Besin Mayası Nedir & Nasıl Kullanılır?

Vegan ve vejetaryen beslenme tarzını benimseyenler için önemli bir gıda olan besin mayası vitaminler, protein,folik asit,biotin ve farklı minerallere ihtiyaç duyanların da favorileri arasındadır.

Besin Mayası Nedir?

Şeker oranı yüksek ortamlarda (pekmez gibi) beslenerek yetiştirilen besin mayasının üretiminden önce üzerinde yetiştiği pekmez vitaminlerce zengin hale getirilir. Zenginleştirilen pekmezi tüketerek bünyesine alan ve sindiren maya,tükettiği tüm besin öğelerini bünyesine alır,doğal olarak sentezler ve üretim neticesinde besleyici bir besin kaynağı haline dönüşür. Besin mayasının üretiminde katkı maddelerine yer verilmemelidir.

Besin mayasının büyüme süresinin sonucunda inaktif hale getirilmesi için pastörize işlemlerden yararlanılır. Böylelikle kurutma işlemi de gerçekleşmiş olur. Isıyla etkisizleştirilen mayalar B kompleks vitaminleri ve farklı mineralleri içeren besine dönüşür. Besin mayası aynı zamanda protein açısından da destekleyicidir.

Adını zengin protein, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olmasından alan maya içerisinde canlı maya yer almaz.Cansızlaştırılmış ve çoğalma özelliği ortadan kaldırılmıştır. Tadı ise peynir(peynirimsi) ile fındık arasında yorumlanabilir. Tuzlu tatlardan hoşlananlar için ideal bir besindir. Doğal besin mayasının insanların tüketimine hazır hale getirilebilmesi adına özel işlemler, yıkama süreci ve kurutma uygulamaları yapılır. Gevrek formdaki özel besin mayası lezzetli bir yapıya sahiptir.

Besin Mayası Nasıl Kullanılır?

Besin mayasını doğrudan besin şeklinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz gıdaların içeriğini zenginleştirebilmek adına da değerlendirebilirsiniz. Özel tadıyla dikkat çeken besin mayasını favori gıdalarınızla birlikte deneyimleyebilirsiniz.

Makarna soslarında yararlanabileceğiniz besin mayasını isterseniz çorba ve salatalarda da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sıcak yemekler ve patlamış mısır gibi özel atıştırmalıklarda da besin mayası tercih edebilirsiniz. Fırınlanmış özel sebzelik cipsler ve omlet çeşitleri de besin mayasının aktif olarak kullanıldığı yiyecekler arasındadır.

Kuru gıdalar ve salatalarda yoğunlukla tercih edilen besin mayalarına erişmek isterseniz Naturiga markasını tercih edebilirsiniz. Naturiga’nın https://www.naturiga.com adresine göz atarak birbirinden farklı organik, vegan ve glutensiz seçeneklere sahip olabilirsiniz. Günün her anında tüketebileceğiniz özel besin mayaları için Naturiga’yı tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın