Muz Kaç Kalori ve Besin Değerleri

Muz kaç kalori ve muzun besin değeri ayrıntılı olarak yazımızda ele alınmıştır. Muz, diğer meyvelerin birçoğundan daha fazla kalori oranına ve yüksek besin değerlerine sahip bir meyvedir.

Muhteşem kokusu ve yumuşacık lezzetinin yanı sıra, bolca A,B6,E,K, riboflovin, pantotenik asit, niasin, folat gibi vitaminleri içermektedir. Yine bakır, sodyum, manganez, magnezyum, fosfor ve kalsiyum yönünden de oldukça zengin mineralleri içeriğinde barındıran bu harika yiyecekte yağ ve kolesterol bulunmamaktadır.

Muz kalori

Muz Kaç Kalori

Sindirimin düzenlenmesine, kan basıncının ve vücudun kalsiyum oranını dengeleyip, kemik erimesine neden olabilecek rahatsızlıkların riskini de azaltmaktadır. Ayrıyeten böbrek taşlarının düşürülmesinde de tavsiye edilmektedir.

Uzun süre tok tutma ve yüksek besin değerleri sebebiyle kilo vermek isteyenlerin de beslenme programlarında sıklıkla görmekteyiz. Özellikle bayanların formlarını korumakta oldukça zorlandığı dönemlerde çoğu kez başvurdukları muz diyeti de oldukça popülerdir.

Kısaca muz içeriğinden ve faydalarından bahsettiğimize göre şimdi bu sıra dışı meyvenin kalori ve besin değerlerine bir göz atalım.

Hızlı kilo verdiren muz diyeti programına da göz atmak istermisiniz.

Muz Kalori Değerleri?

100 gram ağırlığındaki muzun kalorisi 89 kalori.

1 muz kaç kalori? Bir adet muz genel olarak internet sitelerinde 169 kalori olarak tanımlanmaktadır. Bu değerin gerçek karşılığına gramaj olarak bakmak gerekir. Çünkü satın aldığımız bir muzun gramajı ile diğeri aynı olmamaktadır. Bu bağlamda 1 muz kaç kalori? Olarak yaptığınız aramalarda verilen 169 kalori aslında 190 gram ağırlığındaki bir muzun kalori değeridir.

1 Küçük muz kaç kalori? 90 gram bir adet küçük muz kalori olarak 80 kcal.

1 Orta boy muz kaç kalori? 150 gram bir tane orta boy muz kalori olarak 134 kcal.

1 Büyük muz kaç kalori? 190 gram bir adet büyük muzun kalorisi 169 kcal.

Yarım muz kaç kalori? Küçük bir adet muzun yarısı 45 gram ve 40 kcal. 1 adet orta boy muzun yarısı 75 gram 67 kcal. Bir tane büyük muzun yarısı 95 gram ve ortalama 85 kaloridir.

Muzun Besin Değerleri

Aşağıda 100 gram muz besin değerleri yer almaktadır. Tükettiğiniz muzun gramına göre besin değeri değişecektir.

 • Karbonhidrat değeri: 22,84 (g)
 • Protein değeri: 1,09 (g)
 • Yağ değeri:33 (g)
 • Lif değeri: 2,6 (g)
 • Kolesterol: 0 (mg)
 • Sodyum: 1 (mg)
 • Potasyum: 358 (mg)
 • Kalsiyum: 5 (mg)
 • A Vitamini: 64 (iu)
 • C Vitamini: 8,7 (mg)
 • Demir:26 (mg)
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Kalori ve Yağ Yakan Besinler

Yağ Yakan Besinler Diyet ve zayıflama süreçlerinde aklımıza gelen ilk şey yemeyi ve içmeyi azaltmak olsa da yağ yakma özelliğine Read more

Yüksek Kalori İçeren Besinler – Kilo Aldıran Yiyecekler

Bilinçli tüketilen her besin sağlımız açısından önemlidir. Günlük hayatımızda birçok gıdayı içeriğini bilmeden tüketiyoruz. Tüketilen birçok gıda yüksek kalori nedeniyle Read more

1 Kilo İçin Ne Kadar Kalori Yakılmalıdır?

Gün içerisinde yaptığımız egzersizle, sporla, yapılan diyetlerle kalori yakarız. Yaktığımız kalori bize kilo kaybı olarak geri döner. Biz 1 kilo Read more


Konu Hakkında Yorum Yapmak İster Misin?