Nasıl Zayıflayabilirim?

Kilo problemi olan insanların en çok sorduğu soruların başında “Nasıl Zayıflayabilirim?” gelmektedir. Ne yemesi ne yememesi gerektiğini bilmeyen hatta uygulamayan insanların merak ettikleri bu sorunun cevabı işte burada. Nasıl zayıflayabilirim? Zayıflayabilmem için yapmam gerekenler nelerdir? vb. merak ettiğiniz bütün soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Sizde artık kilo vermek ve zayıflamak istiyorsanız kendinize özel bir beslenme programı oluşturmalısınız. Eğer tüm uğraşlarınıza rağmen kilo veremiyorsanız hormonal sebeplerden ötürü olabileceğini düşünerek bir endokrin hekimine gözükmenizde yarar vardır. Ya da psikolojik sebeplerden ötürü de kilo veremeyebilirsiniz böyle düşünüyorsanız bir psikoloğa gözükebilirsiniz.

Zayıflamanıza Yardımcı 14 Adım

Bizler sizler için kilo vermenizi kolaylaştıracak 14 madde sıraladık. Sizlerde bu maddelere dikkat ederek nasıl zayıflayabileceğinizi görebilirsiniz.

1- Kan Testi Yaptırın

Kilo vermenize engel kan değerleriniz olabilir. Bu sebepten dolayı tiroid hormonlarınıza, D vitamininize, insülin direncinize baktırmanız gerekmektedir. Bu tahlilleri yaptırmak için endokrin ya da dahiliyeden randevu almanız gerekmektedir. Bu kan değerlerinde olan bir anormallik kilo vermenize engel olmaktadır. Bu yüzden tahlil sonucuna göre doktorunuzun verdiği gerekli ilaçları kullanarak önce kan değerlerinizi normal düzeye getirmeli ve sonrasında kilo vermek için beslenmenizi düzene koymalısınız.

2- Yağ Tüketimini Azaltın

Yemeklerinizi yaparken az yağlarla pişirmeye özen gösterin. Ayrıca margarin ve sıvıyağdan uzak durun. Zeytinyağı yağlar arasından en hafif ve yararlı olanıdır. Yağlı besinlerin başında gelen kızartmalardan uzak durmalısınız. Ve son olarak tavuk ve balığın derisini tüketmemelisiniz. Bunlar aşırı yağlanma yapmaktadır. Salatalarınızda da 1 yemek kaşığı zeytinyağından fazla yağ tüketmemelisiniz.

3- Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Uzak durulması gereken 3 beyazın başında şeker gelmektedir. Şeker ve şeker içeren bütün gıdalar ya azaltılmalı ya da tamamen hayatınızdan çıkartmalısınız. Çayı ya da kahveyi şekersiz içmeniz yeterli değildir. Kurabiye, pasta, reçel, bal, çikolata bunların içinde de fazlasıyla şeker bulunmaktadır. Siz ne kadar çok şeker tüketirseniz o kadar çabuk acıkırsınız. Bu yüzdende sık sık yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Tüm bunlardan ötürü şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

4- Unu Hayatınızdan Çıkarın

Hayatınızdan çıkarmanız ve uzak durmanız gereken o üç beyazdan diğeri de undur. Beyaz un asla tüketmememiz gereken bir besindir. Bunun yerine buğday unu tercih edilebilir. Beyaz ekmek yerine de çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, kepekli ekmekler tercih edilmelidir. Ayrıca kinoa, karabuğday ve esmer pirinç de içerisinde beyaz un bulunmadığı için sağlıkla tüketilmesi gereken besinlerdendir.

5- Kalori Değerlerine Dikkat Edin

Alacağınız ürünlerin içinde ne kadar karbonhidrat ne kadar protein olduğunu gösteren etikete kaçımız dikkat ediyoruz? Buna dikkat eden sayısı o kadar az ki hele kilolu insanlar bu kısma hiçbir zaman dikkat etmiyor. Aslında en büyük yanlışı burada yapıyoruz. Alacağımız ürünleri bilinçli şekilde almalıyız. İçerisindeki yağ, protein ve karbonhidrat değerlerinin farkında olmalıyız. Diyet olarak satılan bisküvi ve krakerlerde bile aslında bizim zannettiğimizden çok daha fazla yağ ve kalori vardır.

6- Düzenli Aralıklarla Beslenin

Beslenme öğünlerinizin düzeni olması gerekir. 3 ana öğün ve 2 de ara öğün tüketimi yapmalı ve öğünlerin saatini sabit tutmalısınız. Sabah kahvaltınızı asla atlamamalısınız ve güne güzel bir kahvaltı ile başlayarak gün boyu dinç durmayı sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerinizde genelde kuruyemiş, süt, meyve gibi kalorisi az ve tok tutan besinleri tercih etmelisiniz. Öğle ve akşam yemeklerinizde yağsız, protein ve karbonhidratlı besinleri seçmelisiniz. Tatlı ihtiyaçlarınızı da kuru meyvelerle karşılayabilirsiniz. Ya da orta boy bir adet bitter çikolata da yeterli olabilir.

