3000 Kalorilik Diyet Beslenme Programı

Günlük 3000 kalorilik diyet genellikle yüksek besin değerleri ile sporcuların tercih ettiği bir programdır. Bu nedenle hareketsiz ve temposuz günler geçiren bireylerin, özellikle ev hanımlarının uygulaması ters etki yaratarak kilo alımına neden olabilmektedir. Bu nedenle alacağınız kalori miktarını bilmeli ve günlük harcadığınız enerji miktarını hesaplamalısınız.
3000 kalorilik diyet, ilk cümlede de belirttiğimiz üzere sporcu diyeti veya kilo alma diyeti olarak uygulanan bir beslenme programıdır. Aynı zamanda hareketli bir yaşam tarzı olan kişilerin, mevcut kilolarını korumak adına da uyguladığı sağlıklı bir planlamadır.

3000 Kalorilik Kilo Alma Diyeti

Eğer harcadığınız enerji miktarı 2000 kaloriyi geçiyorsa bu diyet programı ile kilo verebilmeniz mümkündür. Aksi taktirde sitemizde yer alan günlük kalori miktarı daha düşük olan diyet listelerini incelemelisiniz. Ayrıca, sadece 3000 kalorilik diyet değil tüm diyet programlarını uygularken spor ile desteklemeniz gerekmektedir. Günlük 3000 kalori almak, sizleri hızlı kilo alıp verme derdinden kurtaracağı gibi, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak cildinizde oluşabilecek çatlakların ve vücut sarkmalarının da önüne geçmenizi sağlayacaktır. Diyet Listesine alıştığınızda, sağlıklı yaşam felsefesi hayatınızın tüm noktalarında kendini gösterecek, daha rahat nefes alacak, daha rahat uyuyacak ve hayat kaliteniz daha çok artacaktır. Diyet programını uygularken zayıflamanızı hızlandıracak olan kimyasal takviyeler ve zayıflama hapları kullanacak olursanız hormon dengelerinizi alt üst ederek geçici şekilde kilo verebilirsiniz ancak bu kiloları fazlasıyla geri alırsınız. Bu nedenle en doğal yolla kilo vermek veya almak istiyorsanız, 3000 kalorilik beslenme programı uygularken her gün 40 – 50 dakikalık hafif tempolu yürüyüş yapın veya bisiklete binin. Bunun yanı sıra vücudunuzun hareketsiz bölgelerinde yer alan ve zor eriyen yağları parçalayarak eritebilmek ve kaslarınızı güçlendirebilmek için günde 2 – 2,5 litre kadar su tüketin.

Günlük 3000 Kalorilik Diyet Listesi Kimler İçin Uygundur?

Bu program çok ağır bir diyet listesi değildir ve sağlıklı bireylerin günlük diyet yapmadan tüketebileceği normal bir programdır. Bu nedenle sağlık açısından çok büyük bir riski bulunmayan herkes bu programı sorunsuz şekilde uygulayabilmektedir.

Kimler Bu Diyet Listesini Uygulayamaz?

3000 kalorilik diyet tüm diğer diyet listeleri gibi doktorunuzun kontrolü olmadan yapabileceğiniz bir diyet değildir. Bu nedenle hiçbir sağlık probleminiz olmasa bile rutin şekilde sağlık kontrolünden geçtiğiniz aile hekiminiz tarafından onaylanması çok önemlidir. Bunun dışında risk grubunda olan ve özel besinler tüketmesi gereken kolesterol hastaları, diyabetik şeker hastaları ve kalp hastaları bu diyeti uygulamamalı, doktorlarının önerdiği kendi vücut ritimlerine uygun diyetleri uygulamalıdırlar. Diğer yandan bebeğini emziren lohusalar ve hamile kadınlar bebeklerinin sağlıklı gelişimi için bu diyeti uygulamamalıdır.

3000 Kalori Kaç Kilo Yapar

Sık sorulan sorulardan bir tanesi de alınan kalorinin kaç kiloya eşdeğer olduğudur. Bu bağlamda 7000 kalorinin 1 kilograma eşit olduğunu biliyoruz. Dolaysıyla 7000 kalori 1 kilo ise 3000 kalori kaç kilo yapar diye orantı kurduğumuzda 3000 kalori 428 gram eder diyebiliriz.

