Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler, 7 Harika Yağ Yakıcı İçecek

Metabolizmayı hızlandıran içecekler; Bu yazıda yapımı kolay, tadı lezzetli, yağ yaktıran metabolizma hızını arttıran, dünyada milyonlarca kişinin denediği ve uzmanlarca vücudun metabolizma hızına etki ettiği araştırmalarca ispatlanmış içecek çeşitlerinden bahsedeceğim.

Kontrolümüzün dışında birçok faktör bazal metabolizma hızını etkilemektedir. Özellikle yaş, cinsiyet ve genlerimiz. Fakat yiyecek ve içecekler, yapılacak egzersiz ve diyet programları bizim metabolizma hızımızı yükselmemize engel olmayan tamamen bize bağlı olan faktörlerdir.

Daha önceki yazılarımızda metabolizmayı hızlandıran yiyecekler den ve metabolizmayı hızlandıran meyveler den bahsetmiştik. Şimdi de metabolizma hızlandıran içecekler nelerdir? Hangi içecekler yağ yakmaya yardımcı oluyor? Bunlara bakalım.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Su; Metabolizmayı hızlandıran içecekler den ilki hiç kuşku yok ki sudur. Yeterli su içmek sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir metabolizmanın sürdürülmesinin en önemli aşamalarından biridir.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler su
Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

2003 yılında Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde 14 sağlıklı erkek ve kadın üzerinde su ve metabolizma arasındaki ilişkiye yönelik araştırma yaptılar.

Araştırmacılar, yaklaşık 480-500 mg su içildikten sonra katılımcıların ne kadar enerji harcadıklarını, yani metabolizmanın ne kadar yükseldiğini izlediler. Araştırmada çıkan sonuç ise şöyle;

Hem erkek hem de kadın katılımcıların metabolizma hızlarında %30 oranında artış olduğu görülmüştür. Bu oran su içildikten 10 dakika sonra izlenmiş ve 30-40 dakika sonra zirveye ulaşmıştır.

Araştırmacılar günlük önerilen sekiz bardak su içiminin, fazladan 100 kalorinin yakılmasına neden olacağı sonucuna varmışlardır.

Yine Utah Üniversitesi araştırması , her gün 8 ila 12 bardak su içen katılımcıların, dinlenirken daha fazla kalori yaktığını gözlemlemişler. Özellikle soğuk su, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olmaktadır.

Metabolizma Hızlandıran İçecekler kahve
Metabolizma Hızlandıran İçecekler

Kahve; Kafeinin, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etki sağladığı, metabolizmayı arttırdığı ve yağ asitlerinin oksidasyonunu arttırdığı bilinmektedir.

Fizyoloji ve Davranış Dergisi’nde yayınlanan, kafeinli ve kafeinsiz kahve içen insanlar üzerinde bir araştırma çalışması yapılmış.

Çalışma neticesinde kafeinli kahve içenlerin metabolizma hızları, kafeinsiz kahve içenlere göre %16 daha hızlı olduğu görülmüştür.

Daha sonraki araştırmalarda ise iki fincan kahve içen bir kişinin birkaç saat içinde fazladan 50 kalori yaktığını göstermiştir. Bu araştırmalar kahvenin metabolizma hızlandıran içecekler den biri olduğunu açıkça göstermektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecek Süt
Metabolizmayı Hızlandıran İçecek

Süt; Süt yağ yakımını artırmaya ve metabolizmayı hızlandırabilecek birçok bileşene sahiptir. Sütün sırrı vücudun yağları daha verimli yakmasına yardımcı olan kalsiyum içeriğinden gelir. Araştırmalar, yeterli kalsiyum alımının obezite riskini yüzde 70’e kadar azalttığını göstermektedir.

Yine 2004 yılında Amerikan Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir incelemeye göre kalsiyum alımı, kilo ve yağ kaybına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.

yağ yakmaya yardımcı içecekler
Yağ Yaktıran İçecekler

Limonlu Sıcak Su; Limonla kombine edilen sıcak su, karaciğerleri detoksifiye eder ve metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak vücudun yağ yakmasına yardımcı olur.

