Rezene Çayının Faydaları, Zararları ve Sık Sorulan Sorular

Rezene çayı faydaları, yalnızca yetişkinler için değil, aynı zamanda çocuklar ve yeni doğanlar için de dikkat çekici bir nitelik taşıyor. Son dönemde çok daha sık karşımıza çıkan bu mucizevi çayın insan vücudunda nasıl bir etkiye sahip olduğunu hep birlikte inceleyelim istiyoruz. Rezene çayının faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Gerçek antioksidan etkisi ve c vitamini katkısı ile birlikte rezene çayının bebeklere faydaları da bir adım öne çıkıyor. C vitamini açısından en zendin doğal çaylardan bir tanesidir ve tüketiminin tavsiye edilmesi de bu yüzdendir. Bağışıklık sistemini kısa süre içerisinde daha diri ve daha zinde hale getirerek hastalıklardan korunmanıza yardımcı oluyor. Özellikle geçiş mevsimlerinde ve geçiş dönemlerinde bebekleriniz için gerçek bir koruyucu olacaktır.

Rezene çayı faydaları

Rezene Çayının Faydaları

Vücut içerisindeki bakterilere karşı savaşan ve bu mücadeleyi kazanan antioksidanlar ile birlikte etkisini kısa süre içerisinde gösteriyor. Aynı şekilde vücudun daha hızlı iyileşmesi de yine bu doğal çay ile birlikte mümkün hale geliyor.

 • Öksürük Nöbetlerine Son!

Rezene çayının faydaları nelerdir? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi de öksürük nöbetlerinin son bulması şeklinde olacaktır. Balgam söktürücü özelliği ile birlikte öksürük konusundaki rahatsızlıklarınızı da kısa süre içerisinde ortadan kaldırmayı başarıyor. Rezene çayı faydaları listesinde bu detayın da önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

 • Zayıflatıcı Etki

Rezene çayı neye iyi gelir? Şeklinde bir soru sorduğumuzda karşımıza elbette sayısız yanıt çıkıyor ancak en öncelikli faydalarından bir tanesi kesinlikle zayıflatıcı etkisidir. Diyet programlarının vazgeçilmezi haline gelen bu harika bitki çayı ile birlikte sizler de kısa süre içerisinde kilo verebilir ve bunu daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Rezene çayının faydaları saymakla bitmiyor ve zayıflatıcı etkisi de özellikle aşırı kilolu kimseler için bulunmaz bir nimet olarak lanse ediliyor.

 • Mide Dostu

Rezene çayı ne işe yarar ve benzeri sorular farklı kaynaklarda ne yazık ki kulaktan dolam bilgiler ile yanıtlanmış. Mide dostu olduğundan ne yazık ki bahsedilmiyor ancak en önemli özelliklerinden bir tanesi kesinlikle budur. Sindirimi kolaylaştırır ve hazım sorunu yaşayan hastalar için de en önemli doğal çaylardan bir tanesidir.

 • Cilt Bakımında Doğal Mucize

Rezene çayı faydaları ile devam ediyoruz… Akne ve kızarıklık sorunu mu yaşıyorsunuz? O halde rezene ve çayı ile tanışmanız gerekiyor. Bu tavsiyemizin ne kadar doğal ve sağlıklı bir tedavi yöntemi olduğunu sizler de kısa süre içerisinde fark etmiş olacaksınız.

 • Diş Ağrısını Azaltıyor

Yoğun diş ağrısı çekiyor ve bu durumdan muzdarip olduğunuzu dile getiriyorsanız eğer sizler de bu çay ile doğal tedaviye adım atabilirsiniz. Günde bir bardak tüketerek dişlerinizdeki ağrıyı ortadan kaldırmak ve en azından hafifletmek mümkün olacaktır. Bu konuda uzmanların tavsiyelerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Rezene çayının faydaları İbrahim Saraçoğlu araması yaparak dilerseniz uzman yorumlarına da göz atabilirsiniz. Dilerseniz ilgili videoyu buradan da seyredebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=UnDhQloDg9E

Rezene Çayının Zararları

Rezene çayı zararları ile devam ediyoruz. Az önce faydalarına değindik ve kısa bir açıklamada bulunduk. Peki bu çayın zararları var mı ya da aşırı kullanım ile birlikte ne gibi yan etkilere sebebiyet veriyor. Gelin hep birlikte bu soruyu da yanıtlamaya çalışalım. Rezene çayının zararları aşağıdaki gibidir.

