Kalori Nedir? Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Kalori, kalori, kalori! Her gün tanıdıklardan, dergilerden, televizyondan, sosyal ağlardan ve hatta telefonlarımızdan her ürünün kalori içeriği hakkında bilgi alıyoruz. Peki tam olarak “kalori nedir” biliyor muyuz? İşte bugün günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız bu sözcüğün anlamı ve önemi hususunda detaylı bilgiler vereceğiz.

kalori ne demek
Kalori Nedir

Kalori nedir?

Solunum, kalp atışı, beyin fonksiyonu ve vücudumuzun diğer birçok fiziksel aktivitesini yerine getirmesini sağlayan “enerji” birimine “kalori” denir.

Bilimsel olarak kalori nedir sorusu, şu şekilde tanımlanmıştır.

1 gram suyun sıcaklığını 1 derece yükseltmek için gereken “enerji” miktarıdır. Bir başka deyişle atmosfer basıncındaki 1 gram suyun 14,5 dereceden 15,5 dereceye çıkarmak için gereken ısı miktarıdır.

Kalorinin simgesi (cal) olarak belirtilmektedir.

Beslenmede geçen ve gıdaların üzerinde yazan kalori ise “kilokalori” veya (kilogram kaloribüyük kalori) olarak bilinmektedir ve simgesi (kcal) olarak belirtilmektedir.

Besin değerlerinde yazan “1 kalori” bilimsel olarak 1000 kaloriyi, yani “1 kilokaloriyi” ifade etmektedir.

Evet artık “kalori ne demek” bildiğimize göre, sağlıklı beslenmede kalorinin önemi hakkında bilinmesi gerekenlere geçebiliriz.

Kalorinin Önemi

Birçok insan, yiyeceklerdeki kalorileri şöyle tanımlar, eğer çok fazla yerseniz, size kilo aldıracaktır. İhtiyacınız olandan daha fazla kalori almak evet kilo almaya yol açacaktır, bu bölüm kesinlikle doğrudur. Ama kaloriler, görebileceğiniz veya dokunabileceğiniz “şeyler” değildir. Onları yemeğinizden çıkartamaz ya da tabağınızın kenarına itemezsiniz. Onları sevin ya da nefret edin, onlar olmadan sağlıklı bir yaşam sürdüremezsiniz.

kalori nedir, kalorinin anlamı
Kalori ne demek

Nefes almak, yürümek ve yaşamak için enerjiye ihtiyacımız var. Burada önemli olan alınan kalorinin dengeli ve düzenli olmasıdır.

Beslenme bilimi, günlük gıdalardan alınacak sağlıklı kalori oranlarının “%40’nı karbonhidratların, %30’nu proteinlerin ve %30’nu yağların” oluşturmasını önermektedir.

Eğer insanlar her gün ihtiyaç duydukları kaloriyi tüketirlerse, uzun süre sağlıklı yaşarlar. Çok düşük veya çok yüksek kalori tüketimi ise mutlaka sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Günlük kalori ihtiyacı nedir ve nasıl belirlenir?

Bir kişinin bir günde ihtiyaç duyduğu kalori miktarı, bireyin yaşına, cinsiyetine, genetik faktörlere, aktivite düzeyine ve uzman bir hekim tarafından doğru ölçülmüş dinlenme metabolizma hızına bağlıdır.

Üç farklı fiziksel aktivite düzeyindeki çeşitli cinsiyet ve yaş grupları için enerji dengesini sürdürmek için gerekli kaloriler aşağıdaki günlük kalori cetveli tablosunda verilmiştir. Günlük kalori ihtiyacı Tıp Enstitüsü denklemi kullanılarak belirlenmiştir.

