Zencefil Çayı Faydaları? Nasıl Yapılır? Nereden Alınır? Zayıflatırmı? Fiyatı Nedir?

Günümüzde sıklıkla tüketilen, özellikle orta ve yaşlı sınıf kişilerin evlerinden eksik etmediği tam bir şifa kaynağı olan bu bitki, zencefil çayı olarak tüketildiği gibi yemeklere de koyularak tüketilmektedir.

Zencefil (Zingiber officinale) zencefilgiller familyasından olup, sarı-kırmızı çiçekler açan, ince uzun yapraklarıyla boyu 100 cm’i geçen ılıman iklim bitkisidir.

Zencefil Bitki Çayı

Zencefil Çayı

Anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleridir. Ne yazık ki Ülkemizde yetişmemektedir. Hem taze hem de kuru olarak tüketilebilen zencefilin kök kısımları kullanılmaktadır.

Aynı zamanda toz haline getirilerek baharat olarak da kullanılır. Günümüzde zencefil çayı yapılarak tüketildiği gibi yemeklerde de baharat olarak kullanılmaktadır.

Romalılar döneminde kilosunun 1 koyunun fiyatıyla eşdeğer olduğu bilinen ve kış aylarında sıklıkla çayı kullanılan bu bitkinin insan sağlığına sayısız faydaları vardır. Peki zencefil çayı nasıl yapılır? Daha yakından bakalım.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

Faydası büyük olan zencefil çayının hazırlanışı ve yapımı oldukça basit olup, tüketenlerin lezzet açısından da beğendikleri bilinmektedir. Ektra olarak portakal ve çubuk tarçınla da doğal olarak tatlandırılan bu çayı yapmak için bir miktar taze zencefil, su ve aromatik meyveler kullanmak yeterli olacaktır.

Zencefil çayı nasıl demlenir? Sorusu en çok araştırılan konular arasındadır. Taze zencefilden küçük bir parçayı minik minik doğrayıp, kaynamış suyun içerisine attıktan sonra içerisine çubuk tarçın ve limon ya da portakal kabuğu ilave ederek kapaklı bir bardak içerisinde beş dakika kadar demlemeye bırakmalısınız.

Nasıl Yapılır

Zencefil Çayı Nasıl Demlenir

Demlenen çayı ılık bir şekilde tüketip, tekrar ihtiyaç duyduğunuzda taze olarak yeniden yapmalısınız. Uzun süre bekleyen bir bitki çayının tüketilmesi çok da tavsiye edilen bir durum değildir.

Bitki çayları denilince akla ilk gelen isimlerin başında İbrahim Saraçoğlu gelir. Sizin için zencefil çayı İbrahim Saraçoğlu tarifini de paylaşmak istiyorum.

 • 1.5 su bardağı suyu uygun bir tencereye yada demliğe alalım.
 • 1TL büyüklüğünde doğradığımız kök zencefilden 4 gram kadar kaynayan suyun içerisine atıp, 5 dakika kaynatalım.
 • Daha sonra demlenmesi ve ılıması için bir kaç dakika bekleyip, süzelim.
 • Özellikle sabah kahvaltısından 15-20 dakika önce içilmesi faydası açısından son derece önemlidir.

Zencefil Çayı Zayıflatır Mı?

Diyet yapmaya başlayanların bitki çaylarını araştırdıkları gerçeğini unutmamak gerekmektedir. Zencefil çayı zayıflatır mı? Evet, zayıflama üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Etkisi ise şu yönde gelişmektedir.

Diyet esnasında yağ yakımını kolaylaştırması açısından diyetisyenlerin diyet listelerinde son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bir bitki çayıdır. Ancak, unutmamak gerekir ki fazlası size yarar değil zarar getirebilir. Bu sebeple diyetisyen tavsiyesinden çok tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Daha fazla yarar sağlayayım, daha çok kilo vereyim diyerek fazla tüketeceğiniz bu bitki çayının zararlarını görebileceğinizi de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Hamileler İçebilir Mi?

 Hamilelik döneminde doktorunuz tavsiye etmediği sürece içmemenizde yarar bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda zencefil bitki çayı tüketen gebelerde bulantı oranının düşmüş olduğu gözlemlenmektedir. Ancak doktor tarafından önerilen miktardan fazla tüketilmesi halinde ters etki oluşturma sureti ile düşük riski oluşturup, düşüklere yol açabilmektedir.

Hamilelik döneminin hassas ve dikkat gerektiren bir dönem olduğu, yenilen ve içilen her türlü gıdanın normal insanlardaki faydaları büyük olsa da hamilelerde aynı faydayı sağlamayacağı gerçeğinin unutulmaması gerekmektedir.

