Ne Zaman Tartılmalı? Ne Zaman Tartılmamalı?

Siz de ne zaman tartılmanız gerektiğini veya ne zaman tartılmamanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Biz de bu yazımızda sizler için aklınızdaki birçok soruya cevap vereceğiz.

Dilerseniz hemen sorularınızı cevaplamaya başlayalım.

Doğru Tartılma Nasıl Olur?

Kilo tartısında doğru tartılmak istiyorsanız en doğru tartılma zamanı, sabah vakti uyandıktan sonra sadece iç çamaşırlarınız varken tartılmanızdır. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi ise tartılmadan önce hiçbir şey yememiş olmak ve büyük tuvaletinize çıkmış olmanızdır.

Gün içerisinde kilonuzdaki dalgalanmalar son derece normaldir o yüzden her hafta aynı şekilde tartılmak size çok daha doğru bir yol haritası çizmiş olacaktır.

Yanlış zamanda yaptığınız bir tartılma ile kilo tartısında oynayan 1-2 kg moralinizi bozacaktır bu yüzden haftada 1-2 kere aynı saatlerde tartılmak doğru sonucu görmek için önemlidir.

‘’Tartı hangi zeminde doğru tartar?’’ Tartı sert ve düz zeminde daha doğru sonucu verecektir.

İdeal Bir Tartı İçin;

  • Haftada bir veya iki defa
  • Aynı tartıda
  • Sadece iç çamaşırı ile
  • Kahvaltıdan önce
  • Mümkünse büyük tuvaletten sonra
  • Baskül aynı yerdeyken yapılmalıdır.

Böylece ‘’Gerçek kilomuzu nasıl anlarız?’’ diyenler gerçek kilolarını öğrenebileceklerdir.

Ne Zaman Tartılmamalıyız?

Şimdi gelelim peki ne zaman tartılmamız gerektiğine dair kafamızdaki soru işaretlerine

Yemekten Sonra Tartılmak

Yemek yedikten sonra tartılmak çok doğru bir tercih değildir. Tuzlu yiyecekler suyu vücutta tuttuğu için ve kan hacmindeki artıştan dolayı yemekten sonra tartılmamalısınız.

Su içince de tartıda fazla çıkmak da söz konusudur. 2 bardak su içtiğinizde de tartıda 500 gr veya 1 kg gibi bir fark görürsünüz.

Spordan Sonra Tartılmak

Spordan sonra yapılan tartı da son derece yanlıştır peki neden? Çünkü spor esnasında vücuttan atılan su kilo verdiğinizi görmenize neden olmaktadır ve bu sizi kandıracaktır.

Adet Döneminde Tartılmak

Regl iken yapılan tartılma da son derece yanlıştır çünkü adetliyken kişide ödem oluştuğu için karın bölgesinde şişkinlik yapmaktadır ve bu da bize tartıda kilo olarak yansımaktadır.

Regl döneminde birçok kadının metabolizmasında yavaşlama olur ve kabızlık problemi ortaya çıkmaya başlar. Bu dönemde kişide kilo verme de yavaşlar.

‘’Adet döneminde ödem kaç gün sürer?’’, ‘’Regl şişkinliği ne zaman iner?’’ diye merak ediyorsanız ve ne zaman tartılmanız gerektiğini düşünüyorsanız adet döneminden 3 gün sonra tartılabilirsiniz.

‘’Adet döneminde kaç kilo fazla çıkar’’, ‘’Ödem tartıda kaç kilo gösterir’’, ‘’Adet döneminde kaç kilo gider?’’ gibi sorularınıza da cevap verecek olursak kişide 1 – 1,5 kg gibi bir artış söz konusudur.

‘’Regl döneminde kilo verilir mi?’’ diye merak ediyorsanız diğer dönemler gibi olmasa da elbette kilo verebilirsiniz. Adetliyken kilo verenler tabi ki vardır.

Tartımın Doğru Tarttığını Nasıl Anlarım?

Eğer ki baskülünüzün doğru tartıp tartmadığını merak ediyorsanız 5 kiloluk unu tartının üzerine koyarak tartının doğruluğunu yanlışlığını kontrol edebilirsiniz. Bunu yaparken tartının konumuna ve zeminine dikkat etmelisiniz.

Veya diyetisyen tartısı ile tartılmak en doğru sonucu verecektir.

Yorum yapın