500 Kalorilik Protein Diyet Listesi

500 kalorilik protein diyet listesi nasıl olmalı? 500 kalorilik protein diyet listesi içeriği nedir? 500 kalorilik protein diyet listesi örnekleri nelerdir? Vb. sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

500 Kalorilik Protein Diyet Listesini Kimler Uygulamalı?

Genelde hızlı kilo vermek isteyen veya obez insanlar 500 kalorilik diyet listesini kullanırlar. Herkes için ideal olmayan 500 kalorilik protein diyeti şok diyet olarak da adlandırılır. Bu diyete başlamadan önce mutlaka hekiminize diyet programının sizin için uygun olup olmadığını sormanız gerekmektedir.

500 Kalorilik Protein Diyet Listesi Kilo Verdirir mi?

500 kalorilik protein diyetini 3 günde 3 kilo vermeyi hedefleyen programlarda genelde uygulanır.  Zararlı olup olmadığı tartışma konusu olan bu diyet programı hızlı kilo vermenizi sağlayan bir listedir.

Günlük alabileceğiniz kalori miktarını 500 ile sınırlandırdığınız için sizi tok tutabilecek gıdalar yani her öğün protein içeriği olacak besinler olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Protein; yağ ve karbonhidrata göre daha tok tutucu bir gıdadır.  Aynı zamanda vücudunuzun enerjisini dengeleyebilmek amacıyla yediğiniz öğünlerin ortalama aynı kaloride olmasına özen göstermelisiniz. Bu da her öğün de ortalama 160 kalori almanız gerektiğini gösteriyor.

500 Kalorilik Protein Diyet Listesi Örnek Program

500 Kalorilik Protein Diyet Listesinin Kahvaltı Bölümü
1 dilim tam buğday ekmeği, 1 adet yumurta (haşlanmış yumurtanın protein değeri yüksektir bu yüzden haşlanmış yumurta tercih edilmelidir), 1/2 yağsız süzme peynir yiyebilirsiniz. İçeceklerde ise 1 fincan şekersiz çay veya 1 bardak ılık yağsız süt içebilirsiniz. Peynir yiyorsanız süt içmemeye dikkat etmelisiniz.

500 Kalorilik Protein Diyet Listesinin Öğlen ve Akşam Bölümü
Protein ağırlıklı olan listede sağlığınız için meyve ve sebzeyi de unutmamamlasınız. Protein kaynağı olarak et türü olarak; tavukgöğsü, yağsız sığır eti veya balık önerilebilir. Ancak şunu unutmayın ki öğlen veya akşam öğünlerinden birini et kaynaklı yediyseniz diğer öğünü mutlaka sebze kaynaklı yemeniz gerekmektedir. 

Seçenek 1: Marul salatası ve yağsız balık
Seçenek 2: Kabak çorbası ve çok az tavukgöğsü
Seçenek 3: Haşlanmış sebze ve yağsız sığır eti

Şunu söylemeden geçmeyelim ki suyun kalorisi yoktur. Ve su diyet programının dışında sağlığınız için çok önemlidir bu yüzden mutlaka gün içinde çok su içmelisiniz.

Yorum yapın