Yeşil Mercimeğin Faydaları – Mercimek Çorbası Tarifi

Konu Başlıkları

Mercimek Çeşitleri

Yeşil Mercimek : Kabuklu ve pişerken kabukları dağılabilir. Pişirme süresi önemlidir, çorba ve yemeklerde kullanılmaktadır.

Sarı Mercimek : Kabuksuz ve nişastalı çeşittir. Fındık tadına benzer, pişme süresi 10 dakika üzeri olmamalıdır.

Kırmızı Mercimek : Nişastası yoğun ve kabuksuzdur. Mutfaklarda en çok tercih edilen türüdür. Mercimek çorbası yapımında kullanılır.

Kırmızı Mercimek Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? Kaç Kalori?

Puy Mercimek : Yeşil mercimek grubunda olan bu tür ayrıca fransız mercimeği olarak adlandırılır. 

Diyet Yeşil Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır? Kaç Kalori?

Kahverengi Mercimek : Ufak taneli ve aromalı bir tada sahiptir. Pişirme süresince çok fazla yumuşamaz.

Süzme Kırmızı Mercimek Çorbası Tarifi

Yeşil Mercimeğin Faydaları


Kalp Sağlığı 
İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lif sayesinde kalp sağlığına faydalıdır. Ayrıca magnezyum ve folat içermesi kalp sağlığı korunması için önemli bileşenlerdir. 

Kas Yapısı
Vücut organ ve kas yapısının güçlü ve sağlıklı çalışması için protein önemli bir maddedir. Yeşil mercimek yüksek oranda protein barındırmaktadır. Ayrıca içerdiği aminoasitler sayesinde kaslar düzgün ve sağlıklı çalışmasına yardım eder.

Kolesterol
İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lif kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Sindirim Sistemi 
Lif yönünden zengin olan mercimek sindirim sistemi sağlığı açısından faydalıdır. Düzenli tüketilen mercimek aynı zaman bağırsak faaliyetlerini düzene sokulmasına yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelmektedir.

Şeker Hastalığı
İçeriğinde bulunan yüksek orandaki lif kan şekeri seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur.  Diyabet hastalarının tercih edebileceği bir gıdadır.

Sinir Sistemi
Beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındırır. İçeriğinde bulunan folat, “homosistein” seviyesini azaltılmasına yardım eder. Bu nedenle beyin ve sinir sistemleri sağlığı açısından faydalıdır.

yesil-mercimek-faydalari-ve-tarifi

Folat Kaynağı 
Folik asit olarak isimlendirilir. Gebelik dönemleri için oldukça büyük öneme sahiptir. Hamilelik döneminde yeterli folik asit alımı bebekte bazı sinir hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur. 

Antioksidan
Antioksidan vücutta serbest radikaller ile savaşır, yeşil mercimek yüksek seviyede antioksidan barındırır. 

Panik Atak ve Anksiyete
İçeriğinde bulunan magnezyum adrenal stres hormonlarını kontrol altına alan bir maddedir. Magnezyum eksikliğinde adrenal stres hormonu savunmasız duruma düşmesi nedeniyle noradrenalin ve adrenalin hormonları harekete geçer. Bu nedenle gerçekleşen ani yükselmeler yüksek nabız, tansiyon, panik atak ve kalp çarpıntısına neden olur. Yeşil mercimeğin içeriğinde bulunan magnezyum maddesi adrenal stres hormonunu kontrol altına alır ve panik atak ve anksiyete riskini azaltılmasına yardımcı olur.

Böbrek Sağlığı
Böbrek yetmezliği oluşmasının nedenlerinden biride magnezyum eksikliğidir. Yeşil mercimeğin içeriğinde bulunan magnezyum böbrek sağlığı için faydalıdır.

Kırmızı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır
Kırmızı Mercimek Çorbası

Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır

Kış aylarının vazgeçilmez çorbası olan mercimek çorbası tarifi;


 •  1 adet Havuç
  •    1 su bardağı Tavuk Suyu
  •    1 adet Soğan
  •    3 adet Kakule
  •    1 su bardağı Mercimek
  •    1 çay kaşığı Kişniş
  •    1 çay kaşığı Kırmızı Biber
  •    1 çay kaşığı Zerdeçal
  •    1 çay kaşığı Tarçın
  •    5 su bardağı Su
  •    1 çay kaşığı Kimyon
  •    1 çay kaşığı Tatlı Kırmızı Biber
  •    2 adet Karanfil

  Tenceremize 2 yemek kaşığı yağı dökerek soğanımızı doğruyoruz, soğanlar pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. 1 kaşık un katarak kavurmaya devam ediyoruz. Un kavrulduktan sonra havucumuzu küçük şekilde doğrayarak ilave ediyoruz. Daha sonra bir bardak mercimeğimizi yıkadıktan sonra tencereye ilave ediyoruz. 5 bardak su ve 1 bardak tavuk suyumuzu tencereye dökerek pişmesini bekliyoruz. Baharat seviyorsanız isteğinize bağlı kimyon, kırmızı biber, tarçın, kakule, karanfil ve kişniş ilave edebilirsiniz. Haşlanma işleminden sonra blender yardımıyla karışımı eziyoruz ve çorbamız servise hazırdır. 

Yorum yapın