Günlük 3000 Kalorilik Diyet Listesi

Sizler için özel olarak hazırladığımız örnek teşkil edecek sağlıklı beslenme programıyla günlük 3000 kalori nasıl alınır hep beraber inceleyelim.

3000 Kalorilik Beslenme Programı

Kahvaltı
1 Çorba kasesi kadar yoğurt veya 2 su bardağı kadar şekersiz süt
Ardından 2 adet çok iyi haşlanmış katı yumurta
2 işaret parmağı kalınlığında yarım yağlı beyaz peynir
5 Adet siyah zeytin
3 ince dilim kepek, tam buğday veya çavdar ekmeği
Kahvaltı sırasında şekersiz olmak üzere dilediğiniz kadar çay tüketebilirsiniz.
Kahvaltıdan yarım saat sonra 1 fincan bitki çayı ile sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olmalısınız.
Ara Öğün
2 Porsiyon mevsim meyvelerinden oluşan meyve salatası
Öğle Yemeği
1 Porsiyon yağsız et kullanılarak hazırlanmış ızgara köfte (Yaklaşık 5 adedi geçmemeli.)
Yarım porsiyon kadar etsiz sebze yemeği (Zeytinyağlı olabilir.)
2 Çorba kaşığı kadar beyaz pirinç pilavı
1 Çorba kasesi kadar yarım yağlı yoğurt
Mevsim yeşilliklerinden bol salata
3 İnce dilim kepek ekmeği
Ara Öğün
Seçenek 1
Gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerde harcadığımız enerjiyi geri kazanmak için 2 porsiyon mevsim meyvelerinden hazırlanmış meyve salatası
Seçenek 2
1 İnce dilim kepek ekmeğinin üzerine beyaz peynir sürerek, 1 bardak ılık süt ile tüketebilirsiniz. Üzerine tatlandırmak için mevsim meyveleri serpiştirebilirsiniz.
Akşam Yemeği
200 Gram ızgara veya haşlanmış tavuk (Tavuk eti yerine hindi veya 1 adet ızgarada pişirilmiş olan büyük balık tüketebilirsiniz.)
3 İnce dilim kepek ekmeği
Yarım porsiyon pirinç pilavı (Pirinç pilavı sevmiyorsanız aynı oranda bulgur pilavı tüketebilirsiniz. Buldur pilavı daha az kalorilidir ve daha uzun süre tok tutar ancak vücudunuzda daha çok suyu tutmaktadır.)
Bol yeşillikli mevsim salatası (Özellikle içerisinde yağ parçalayıcı etkileriyle bol maydanoz olmalı.)
Sizde günlük hareket oranınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız bu diyeti rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
3000 kalorilik beslenme programı uygularken diyette olduğunuzu bile unutacaksınız. Ayrıca sağlıklı yaşam için kilosunu sabit tutmak isteyen bireylerinde bu diyeti uygulamaları yerinde olacaktır. Diyetinizi hafif egzersizler ve günde 2 litre su ile desteklemeyi unutmayın.
Son olarak sizin vücut değerleriniz göz önünde tutulmadan hazırlanmış olan 3000 kalorilik diyet programı vücudunuzda olumsuz semptomlara yol açtığı anda diyeti derhal bırakmalısınız. Diğer yandan sağlığınız açısından en doğru diyet programı doktorunuz tarafından size özel olarak hazırlanmış olan diyet programıdır.
3000 kalorilik diyet yapanlar, zayıflayanlar, kilo verenler veya kilo alanlar konu altındaki yorum alanından diyet ile ilgili tecrübelerini paylaşıp, bu diyeti uygulayacak arkadaşlara referans olabilir.

“3000 Kalorilik Diyet Beslenme Programı” üzerine 12 yorum

  1. Hocam benim hesabıma göre burada 1700 kalori var toplam. Ben bu diyeti her gün güle oynaya tüketirim. İki katından fazlasını tüketerek 53’ten 68.5’a çıktım. Son günlerde bunalınca burada yazdığı kadar yemeye başladım ve 15-20 günde 66.3 kiloya düştüm.

    Cevapla

Yorum yapın