Ton Balığı Zararlı Mı?

Siz de konserve olarak tükettğiniz ton balığının zararlı olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Biz de bu yazımızda sizlere ton balığının nasıl yendiğini, zararlı olup olmadığını ve daha birçok konuda bilgiler vereceğiz.

Dilerseniz hemen başlayalım.

Ton Balığı Nedir?

Ton Balığı (Thunnus Alalunga), Uskumrugiller (Scombridae) familyasından Orkinos cinsine bağlı bir balık türüdür. Akdeniz’de de bulunur.

Dünya’da çok ünlü gıda olarak tükettiğimiz bir balıktır. Türkiye’de de çokça duyduğumuz markalardan bazıları; Migros, Dardanel, Superfresh, Pınar, Fide’dir.

Konserve Ton Balığı Nasıl Tüketilir?

Peki bu ‘’Konserve Ton Balığı Nasıl Yenir’’; konserve ton balıklarını pişirmeden (ısıtmadan) da tüketebilirsiniz. Konserve edilmeden önce zaten pişirilmektedir. Yani direk konserveden tüketebilirsiniz.

Eğer ısıtmak isterseniz de dikket etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Konserve ton balığının dokusunu bozmamak için;

  • Mikrodalgada hafifçe ısıtabilirsiniz. (Tabağın üzerine bir kağıt havlu örterek ton balığının nemini korumaısnı sağlayarak kurumasını önleyebilirsiniz.)
  • Tavada yapmak isterseniz de hafifçe ısınana kadar kısık alevde soteleyebilirsiniz.
  • Konserve ton balığını kızartarak ve üzerine sebze ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Ton Balığı Zararlı Mı?

Çokça tükettiğimiz ve farklı ülkelerden de gelen ton balıklarından bazılarında Kocagöz, Yazılı, Sarı Tuna ve Beyaz Ton Balığı vardır.

Ton Balığı’nın içeriğinde fazla miktarda omega-3 yağ asidi, protein, selenyum ve D vitamini bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra içeriğinde civa, ağır metallar ve fazla miktarda sağlığınız için tehlike olan başka elementler de bulunmaktadır.

Yine de konserve ton balığı ile orkinos karşılaştırırlırsa daha az miktarda cıva bulunmaktadır. Bu nedenle taze balıktan daha çok konserve ton balıklarını tüketmek daha güvenlidir.

Çok Fazla Ton Balığı Yemek

Ton balığı, çok fazla tüketeceğiniz bir şey değildir. Bu yüzden yetişkin insanlar ton balığı tüketmek konusunda sınırlı olmalıdır.

Kadınlar ayda 170 gramdan oluşan 3’er porsiyon tüketebilir, erkekler de 225 gramdan 3’er porsiyon tüketebilir. Çocuklarda ise durum daha farklıdır. Yaşa bağlı olarak 85 – 125 gram arasında tüketmelidir.

Çok fazla yemeniz durumunda Cıva Zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Peki ‘’Cıva Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?’’;

  • Koordinasyonda Kayıp
  • Hafızada Problemler
  • Uyuşma
  • Ağrı
  • Görme Problemleri
  • Nöbet
  • Titreme

Eğer hamile iseniz ciddi bir durumdur, doktorunuza başvurmalısınız.

Sonuç olarak; içeriğinde bulunan ağır metaller sizin sağlığınıza zarar verecek seviyeler çok nadir ulaşır. Bu yüzden ton balığını aşırıya kaçmadan tüketmenizde fayda vardır.

Yorum yapın