayıflama için akupunktur iğneleri kulağa uygulanır.

Zayıfladıktan sonra Kilo Aldıran Durumlar

Akupunktur ile zayıfladıktan sonra tekrar kilo alınıp alınmayacağı en çok merak edilen olgulardan bir tanesidir.

Öncelikle bu noktada şunu ifade etmek gerekir ki kimi bünyeler kilo almaya son derece müsaittir. Bu yüzden akupunktur bırakıldıktan kişi kontrollü yemeyi bırakır, egzersiz ve spor yapmaktan da vazgeçer ise doğal olarak kilo alması kaçınılmaz olan bir durumdur.

İşin özünde kontrolsüzlük olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Kişi akupunkturu bıraktıktan sonra uzmanın önerdiği biçimde dengeli ve sağlıklı beslenir ve egzersizlerini yapar ise o zaman kilo alma gibi bir durumu olmayacaktır.

Akupunktur Fiyatları

Akupunktur fiyatları için net bir fiyat listesi verilmesi hiçbir zaman için tam olarak mümkün değildir. Bu tedaviyi uygulayan kuruma ve uygulamanın hangi amaçla yapıldığına göre fiyatlar değişiklik gösterir. Ücretler seans başına alınır.

Kimi kurumlarda toplu yapılan ödemelerde özel bir indirim uygulanabilir. Bunun yanı sıra akupunktur fiyatları kentlere göre de değişiklik gösterebilir. Her yıl fiyatlar değişmekte ve güncellenmektedir.

Yorum yapın