Günlük Kalori İhtiyacı Tablosu
Günlük Kalori İhtiyacı Cetveli

Hemen aşağıda verilen otomatik hesaplama aracı ile vücudun günlük kalori ihtiyacı hesaplanabilir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama aracına istenen bilgileri eksiksiz girip, hesapla butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
[cd_calculator lbl_title=”Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama” lbl_sex=”Cinsiyet Seçiniz” lbl_height=”Boyunuzu girin (cm)” lbl_weight=”Kilonuzu Girin (kg)” lbl_age=”Yaşınızı Girin” lbl_activity=”Aktivite Seçin” btn_value=”Hesapla”]

Besinlerin Kalori Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kalori nedir öğrenmişken, besinlerin kalori değerleri nasıl ölçülüyor ve hesaplanıyor kısaca açıklamakta fayda var. Besinlerin kalorisi kalorimetre adı verilen bir alet ile ölçülüyor.

Kalorimetre; Bir çeşit su tankı ve bu tankın içerisinde yüksek basınçlı oksijen bağlantısı olan çelikten yapılmış bir alettir.

Kalori değeri ölçülecek besinler çelik bir kabın içerisine alınıp, oksijen verildikten sonra yakılır. Bu yanma işlemi tamamlandıktan sonra, kabın etrafındaki suyun ısı seviyesi ölçülür.

Ardından çıkan ısı yükselme miktarı derece, suyun ağırlığı ise kilogram cinsinden ele alınıp çarpıldığında ölçümü yapılan besine ait kalori miktarı ortaya çıkmış olur.

Kalorimetre ile ölçüm yöntemi gerek kalmadıkça kullanılmamaktadır. Günümüzde genellikle bir yiyeceğin içeriğinde ne kadar karbonhidrat, yağ ve protein var biliniyorsa hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

Aşağıda, gıdaların üç ana bileşeninin kalorilik değerleri bulunmaktadır:

  • 1 gr karbonhidrat 4 (kcal) içerir.
  • 1 gr protein 4 (kcal) içerir.
  • 1 gr yağ 9 (kcal) içerir.

Örnek olarak, bir kişinin 243 gram ağırlığında bir yumurtadan alacağı kalori miktarı aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır.

  • Yağ: 23.11 g
  • 23.11 gx 9 kcal = 207.99 kcal
  • Protein: 30,52 g
  • 30,52 x 4 kcal = 122,08 kcal
  • Karbonhidrat: 1.75g
  • 1,75 x 4 kcal = 7 kcal

Yağdan 208 kcal elde edilir, proteinden 122 kcal alınır ve karbonhidrat 7 kcal sağlar. 243 gram çiğ yumurta toplamda 347 kcal içerir.

Kalori Kilo İlişkisi

Bir bireyin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için günlük kalori ihtiyacını bilmesi gerekmektedir dedik. Peki günlük kalori ihtiyacından daha fazla veya daha az kalori alındığında ne olur.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. Vücudumuz yakabileceğinden daha fazla kalori alırsa zamanla kilo almaya başlar. Yine almış olduğu kaloriden fazlasını yakar ise kilo vermeye başlar.

Bu her iki durum kontrolsüz bir şekilde devam ederse kişinin ilerleyen dönemlerde çeşitli sağlık sorunları yaşaması kaçınılmazdır. İlk belirtileri ise aşırı zayıflama veya kilo almaktır.

Konumuz kalori nedir ve kalori kilo ilişkisi olduğundan 1 kilo kaç kaloriye eşittir? sorusunu cevaplamak yerinde olacaktır.

1 kilo almak için vücudumuzun fazladan 7000 kalori alması gerekir. Yine 1 kilogram vermek için 7000 kalori enerji açığının oluşması gerekir. Kısaca açıklamak gerekirse 1 kg 7000 kaloriye eş değerdir.

Dip Not: Kilo alınırken veya kilo vermek istenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, beslenme planı oluşturulduğunda hangi yiyeceklerin yüksek kalorili, hangilerinin düşük kalorili olduğunu bilmektir. Ayrıca düşük veya yüksek kalorili olmalarının yanında besleyici değerleri ön planda tutulmalıdır.

Kalori nedir? Yiyeceklerin kalorileri nasıl hesaplanır? Günlük kalori ihtiyacı ve kalorinin kilo ile ilişkisini önemini açıklamaya çalıştık. Eklemek istediğiniz veya anlamadığınız hususları konu altındaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.