Bağırsak Temizleme Diyeti (3 Haftada 10 Kilo)

Siz de buraya o çok merak ettiğiniz bağırsak temizliği konusunda bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hiç zaman kaybetmeden kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını vermeye ve bağırsak boşaltma yöntemleri hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Bağırsak Temizliği Nedir?

Kavramları adım adım açıklamak adına öncelikle ”Bağırsak temizleme nedir” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise en anlaşılır, en ana hatları ile şu şekilde bir açıklama yapılabilir.

Kolon temizliği adı da verilir. Değişik yöntemler kullanılarak bağırsak ve kolonda yer alan dışkıyı temizleme bağırsak temizleme adı verilir.

Nasıl Olur?

Bir tür bağırsak detoksu olarak da adlandırılması mümkündür. Böylelikle bağırsaklar temizlenir. Burada kullanılan temelde iki farklı yöntem bulunur.

Bunlardan ilki eczanelerden alınan ilaçlar ile bağırsakların temizlenmesidir. Bağırsak nasıl temizlenir konusunda bir diğer yöntem ise ilgili uzman hekim tarafından ilgili cihazlar ile yapılan kolon yıkama işlemidir. Tüm bunlar bağırsak temizleyici uygulamalardır.

Bağırsak Temizleme Diyeti Nedir?

İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerildiği gibi üstte belirtilen yöntemler uygulanmadan tamamen doğal yöntemler ile bağırsakları boşaltmak için bitkisel yöntemler ile diyet yapılabilir. Canan Karatay da bu noktada belli başlı çok özel bağırsak düzenleyici yöntemler öneriyor. Burada önemli olan doğru bağırsak boşaltıcı olan malzemelerin kullanılması ve diyete öyle başlanmasıdır.

Diyet (Kür) Tarifi

Bir tür detoks olarak da adlandırılacak bir kür tarifi aşağıda yazılı olduğu biçimdedir. Burada örnek olarak herkesin evinde bulunan elma ile elma suyu kürü tarifi vereceğiz. Bağırsakları ne temizler noktasında en etkili olan yöntemlerin başında elma zaten ilk sıradadır.

  • 1 adet elma alınır.
  • İnce ince dilimlenir.
  • Bir bardak suyun içinde yarım saat bekletildikten sonra içilir.
  • Üzerine de yine yarım saat sonra 1 bardak su içmek yeterlidir.

Diyet Nasıl Yapılır?

Şimdi de ”Nasıl yapılır” sorusunun yanıtını elma detoksu için verilecek olursa bu kür 3 gün boyunca yapıldığında ve günde 5-6 kez tekrarlandığı zaman yeterlidir.

Bağırsak Temizliği Zayıflatır mı?

Bağırsak temizleme diyeti yapanlar bu yöntem ile verdiklerini ifade ediyorlar. Anında kur uygulaması ile özellikle aşırı kilolu insanlar sağlıklı bir biçimde kilo veriyorlar ama burada da bir diyetisyene başvurarak yapılması gerekiyor.

Faydaları ve Zararları

Diyet ile ya da genel olarak bağırsak temizliği yapanlar faydalarını şu şekilde sıralıyor:

  • Özellikle kolon kanserinde sıklıkla uzman hekimlerce tavsiye edilir zira kolonların temizlenmesi kolon kanseri için son derece önemlidir
  • Yukarıda da ifade edildiği kişilerin sağlıklı bir biçimde zayıflamasına yardımcı olur
  • Başta kalın bağırsak olmak üzere tüm bedenin sağlıklı ve düzgün çalışmasını sağlar
  • Zihinsel anlamda da faydası var
  • Kişinin ruh sağlığına da iyi gelir
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sunar

Burada doğru ve düzgün bir biçimde yapılmaz ise bağırsaklar delinebilir, kişiler kansere yakalanabilir. Kimi enfeksiyonlar sıklıkla görülebilir o yüzden bir uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Yorum yapın