Kenevir Yağı (Faydaları)

Siz de kenevir yağıyla ilgili bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Sizler için kenevir yağının faydaları nelerdir, nerede satılır ve nasıl tüketilir gibi soruları cevapladık.

Kenevir Tohumu Yağı Nedir?

Esrar yağı olarak da bilinen kenevir yağı, soğuk sıkım işlemine ve yüksek ısıya maruz bırakılmadan kenevir tohumundan elde edilir. Doymuş yağ miktarı oldukça az olduğundan son derece besleyici olan kenevir yağının insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır.

Kenevir tohumu yağı da denilen kenevir yağının faydalarıyla ilgili yakın zamana kadar çok fazla bilgi mevcut değildi ve kenevir yetiştirmek yasaktı. Yapılan araştırmalar sonucu faydaları keşfedilen kenevir yağı üretimi gittikçe artmaya başladı.

Kenevir yağı gıdaların pişirilmesinde ve hazırlanmasında kullanılmamaktadır ve ilaç yerine geçmeyen bir besindir.

Kenevir Yağı Ne İşe Yarar?

İnsan vücuduna birçok faydası bulunan ve birçok hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılan kenevir yağı faydaları neredeyse saymakla bitmez.

 • Kötü kolesterolü düşürür, kalp sağlığını tehdit eden ve olumsuz yönde etkilen faktörleri yok eder.
 • Doğal bir ağrı kesicidir. Kişiyi sakinleştirip stresi azaltır.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyarak vücudu kansere karşı korur.
 • Hem bağışıklık sistemini hem de sindirim sistemini güçlendirir ve kabızlığa iyi gelir.
 • Romatoid Artrit gibi hastalıkların sebep olduğu eklem ağrılarını hafifletir.
 • Menopoz döneminde veya adet döneminde olan kadınların ve hormon sorunu yaşayan bireylerin hormonel dengesini sağlamaya yardımcı olur.
 • Omega-3 GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini son derece güçlendirir.
 • Yapısında bulundurduğu Omega 3 ve 6 sayesinde kalp üzerindeki olumsuz etkileri azaltır, kalp damar sağlığınızı koruyarak iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.
 • Damarlarda kan pıhtılaşmasının önüne geçerek varis oluşumunu engeller.
 • Linoleik asit sayesinde ciltte görülen yaşlanma belirtilerini de minimuma indirmeye yardımcı olur.
 • Beyin kanseri, akciğer kanseri ve göğüs kanseri üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Vücuttaki insülin direncini arttırarak şeker isteğinin azalmasına neden olur. İştah azaltıcı etkisi de bulunduğundan kilo verdirici diyetlere destek olarak kullanılabilir.
 • Beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri yüksektir. Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlarken beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Kenevir Yağı Nasıl Kullanılır?

Kenevir yağı kullanmak isteyenler öncelikle bir doktora başvurmalıdır. İçerdiği besinler alerjenik etki yaratabilir. Emziren anne ve hamileler de doktora başvurmadan bu yağı kullanmamalıdır.

Günde bir tatlı kaşığı kadar tüketmek yeterli olacaktır. Tadı ağır gelirse ve tüketmekte zorlanırsanız, yine aynı miktar yağı salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

Yüksek ısıya maruz bırakılan kenevir yağı besin değerini ve tadını kaybedeceğinden dolayı kızartma yağı olarak kullanmak sağlıklı değildir.

Saçlarda maske olarak kullanılabilir. Saç diplerine doğru uygulanan kenevir yağı bir saat kadar bekletildikten sonra yıkanarak saç sağlığına destek olur. Makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir.

Cilde Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan Omega-6 yağ asisti (gama linoleik asit) cilt sağlığına iyi gelir ve iltihabı engeller. Gama linoleik asit kenevir tohumu yağında bol miktarda bulunur.

 • Sivilceli çiltlerde cildin nemlendirilmesine yardımcı olur.
 • Saç ve tırnaklara karşı besleyicidir.
 • Cilt kuruluğu ve kaşıntısına karşı yararlı olup egzamaya iyi gelir.

Kenevir Yağı Zararları

Her besini fazla tükettiğimizde yaşadığımız bazı olumsuz sonuçlar vardır. Kenevir yağını fazla tükettiğimizde de bazı kenevir yağı zararları ile karşılaşırız.

Bunlar dikkat ve konsantrasyon kaybı, uyuşukluk hali, halsizlik, mide bulantısı gibi reaksiyonlardır. Bunun haricinde ciltte kızarıklık, baş ağrısı da olumsuz etkilerinden bazılarıdır.

Günlük 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir. Aynı zamanda da kızartma yağı olarak kullanılmamalıdır. Fazla miktarda tüketmek, daha fazla yarar sağlamaz. Aksine zarar verir.

Yeteri kadar omega-3 ve omega-6 takviyesi, bir tatlı kaşığı kenevir yağıyla sağlanabilir. Eğer daha fazla tüketirseniz, yararlı yağların fazlalığı vücut işleyişini bozar. Kişiden kişiye değişen reaksiyonlar mutlaka takip edilmelidir.

3-4 saat içerisinde bu reaksiyonlar düzelmezse, en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız gerekmektedir. Doktorunuzun verdiği reçete ve beslenme düzenine göre zararlar kısa sürede etkisini yitirir.

Kenevir yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmak daha sağlıklı olacaktır.

Kenevir Yağı Fiyatı

Aklınıza insan sağlığına birçok faydası olan ”kenevir yağı ücreti ne kadardır” gibi bir sorunun gelmesi kaçınılmazdır. Doğal olan kenevir yağlarının ücreti 50-200 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Yorum yapın