Mümkün mertebe doktorunuz ile görüşmeden bitki çayları üzerine sizlere tavsiyede bulunanların sözlerine kulak asmamanızı tavsiye etmekteyiz. Sağlıklı bebekler dünyaya getirmenin altın kurallarından biri de budur.

Zencefil Çayı Faydaları

  • Zencefil hem modern tıpta, hem de bir çok hastalığı tedavi etmede oldukça etkili olduğu yapılan çeşitli araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir bitkidir.
 • Zencefil Çayının Faydaları

  Zencefil Çayı Faydaları

  • Vücutta gıda emilimini arttırdığı için kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi birçok sindirim sistemi sorunlarında etkilidir.
  • Zencefil çayının faydaları arasında yapılan bir araştırma sonucu kemoterapi ve ameliyat sonrası gelişen mide bulantısına iyi geldiği ve bulantıları giderdiğini göstermektedir.
  • Anti-inflamatuar özelliği sayesinde kas ağrılarını rahatlatmaya yardımcıdır. İltihapları azaltıcı etkisi vardır.
  • Vücut ısısını artırdığı için, bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır. Yalnız hasta olduğumuzda değil, hastalığa yakalanma riskini düşürmek içinde kullanılması gerekir.
 • Doğal bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Özellikle kadınların adet dönemlerindeki ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeleyerek tokluk hissi verir. Diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için oldukça etkili bir bitki çayıdır.
 • Yine yapılan bir başka araştırmada zencefilin beyin sağlığını koruduğu ve yaşa bağlı olarak beyinde oluşan Alzheimer, Parkinson, Bunama gibi hastalıkların gelişimini engellediği görülmüştür.
 • Yatıştırıcı özelliğinden dolayı stres ve endişeyi azaltır. Sinir hücrelerini yenileyerek rahat ve sakin hissetmenizi sağlar.
 • Zencefilin en faydalı özelliklerinden biri diğeri ise öksürüğü kesmesidir. Hem öksürüğü keser hemde balgam söktürür. Dolaysıyla solunum yolundaki daralmayı açarak kolay nefes almayı sağlar.
 • Damarlarda biriken yağ oranını azaltarak kolesterolü düşürür. Dahası olası kalp krizi, felç, inme gibi hayati tehlikelerin oluşma riskini azaltır.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Zencefil Çayının Zararları

Bitki çayları tüketmenin vücuttaki olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkilerinin de olabileceği unutulmamalıdır. Zencefil çayının bazı ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu sebeple özellikle ilaç kullanırken bitki çayı tüketmemeye özen göstermenizde fayda bulunmaktadır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de doktor tavsiyesi olmadığı sürece tüketilmesi önerilmemektedir. Alerjik reaksiyonlara karşı da dikkatli olmak için bu tür bitki çaylarını daha önce tüketmediyseniz az miktarda deneyerek alerji oluşumunu gözlemlemelisiniz.

Zencefil Çayı Fiyatı

 Zencefil çayı fiyatı satın alacağınız zencefile göre değişmektedir. Paket çay olarak alıp tüketecekseniz, 20’li paketlerde satılan ürünlerin ortalama fiyatı 5 TL ile 15 TL arasında değişmektedir.

Ancak taze zencefil satın alarak evde çay olarak tüketecekseniz de 100 gram taze zencefilin fiyatı ortalama olarak 15 TL civarındadır. Peki taze zencefili nereden satın alabilirim diyorsanız? İlk önerim aktar olacaktır. Bildiğiniz ve güven veren aktarları tercih etmeniz çok önemlidir.

Ayrıca büyük market zincirlerde Carrefour, Migros v.b satın alabilirsiniz. Bu tür yerlerden satın alırken üretim tarihlerine mutlaka dikkat ediniz.

Sık Sorulan Sorular

 Uyku Yapar Mı?

Soğuk algınlığı yaşayan kişilerin gece yatmadan önce içecekleri bir fincan limonlu zencefil çayı vücudu rahatlatarak rahat bir uyku uyunmasında etkili olmaktadır.

Emziren Anneler İçebilir Mi?

Emziren annelerin doktor tavsiyesi dışında ve belirtilen miktarların üzerinde tüketmeleri önerilmemektedir.

Mide Bulantısına İyi Gelir Mi?

Zencefil bitkisinin mide bulantısına iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Yukarıda 2 türlü tarifini verdiğimiz bu bitki çayını hazırlayıp içerek, kısa sürede mide bulantısını kestiğini görebilirsiniz.

Hamileler İçebilir Mi?

Hamilelik döneminde bitki çayları herkeste aynı etkiyi yaratmamaktadır. Bu biraz da kişinin bünyesi ve bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur. Doktor tavsiyesi bulunuyor ise tüketilmesinde sakınca olmayacaktır. Ancak doktorunuza danışmadan içmemelisiniz.

Konu Hakkında Yorum Yapmak İster Misin?