Aralıklı Oruç ile Sağlıklı Bir Beslenme Programına Geçiş Yapın!

Diyet ve beslenme dünyasının son zamanlarda popüler olan programlarından biri aralıklı oruç. Birçok insanın kilo kaybetmek ya da daha sağlıklı yaşamak için başvurduğu bu program her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Ortaya çıkan veriler aralıklı orucun sağlık açısından faydalarını ortaya koyuyor. Peki, aralıklı oruç nedir ve nasıl bir program uygulanmalı?

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç (Intermittent Fasting) halk arasında bilinenin aksine bir diyet programı değildir. Bu program gün içerisinde alınan besinlerin farklı bir düzenlemeyle tüketilmesidir. Aralıklı oruç genellikle gün içerisinde belirlenmiş bir zaman diliminde besin tüketerek, kalan zamanda hiçbir besinin alınmadığı bir programdır. Bu program zaman zaman haftanın belirlenmiş günlerinde de uygulanabilir. Bu günlerde enerji alımlarında farklı kısıtlamalar yapılır.

Bu program kendinizi aç bırakmakla ilgili değil, kısa süreler içinde alınan kalorileri azaltmakla ilgilidir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Çalışır?

Bu programın çalışmasında birkaç etkili yaklaşımdan bahsedilebilir. Bu yaklaşımlar kişisel tercihlere bağlıdır. Bu yaklaşımlardan en etkilisi ve genellikle kullanılan yöntem ise, 8 saat yemek yediğin ve 16 saat oruç tuttuğun yöntemdir. Bu yöntemi kullananlar tipik olarak sabah 10’dan akşam 18’e kadar yemek yerler.

Burada dikkat edilmesi gereken ise yediğin yemeklerdir. Bu programda dilediğin her şeyi yemeye devam etmemelisin. Aldığın gıdalar belirli bir kalori hesabıyla yapılmalı ve sağlıklı tercihlere yönelmelisin.

Bu diyette yaygın olarak kullanılan üç farklı programdan bahsetmek mümkündür.

1. Zaman Kısıtlı Aralıklı Oruç Diyeti

Intermittent fasting söz konusu olduğu zaman en yaygın ve popüler olan yaklaşım zaman kısıtlı yemedir. Bu yaklaşımda günün 16 saati oruç tutarken yalnızca 8 saat yemek yiyebilirsin.

Çoğu insan açısından uyurken oruç tuttuğu için bu yöntem oldukça popülerdir. Bu yöntem, bu programı ilk kez deneyecekler için oldukça güvenlidir. Bu yöntemde kahvaltıyı atlayarak öğleye kadar hiçbir şey yememelisin. Bu yöntemi, istediğin sıklıklarla tekrar edebilirsin.

2. Haftada İki Kez Aralıklı Oruç Yöntemi

Bu yaklaşımda haftanın iki günü boyunca kalorini 500’de sınırlamaya odaklanmalısın. Haftanın diğer beş gününde ise sağlıklı ve normal bir besin düzenine devam etmelisin.

Oruç tuttuğunuz günler tok kalmana yardımcı olması açısından yüksek lifli ve yüksek proteinli gıdalara yönelmeyi unutmamalısın.

3. 24 Saatlik Oruç

Bu oruç sık sık ‘ye, dur, ye yöntemi’ olarak da bilinir. Bu yaklaşım 24 saat boyunca tamamen oruç tutmayı içerir. Genellikle haftada bir ya da iki kez yapılır. Bu yöntemde çoğu insan kahvaltıdan kahvaltıya kadar oruç tutar. Aralıklı orucun bu yönteminde; yorgunluk, sinir, baş ağrısı, düşük enerji gibi yan etkiler gösterebileceğini unutmamalısın.

Bu yöntemi uygularsan, oruç tutmadığın günlerde normal, sağlıklı bir diyete dönmelisin.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Bu diyetin faydalarını görebilmek için beslenme programının sağlıklı besinlerle planlanması gerekir. Aynı zamanda gün içerisinde vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri de almalısın.

Bu programı doğru bir şekilde uyguladığında insülin duyarlılığın artar. Vücudundaki insülin direnci ise azalacaktır. Bunun yanı kan şekeri regülasyonu sağlanacak ve Tip2 diyabette karşı koruma sağlanır. Kötü kolesterol olarak bilinen trigliseritin vücudundaki seviyesi düşecektir.

Aralıklı Oruç Diyet Listesi

Genellikle haftanın 5 günü boyunca uygulayacağın oruç için, besinlerin içeriği ve protein miktarı diyetisyenler tarafından belirlenen bir programa sahip olmalı. Son gün bittiğinde ise ertesi sabaha kadar sadece bitki çayı ve su tüketilmelidir.

Aralıklı oruç diyetinde, kinoa salatası, kış çorbası, chia kraker, siyez bulgurlu kısır, havuç çorbası, siyez unlu grissini gibi sağlıklı besinler tüketmelisin. Aralıklı oruç diyeti örnek menü arıyorsan Juico’da bulabilirsin!

Juico’da diyetisyen eşliğinde hazırlanmış sağlıklı ve lezzetli aralıklı oruç menüsünü bulabilirsin. Juico 5 gün boyunca tutacağın oruçta yiyeceğin tüm yemekleri kalori hesaplarıyla birlikte teslim eder. Sen de Juico Intermittent paketini satın alarak, sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabilir ve aralıklı oruç programına hemen başlayabilirsin!

Yorum yapın