Oolong Çayı (Kalorisiz Çay)

Siz de buraya Oolong tea hakkında bilgi almaya mı geldiniz. O zaman emin olun doğru yerdesiniz. Kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak bir biçimde size bu sorunun yanıtını en ince ayrıntısına kadar vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen hiç zaman kaybetmeden başlayalım.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı en basit ifade ediş biçimi ile bir tür Çin çayıdır. Çin kültüründe çayın ne kadar önemli olduğu göz önüne alınır ise bu çayın da özellikle Çinliler için büyük bir önemi olduğu net bir biçimde söylenebilir.

Diğer çaylardan en önemli farkları arasında bitki güneş altında özel olarak oksitlenir ve bununla da kalınmaz ayrıca işlemsel olarak bakıldığında da oksidasyon içerir.

Oksidasyon derecesi ise üretim tarzı ve çeşitliliğine bağlı olarak en az yüzde 8 en fazla ise yüzde 85 arasındadır. Kalorisi olmayan bir çay olup mistik olduğu da rahatlıkla ifade edilebilir.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

Şimdi de Oolong cayi faydaları hakkında bilgi vermek gerekir ise temel olarak şunlar ifade edilebilir:

 • Cilt görünümüne iyi gelir
 • Kan şekerini dengeler
 • Son derece güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini güçlü kılar
 • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder
 • Kolesterolü düşürür
 • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur
 • Kişinin sağlıklı bir biçimde kilo vermesini sağlar
 • Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur

Oolong Çayının Yan Etkileri

Oolong çayı doğru ve abartısız bir biçimde kullanıldığı zaman aşırı derece zararları olan bir çay değildir. Lakin aşırı derece tüketildiği zaman diğer tüm besin maddelerinde olduğu gibi bir takım yan etkileri ortaya çıkabilir.

Bunların en başında baş ağrısı gelir. Yine kullanıcı yorumları doğrultusunda şunları da ifade etmek gerekir. Mide ekşimesi, ishal, düzensiz kalp atışı ortaya çıkabilir.

Bunun da en temel nedeni içeriğin de yüksek oranda kafein olmasıdır. Kimi zaman sersemletici bir etkisi bile görülebilir. O yüzden günde bir fincandan fazla içilmemesi gerekir.

Oolong Çayı Nasıl Yapılır?

Oolong çayı diğer çaylardan çok daha özel ve çok daha hassas bir çay olduğu için hazırlanışı sırasında lezzetini de daha iyi alabilmek adına belli başlı bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Şimdi dilerseniz onları adım adım açıklayalım.

Bir fincan içecek biçimde düşünüldüğünde

 • 1 fincan su iyice kaynatılır ve fincana konulur. Az bir süre soğuması beklenir.
 • Sonra bu suyun içine 1 tatlı kaşığı oolong çayı konulur. İş de tam da süreç burada başlar. Rengine dikkat edilmelidir. Rengi yeşilimsi sarımsı bir renk aldığı zaman bu durum çayın demlendiği anlamına gelir.
 • Hemen çay içinden alınmalı ve isteğe bağlı olarak şekerli ya da şekersiz bir biçimde tüketilir.

İçerken daha iyi anlayacağınız üzere ferahlatıcı ve yumuşak hatta biraz da gizemli olan bir tadı vardır. Bir süre sonra da alışkanlık yapacak kadar güzeldir.

Oolong Çayı Fiyatı

Oolong çayı şu an için piyasada olan fiyat değeri ortalama olarak içeriğine ve markasına bağlı olarak 50 gr için olan ambalajları 30 Türk Lirası ile 50 Türk Lirası arasında değişkenlik gösterir.

Oolong Çayı Nerede Satılır?

Oolong çayını piyasada birçok yerde bulabilmek mümkündür.

Internet üzerinden bu tür ürün satan yerlerden N11, Hepsiburada gibi popüler alışveriş platformlarından getirtmek mümkündür. Bunun yanı sıra ayrıca nektarlardan da temin edilebilir. Migros mağazalarında da bu çok özel çayın satışı yapılmaktadır.

Migros mağazalarında satılan çayın tek farkı başka bileşenleri de olmasıdır.

Yorum yapın