 • Alerjik Sorunlar

Rezene çayının yan etkileri şeklinde bir araştırma yaptığımızda, alerjik reaksiyonların çok sık meydana geldiğini görebiliyoruz. Bunun önüne geçmek adına, çay tüketimi öncesinde alerji testi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede sizler de vücudunuzun vereceği tepkiyi daha kısa sürede tespit etmiş olacak ve kullanımı da bu doğrultuda gerçekleştirmiş olacaksınız. Rezene çayının zararları listesinde alerjik reaksiyonlar dikkat çekici bir unsurdur.

 • Düşük Riski

Her ne kadar doğal bir ürün olsa da hamilelik döneminde kesinlikle tavsiye edilmiyor ve rezene çayının zararları kapsamında düşük riskinin yer aldığını da görebiliyoruz. Hamilelik dönemi sonrası kullanmaya başlayabilirsiniz ve bu konuda daha sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Diğer İlaçlar ile Etkileşim

Çay içmeden önce farklı bir ilaç içtiyseniz eğer 2 saat kadar beklemenizi tavsiye ediyoruz. Diğer ilaçlar ile etkileşime girdiği takdirde ne yazık ki birtakım sorunlara sebebiyet verebiliyor. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet kesinlikle lehinize olacaktır.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Bu çay ile ilgili merak edilen detaylardan bir tanesi de rezene çayı nasıl yapılır ya da bir diğer deyişle rezene çayı nasıl demlenir? Şeklinde karşımıza çıkıyor. Eğer aktarlardan temin etmek istemiyor ve kendi doğal çayınızı evde yapmak istiyorsanız, bu başlık sizlere en doğru şekilde yardımcı olacaktır.

Rezen çayı nasıl hazırlanır sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz ve daha da önemlisi ihtiyacınız olan tüm malzemeleri de tek tek aktaracağız.

Gerekli Malzemeler

Çayın yapılışı için ihtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • 1 çay kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal (Çayınızı tatlandırabilirsiniz)
 • 1 su bardağı su

Demleme işlemi için ihtiyacınız olan süreç de aşağıdaki gibidir:

 • Bir bardak suyu ocağa koyuyoruz ve kaynatmaya başlıyoruz.
 • Suyumuz kaynadıktan hemen sonra rezene tohumlarını içine atıyoruz.
 • Yaklaşık 2 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Demleme işleminin daha sağlıklı bir hal alması için 10 dakika kadar beklemeye alabilirsiniz.
 • Çayınız, servise hazır.

Rezene çayının tarifi birçok farklı kaynakta bu şekilde veriliyor ve adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de doğru sonuca ulaşacaksınız. Yapımı ile ilgili tariflerin benzer şekilde olduğunu görebiliyoruz ve aslında normal bir demleme sürecinden farklı olarak herhangi bir detay söz konusu değildir. Ne zaman içecekseniz o zaman demlemenizi öneriyoruz çünkü beklemeye alınan çaylar doğallığını yitiriyor ve fayda sağlamak daha zor olacaktır.

Rezene Çayı Ne Kadar İçilmeli?

Bu bitki çayı ile birlikte sizler de vücudunuza katkıda bulunabiliyor ve daha da önemlisi bağışıklık sistemini daha güçlü ve sağlıklı hale getirebiliyorsunuz. Ne kadar içilmeli sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve bu konuda uzmanların görüşlerini ve yorumlarını da detaylı bir şekilde sizinle paylaşacağız.

Rezene çayı günde kaç bardak içilmeli sorusuna uzmanlar, günde bir bardak ve yatmadan önce şeklinde yanıt veriyor. Doğru tüketim şekli budur ve yatmadan önce içtiğiniz takdirde emin olun ertesi güne daha zinde ve daha diri bir beden ile uyanmış ve başlamış olacaksınız. Poşet çay ya da aktarlardan satın alacağınız tohumlar ile birlikte ilk adımları atabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bu çayı evlerinizde de sorunsuz bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz.

Az ya da çok tüketimin size herhangi bir faydası olmayacaktır. Bu muhteşem bitki çayı düzenli ve doğru tüketim neticesinde etkisini gösterir ve aksi bir durumda yan etkilerinin söz konusu hale geleceğini de hatırlatmak gerekiyor. Uzmanlar bu konuda uyarıyor ve günde bir bardak tüketimin yeterli olacağını dile getiriyorlar.