Birçok beslenme uzmanı limonlu suyun gün içerisinde tüketilmesi metabolizmadaki hızlanmayı maksimum seviye çıkardığı konusunda hem fikir.

Aynı zamanda limon güçlü antioksidan özelliklere sahip flavonoidler içerdiğinden hücreleri oluşan hasara karşı korumaktadır.

Dahası limon suyu sindirime yardımcı olur, vücudun diğer besinlerden daha iyi beslenmesini sağlar ve insülin seviyesini de düzenlemeye yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay
Metabolizmayı Hızlandıran Çay

Yeşil Çay; Organik yeşil çay, tüketebileceğiniz en sağlıklı metabolizma hızlandıran içecekler den bir tanesidir.

Flavonoidler ve kateşinler de dahil olmak üzere hücrelerin zarar görmesini önlemek için serbest radikallerin oluşumunu azaltan, hastalık ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olan yüksek düzeyde antioksidanlar içermektedir.

2007’de yapılan bir çalışma, yeşil çayın kateşinleri – yararlı bitki bileşikleri – hem vücut ağırlığını hem de vücut yağını azalttığını göstermiştir.

Yine Penn Eyaleti Tarım Bilimleri Koleji’nde 2014 yılında yapılan bir araştırma, düzenli olarak yeşil çay içmenin, egzersizle birlikte kilo kaybını hızlandırdığını keşfetmişler.

Başka bir araştırmada ise, düzenli olarak yüksek miktarda yağ içeren ve yeşil çay ekstresi verilen bir diyetle beslenen fareler üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Araştırma sonunda farelerde ortalama yüzde 27.1’lik vücut kütlesinde azalma ve yüzde 36.6’lık abdominal kitle azalması gözlemlenmiştir.

Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay günde 3-4 fincan tüketilebilir. Beslenme uzmanları siyah çay ve kahve yerine yeşil çayın tüketilmesini önermektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler greyfurt
Metabolizmayı Hızlandıran İçecek

ÖNEMLİ KONU: Metabolizma hızına doğrudan etki eden Bazal metabolizma nedir? adlı konumuzu incelemenizi öneririm.

Greyfurt Suyu; 2006 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, her öğünden önce ortalama 225 mg greyfurt suyu veya bir greyfurtun yarısını tüketen obez hastaların, 12 haftadan sonra, diyetlerinde kayda değer değişiklikler yapmadan, yaklaşık 3.5 kilo kaybettikleri görülmüştür.

Yine yemeklerden önce greyfurt kapsülü tüketen diğer katılımcı grup ise, greyfurt suyu tüketen diğer gruba göre 12 hafta sonunda ortalama 2.2 kilo verdikleri kayıtlara geçmiştir.

Yapılan bu çalışmada, greyfurt, greyfurt suyu ve greyfurt kapsülleri tüketen prediyabetik katılımcılar da insülin direncinde ve metabolizma hızlarında artış gözlemlenmiştir. Greyfurt veya suyu metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında kışın en çok tüketilmesi gereken bağışıklığı güçlendiren meyvelerin başında gelir.

metabolizmayı hızlandıran elma tarçın suyu
Elma Tarçın Suyu

Elma Tarçın Suyu; Hem elmanın hem de tarçının metabolizmayı hızlandırdığını daha önceki konularımızda belirtmiştik.

Elma Tarçın Suyu Yapılışı: 2 Litrelik bir sürahiye, 1 adet ince ince doğradığımız elma dilimlerini yerleştiriyoruz.

Daha sonra içerisine 2 su bardağı buz ve 1 adet tarçın çubuğunu ekleyip, üzerini su ile dolduruyoruz.

1 saat kadar buz dolabında dinlendirdikten sonra Elma Tarçın suyu içime hazırdır. Gün içerisinde metabolizmayı hızlandıracak ve yağ yakmaya yardımcı olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler Nelerdir? sorusuna cevaben hazırladığımız bu konu yeterince aydınlatıcı mı? Görüşleriniz bizim için önemli…

Sizin için yararlı olabilecek diğer konularımıza göz atmak istermisiniz?

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler

Yorum yapın