7- Öğünlerinizin Saatlerini Düzenleyin

Yukarıda 3 ana 2 ara öğün şekilde beslenmeniz gerektiğinizden bahsetmiştik. Şimdi de bu öğünleri saatleri düzenlemeniz gerekmektedir. Her gün aynı saatte öğünlerinizi tüketirseniz bu alışkanlık haline gelir ve düzenli beslenme için en önemli adımı atmış olursunuz. Her gün aynı saatte öğünlerinizi tüketmek insülin dengesini de sağlar bu da kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

8- Kabızlıktan Kurtulun

Kabızlık çoğu insanın yaşadığı bir problemdir. Bunun sebeplerinden biri de düzenli beslenme alışkanlığınızın olmaması ya da çok az yağlı gıdalar tüketmeniz de kabızlığa sebep olmaktadır. Kabızlık sorunu yaşamamak için mutlaka kefir veya probiyotik yoğurt tüketmelisiniz. Bunlar sayesinde metabolizmanız sürekli aktif olacak ve kabızlık sorununuz ortadan kalkacaktır.

9- Meyve Tüketimine Özen Gösterin

Meyveler içerdikleri vitamin, mineral ve lif kaynaklarından dolayı oldukça sağlıklı bir öğün olmakla beraber diyette ara öğünlerde en çok tercih edilen üründür. Tabi tercih ederken porsiyonunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Diyet döneminde meyve tüketimini günlük 2-3 porsiyonla sınırlandırmak gerekir. Hiç tüketmemek ve kilo kilo tüketmek de zararlıdır. Meyvenin fazlası şeker olduğu için meyve tüketimini kararında yapmak gerekir.

10- Hayatınıza Hareket Katın

Hareket sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazdır. Günlük 10 bin adım sağlıklı yaşam için idealdir ve bunu yaparken de her gün 30-40 dk tempolu yürüyüş yapılması gerekmektedir. Eğer spora ilginiz varsa spor salonuna yazılarak işi daha seveceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Ama spora ilginiz yoksa ve spor salonlarına gitmek istemiyorsanız o zaman internetten hareketlere bakarak evde bu hareketleri yapabilirsiniz, koşu yapabilirsiniz ya da araç kullanımını azaltıp bir yerden bir yere yürüyüş yaparak gidebilirsiniz. Unutmayın hareketli bir yaşam sağlığı da peşinde getirir ve sağlık varsa istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz demektir.

11- Uyku Alışkanlığınızı Düzenleyin

Uyku ile kilo verme durumu çoğu insan için önemsenmiyor oysa ki uykuda salgılanan melatonin hormonu yeterli salgılanmazsa kilo vermeniz engelleniyor. Bu yüzden uyku alışkanlığını düzene koymalı ve hatta saat 23:00’da yatakta uyuyor olmanız gerekir. Çünkü bu melatonin hormonu 23:00- 04:00 arası en yoğun salgılanmaktadır. Bu saatlerde uyku olursanız kilo vermeniz kolaylaşır.

12- Hayatınızdaki Stresi Azaltın

Stres psikolojik olarak insanı etkilediği için kilo vermenizi de engeller. Stresli zamanlarınızda vücudunuzdaki kortizol hormonu salgısını arttırır ve bu kortizol hormonu da vücutta yağ depolanmasını arttırır. Bu sebeple kilo vermek isteyenler hayatınızdaki stresi azaltmanız gerekmektedir. Stresi azaltmak için kendinize çeşitli yollar bulun ve bunları deneyin. Sizi en çok rahatlattığını düşündüğünüz yöntemi stresli anda uygulayarak stresinizi azaltabilirsiniz.  

13- Israrları Kabul Etmeyin

Etrafımızdaki çoğu insan maalesef bir şey yedirme konusunda fazlaca ısrarcı oluyorlar. “Yemezsen hatırım kalır, bir şey olmaz ondan ye gitsin, aman ne olacak can boğazdan gelir” vb birçok ısrara karşı dik durmalısınız. İradeniz tam bu noktada devreye giriyor işte. Israrları ne derlerse ne olursa olsun asla kabul etmeyin. Unutmayın ısrar edene bir şey olmaz ama siz onun ısrar ettiği şeyi yiyerek ısrar karşısında duramamış ve yediğinizle de kilo almış olursunuz.

14- Önce Sağlığınız İçin Kilo Vermelisiniz

Kilo vermek istediğinizde önceliğiniz sağlık için kilo vermek olsun. Dış görüntünüz için kilo vermeye çalışırsanız doğru bir diyet uygulayamaz ve kısa vadede aldığınız sonuçlarla sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu yüzden dış görüntünüz ne olursa olsun eğer sağlığınız tehlikedeyse kilo vermek için uğraşabilirsiniz. Ama sağlığınız yerindeyken kilo vermek istiyorsanız bunu bir uzman eşliğinde yapmalı ve düzenli kontrollere gitmelisiniz.

Yorum yapın