Rezene Çayı Uyku Yapar mı?

Bu bitki çayı hakkında bilinen çok fazla yanlış var ve bunlardan bir tanesi de uyku yaptığı yönündeki açıklamalardır. Rezene çayı uyku yapar mı? Sorusuna uzmanlar hayır yanıtını veriyor. Sindirim sisteminiz elbette daha hızlı çalışacak ve daha fazla enerji tüketeceksiniz ancak bunun doğrudan uyku etkisi olduğunu dile getirmek ne yazık ki gerçekçi bir açıklama olmayacaktır.

Bebeklere Rezene Çayı Verilir mi?

Bebekler için de kullanılabilir ancak bunu yerine getirmeden önce mutlaka bir doktora başvurmalı ve danışmalısınız. Bebeklere rezene çayı verilir mi sorusuna ise şu şekilde yanıt vermek isteriz.

 • 6-12 ay arası bebekler için en fazla 2 gram şeklinde tavsiye ediliyor.
 • 1-4 yaş arası bebekler için ise 3 gramlık bir tüketim daha doğru olacaktır.
 • 4 yaş sonrası için ise maksimum 5 gram tüketime ihtiyaç duyuluyor.

Yeni doğan bebeklere rezene çayı nasıl verilmeli sorusunu da yanıtlamış olduk ve sizler de bu bilgiler ışığında bebeklerinizin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Hazırlanışı oldukça kolay ve etkisini de kısa süre içerisinde gösterecektir.

Bebeklerde uyku yapar mı konusu da çok sık tartışılıyor ve yeni doğanlarda bu tür bir etkiye sahip olduğunu da söyleyebiliyoruz. Bebeğe zarar verir mi diye endişe etmenize gerek yok çünkü dozunda kullanım ile birlikte herhangi bir sorun yaşamayacaksınız ve zaten uzmanlar da bu konuda uyarmaya devam ediyorlar.

Emziren Anneler Rezene Çayı İçebilir mi?

Elbette herkes için faydalı diye bir şey söz konusu değildir. Emziren anneler içebilir mi? sorusuna yanıt verdiğimizde bunu sizler de daha net bir şekilde anlayacaksınız. Uzmanlar, bu dönemde olan annelerin bu tür bitki çaylarını tüketmesini tavsiye etmiyorlar.

Eğer sütünüz çok az ise ve kontroller neticesinde uzmanlar herhangi bir sorun teşkil etmediğini dile getiriyorsa kullanabilirsiniz. Aksi bir durumda ne yazık ki fayda sağlayamayacaksınız. Rezene çayı süt yapar mı? Sorusu da çok fazla soruluyor ve dilerseniz merakınızı gidermek adına bu soruya da yanıt verelim. Bu çay düzenli tüketildiği takdirde elbette anne sütüne katkıda bulunacaktır ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi doktorunuzun tavsiyesi ile hareket etmek durumundasınız.

Bir diğer merak edilen konu ise hamilelikte rezene çayı içilir mi? olarak karşımıza çıkıyor. Alerjiniz yoksa ya da vücudunuz bunun için uygun ise doktorunuzun da önerisi ile tüketebilirsiniz ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük riski söz konusu olabilir ve birçok hekimin de bu konuda uyarıda bulunduğunu belirtmek ve hatırlatmak gerekiyor. Bu çay, sunduğu faydaların yanı sıra yan etkileri ve aynı zamanda olumsuz etkileri ile de dikkat edilmesi gereken doğal çaylardan bir tanesidir.

Son olarak rezene çayı göğüs büyütür mü ve adet söktürür mü konularını da ele almak istiyoruz. Doğru ve düzenli kullanım neticesinde adet döngüsünü düzene soktuğu kanıtlanmış gerçeklerden bir tanesidir ancak göğüs büyütüyor demek ya da bunun için kullanmak mantık dışı bir eylem olacaktır ve zaten uzmanlar da bunun mümkün olmadığını ifade ediyorlar. Adet döngüsünün düzenlenmesinde tercih edebilirsiniz ancak göğüs büyütme işlemleri için kesinlikle önerilmiyor.


Konu Hakkında Yorum Yapmak İster Misin?