Ekinezya Çayı Faydaları? Nasıl Demlenir? Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

Ekinezya çayı hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce ekinezya nedir kısaca açıklamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Ekinezya (Echinacea purpurea) papatyagiller familyasına ait olup, dünyanın birçok yerinde yetiştirilen ve birçok çeşidi bulunan, mor renginden dolayı lavantayı andıran orta kısmı dikenli bir kır bitkisidir.

ekinezya çiçeği

Ekinezya Bitkisi

Avrupalıların, yüzyıllar öncesinde bu bitkinin en az 3 türünü tıbbı tedavi amacıyla kullandıkları bilinmektedir.

Ekinezya bitkisinin çiçekleri, yaprakları, gövde ve köklerinin faydaları uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir. Ekinezya bitkisi, başta çay olmak üzere kapsül, tablet ve tendür olarak da birçok insan tarafından kullanılmaktadır.

Ekinezya Çayının Faydaları

Ekinezya çayının faydaları oldukça fazladır. Maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca bu hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da bilinmektedir.
Faydaları

Ekinezya Çayının Faydaları

 • Çok güçlü bir antioksidan olduğu için kansere karşı koruyucudur.
 • Boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir. Akciğeri temizler. Gargara şeklinde uygulanıp, boğaz yollarında oluşan tahribatı yok eder.
 • Antiviral ve antimikrobiyal etkisi vardır. Bu sayede vücutta bulunan çeşitli mikrop ve virüslere karşı savaşır. Antiseptik özelliğe sahip olması da bu mikropların öldürülüp, vücudun sağlıklı bir hale getirilmesini sağlar.
 • Antifungal etkisine sahip ekinezya bitki çayı, vücuttaki herpes virüsü ve kandida mantarını iyileştirme yönünde olumlu etkileri vardır.
 • Cilt hastalıklarına ve deri üzerindeki yaralara iyi gelir.
 • Özellikle migren kaynaklı baş ağrılarını giderme hususunda oldukça faydalıdır.
 • Ekinezya çayı faydaları arasında son olarak değinmek istediğim bir diğer önemli husus ise, kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesidir. Yine kronik yorgunluk ve halsizlik şikayetleri olanlar üzerinde de son derece etkilidir.

Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya bitki çayı kullanacak kişiler bazı hususlara dikkat etmelidir. Özellikle multipl skleroz (MS) ve cinsel yolla buluşan AIDS, HIV ve Frengi gibi rahatsızlıkları bulunanlar, bağışıklık sistemi problemi olan kişiler kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır.

Yine ekinezya bitkisi papatyagiller familyasından bir bitki olduğu için papatya ve benzeri çiçeklere karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Zararları konusunda sık görülen yan etkileri ise baş dönmesi ve buna bağlı bayılmalar, mide bulantısı gibi reaksiyonlardır.

Hamilelikte Ekinezya Bitki Çayı İçilir Mi?

Bitki çayları genel itibariyle faydalı içeceklerdir. Fakat hamilelikte bu tür bitki çayları anneye olmasa bile bebeğe zararlı olabilmektedir. Hamileyken ekinezya çayı tüketimi tamamen doktor kontrolünde ve belirtilen ölçülerde içilmelidir.

Gebelikte bu çayın tüketimi ile alakalı yeterli derecede bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden uzmanların önerisi hamilelik sürecinde bu tür bitki çaylarının toksit etki yapabileceğinden ve gebelik hormonlarını hızlandırdığı gerekçesi ile çok fazla kullanılmamasının daha sağlıklı olacağı yönündedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir

Ekinezya çayını hazırlamak için 1 su bardağı kaynatılmış sıcak su ve 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ekinezya bitkisine ihtiyaç vardır. Bitkinin çiçek, yaprak, gövde veya kök kısımları kullanılabilir.

Hazırlaması oldukça basit bu çayın tarifine geçecek olursak, 1 su bardağı kaynamış sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar ekinezya bitkisi eklenerek 7-8 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra süzülerek içilir.

Ekinezya Bitki Çayı

Ekinezya çayı nasıl demlenir öğrendiğimize göre günlük tüketim miktarı ve kullanım süresi hakkında da kısaca bilgi verelim.

Gün içerisinde 2-3 fincan ideal olup, üst üste 10 günden fazla tüketimi yapılmamalıdır. Ayrıca 10 günlük kullanımdan sonra en az 15 gün ara verilmesi gerekir.

Ekinezya Bitki Çayı Zayıflatırmı

Hemen hemen tüm bitki çaylarının metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ekinezya bitkisinin çayı zayıflatır mı sorusuna doğrudan zayıflatır demek çok mümkün değildir. Çünkü bu konuda yeterli derecede bilimsel araştırmalar yapılmamıştır.

Zayıflama konusunda bitki çayları arasında ilk sırada her zaman yeşil çay başı çekmektedir. Bitki çaylarını günde 2-3 fincan tüketmek yeterli olmaktadır. Günde 2 fincan ekinezya, 1 fincan yeşil çay tüketilerek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Ekinezya çayı nerede satılır? Fiyatı nedir? Nereden alınır? Hangi markaları tercih etmeliyim gibi bir düşünce içerisinde olabilirsiniz. Sizler için araştırdığımız ekinezya çayı fiyatı ve çeşitlerine daha yakından bakalım.

İlk olarak nerede satılır sorusuna cevap vermek gerekirse, başta aktarlarda, büyük zincir marketlerde Carrefour, Migros veya internetten online sipariş verebileceğiniz n11, gittigidiyor, hepsiburada gibi güvenilir e-ticaret sitelerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Birçok farklı markanın ürettiği bu çayın en sık tercih edilenlerini ve bugün itibariyle güncel fiyatlarını aşağıda listeliyorum.

 • Doğadan Ekinezya Çayı Fiyatı 20’li 2 gram 5,10 kuruş ile N11.com da satışta
 • Aktar Diyarı Ekinezya Çiçek Çayı 1 Kg Fiyatı 61.00 TL gittigidiyor.com da
 • Alameddin Aktar Ekinezya Çiçek Çayı 200 gram Fiyatı 11,25 kuruş ile hepsiburada.com da
 • Banji Ekinezya Bitki Çayı 20’li Süzen Poşet Fiyatı 7.00 TL N11.com da
 • Pars Ekinezya Süzen Poşet Çayı 20’li Fiyatı 7,99 kuruş ile N11.com da
 • Carrefour Ekinezya Bitki Çayı Fiyatı 1,75 gram 20 Adet 3,50 kuruş ile Carrefour da
 • Lipton Ekinezyalı Kış Çayı Fiyatı 20’li Süzen Poşet 7,99 kuruş ile Carrefour da
 • M Life Sante Ekinezyalı Karışık Bitki Çayı 20’li Fiyatı 5,45 kuruş ile Migros Marketlerde

Ekinezya çayının faydaları, zararları, ne işe yarar, fiyatı, nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi Yorum alanından bizlere ulaştırabilirsiniz.


Konu Hakkında Yorum Yapmak İster Misin?