Chest Press Machine Hareketi Nasıl Yapılır? Göğüs Egzersizleri

Chest Press Machine nedir? Mutlaka her salon da bulunan kendi makinesi ile çalışılan Chest Press Machine Hareketi, günümüz sporcularının sıklıkla tercih ettiği bir ana göğüs antrenman hareketidir. Çalışma esnasında da vücut kaslarını fazlası ile zorlaması ve bu nedenden dolayı da göğüs kaslarının kısa süre de büyümeye gittiği bu çalışma ile iyi bir sportmen olabilirsiniz!

Chest Press Machine Hareketi Hangi Kasları Çalıştırır?

Chest Press Machine Hareketi ana kas olarak göğüs kaslarını devreye almaktadır. Bunun yanı sıra kol ve sırt kasları için de iyi faydası vardır. Aynı grup kaslarını 1 günde çalıştıran arkadaşlar için ideal bir hareket türüdür.

Machine Chest Press Hareketi
Chest Press Machine Hareketi

Chest Press Machine Hareketi Nasıl Yapılır?

Machine chest press hareketini uygulamadan önce mutlaka aletin nerede olduğunu öğrenin. Daha sonra da kaldırabileceğiniz kadar bir ağırlık belirleyin ve ağırlık ölçümünü de yaparak iki tutacaktan tutup martı pozisyonuna geçin.

Belinizin dik olmasına ve tam oturağa yerleştiğine dikkat edin. Daha sonrası için de martı pozisyonundan tutacakları çekin ve ellerinizin birbiri ile birleşmesine yakın tekrardan aynı pozisyona dönün.

Bu ağırlık çalışmasını 10 set ve 3 tekrar olarak çalışın. Her set arası 1- 1,30 dakika kadar bir ara verin. Aralar sonrasında da tekrar harekete odaklanarak çalışmaları devam ettirin ve hareket etabını tamamlayıp diğer kas çalıştırma aletlerine geçiş yapın.

Bu tip zorlu antrenmanlar da konsantrasyon, nefes ve su tüketimi çok önemli olduğundan dolayı mutlaka dikkat edin. Aşağıda hareketin yapılışı ile ilgili video sizlere daha net fikir verecektir.

Machine Chest Press Hareketi Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • İlk olarak boyunuza uygun olacak şekilde makine ayarını yapın. Makine ayarı göğüs egzersizinde göğsünüzün hangi noktasını çalıştırmak istiyorsanız ona göre ayarlanmalıdır.
  • Üst göğüs çalışmalarında koltuk ayarı biraz aşağıda, alt göğüs çalıştırması yapılırken ise koltuk ayarı tam tersi biraz yukarıda olmalıdır. Yeni başlıyorsanız eğitmeninizden konuyla ilgili detaylı bilgi isteyiniz.
  • Göğüs kasları geliştirmek için uygulanan bu programda ağırlık seçimi büyük önem arz etmektedir. Programa yeni başlayanlar 20kg, 30 kg, 40kg, 60 kg, 80kg, 100 kg gibi kademeli şekilde ağırlıklarını arttırmalıdır.
  • Unutmayın!!! Ağırlığın çok hafif olması yorgunluğa, ağır olması ise güçlü olmayan kollar sebebiyle bilek ve eklem ağrılarına neden olur.
  • Chest Press Machine Hareketi uygulanırken bariz olarak dikkat etmeniz gereken unsur ağırlık seçimidir. Bunun yanı sıra da çok konsantre olan arkadaşlar kimi zaman nefes alıp vermeyi unutuyorlar, ağırlığı kaldırırken derin nefes almalı, bırakırken de nefesi vermelisiniz. Bir de elleri birleştirirken göğüs kaslarını sıkıştırmayı ihmal etmeyin.

Göğüs kası geliştirme hareketleri arasında en yaygın olarak kullanılan Chest Press Machine fiyat olarak kişisel kullanım için oldukça pahalıdır diyebiliriz. Bu tür bir makine fiyatı minimum 5.000 TL den başlamaktadır. Dolaysıyla spor salonlarında kullanmak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

Bu yazımızda göğüs hareketi olarak yapılan machine chest press nedir, nasıl yapılır, hangi kas gruplarını çalıştırır, hareketi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları ve bu aletin ortalama fiyatı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aklınıza takılanları veya tecrübelerinizi yazımızın altındaki yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın