BCAA Ne Zaman, Ne İçin Kullanılır?

Açılımı ‘dallı zincirli amino asit’ olan BCAA içerisinde yer alan Lösin, izolösin ve valin amino asitleri ile pek çok sporcu için oldukça önemli bir gıda takviyesidir. Çünkü bu amino asitler vücut tarafından üretilmez ve dışarıdan besin yoluyla alınması gerekir. Lösin, izolösin ve valin amino asitleri süt, tavuk, kaju, badem, nohut gibi besinlerin içinde bulunur fakat bu besinlere hem maliyet hem de zaman açısından ulaşmak ve tüketmek her zaman mümkün olmaz. İşte bu noktada devreye supplementler girer. BCAA gıda takviyesi, ihtiyaç duyulan amino asitleri sağlayarak vücudun ve özellikle kasların görevini en iyi şekilde yerine getirmesine olanak sağlar.

BCAA içerisinde yer alan amino asitler ile en büyük etkiyi kaslar üzerinde gerçekleştirir. Özellikle yoğun efor gerektiren antrenmanlar esnasında ve sonrasında kaslar çok yıpranır. Kasların yıpranması en hızlı şekilde önlenmezse sporun verimliliği ciddi şekilde düşer. Bununla birlikte antrenmanın ardından yoğun şekilde yorgunluk hissedilir. BCAA kasların en hızlı ve etkin şekilde onarılmasına yardımcı olarak antrenman verimliliğini üst noktalara taşır. BCAA’nın doğru ve düzenli şekilde kullanılması istenilen sonuçların elde edilmesi için kritiktir. Bununla birlikte egzersizlerinde aynı düzenle devam etmesi gerekir. Bu iki temel durum gerçekleştirilirse hacimli görünüme en sağlıklı şekilde ulaşmak oldukça kolay olur.

BCAA tüketiminin en sık gerçekleştirildiği zamanlar antrenman öncelerine tekabül etmekte. BCAA’nın kas onarımı ve gelişimine sağladığı katkının yanı sıra yüksek oranda enerji üretimine de yardımcı olması antrenman öncesi kullanımı etkin kılmakta. Antrenmanlardan yaklaşık olarak yarım saat kadar önce gıda takviyesini tüketmek egzersizleri gerçekleştirirken çok daha kuvvetli ve dinç hissetmenize katkı sağlar. Antrenman sonları da kasları en hızlı şekilde onarıp yenileyerek hem yorgunluğun giderilmesine hem de kas kütlesi kaybının önlenmesine olanak sağlar. Eğer çok yoğun antrenmanlar gerçekleştiriliyorsa BCAA kullanımının gün içerisinde belli aralıklarla tüketilmesi gerekebilir. Antrenmandan belli bir süre önce ve yine belli bir süre sonra tüketmek ihtiyaç duyulan besin içeriğini en iyi şekilde sağlar. Bu noktada aşırı kullanımdan kaçınmaya özen gösterin. Gıda takviyesini aşırı miktarda tüketmek sizlere yarardan çok zarar sağlayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

Yorum yapın