Boza Kaç Kalori?

Siz de bozanın içeriğinde neler var, kalorisi kaç ve faydaları nelerdir öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin sizlere anlatalım.

Boza Nedir?

Boza insan vücuduna kuvvet veren, kan dolaşımını hızlandıran ve açlığı bastıran bir içecektir.

Boza içeriği olarak vitamin, enerji deposu ve aynı zamanda bağışıklığı destekleyen özellikleriyle vazgeçilmez içeceklerimiz arasında yer almaktadır. Probiotik özelliği ile zararlı bakterilere karşı da vücuda direnç sağlamaktadır.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Boza sahip olduğu içerik zenginliği yönüyle vücut direncini yükselterek özellikle soğuk kış aylarında hastalıklara karşı ilk aklımıza gelen içecek olarak yer almaktadır.

Boza sahip olduğu probiyotik özellik sayesinde vücudumuzda yer alan zararlı bakterilere karşı mücadele ederek hastalıklara ve kansere karşı koruyucu faydaları olduğunu söylemek mümkündür.

Boza Kaç Kalori?

Boza vitamin, karbonhidrat, protein açısından oldukça zengin bir içecektir. Bu durum boza’nın kalorisini yüksek tutan nedenlerdir.

100 ml hacimli boza yaklaşık olarak 175 kaloridir.

1 bardak boza ortalama 200 ml hacme sahip olup yaklaşık kalori değeri 355’tir.

Boza Besin Değerleri

Boza içerisinde birbirinden farklı birçok besin değerini barındırmaktadır. Bozalar içeriksel olarak karbonhidrat, yağ, protein, lif, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir içermektedir. Ortalama bir bardak boza 110 gram olarak düşünürsek içeriğinde yer alan besin değerlerini matematiksel olarak şu şekilde ifade edebiliriz.

Bir bardak boza

 • 60 gram Karbonhidrat,
 • 45 gram protein,
 • 1,8 gram yağ,
 • 3,54 miligram sodyum,
 • 21,50 miligram potasyum,
 • 13,99 mili gram kalsiyum,
 • 0,25 mili gram demir içermektedir.

Boza Kilo Aldırır Mı?

Evet, dengesiz içildiği takdirde boza kilo aldırır.

Boza içerdiği karbonhidrat yüzünden sağladığı enerji açısından yüksek kilo aldırma özelliğine sahiptir. Günlük ve fazla tüketimlerde yüksek kalorili yapısı sayesinde kilo almak kaçınılmaz bir durumdur. Bozanın günlük miktar olarak fazla alınması obezite sorununu ortaya çıkardığı için kilo aldırıcı zararları konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

Boza Diyette İçilir Mi?

Kış ayı geldiğinde boza içen insanların aklına gelen sorulardan olan ”Boza kilo yapar mı?” sorusuna sizler için cevap vereceğiz.

Boza içerik olarak yüksek enerji verme özelliğinden dolayı kilo aldırıcı yapıya sahiptir. Uygulanan diyet programlarının amacı sağlıklı bir şekilde belirli bir zamana yayılarak kilo verilmesini sağlamaktır. Bu amaçla boza kilo aldırıcı özelliği dolayısıyla kilo vermek amaçlı uygulanan diyetlerde genellikle tercih edilmemektedir.

Boza Nasıl içilir?

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan boza servisi farklı şekillerde yapılmaktadır.

Boza severler boza üstüne tarçın ekleyerek içebilmektedir. Tarçın sevmeyen boza severler ise servis bardaklarının üstüne leblebi eklemektedir. Kişisel tercihlere göre bozanın üstüne eklenen malzeme ile yapılışı değişebilmektedir.

Bozanın İçinde Ne Var? (Yapılışı)

 1. Boza yapılışında darı ve mısır ham maddeleri yer almaktadır.
 2. Kullanılan darı değirmenlerden çekilerek irmik haline dönüştürülmektedir.
 3. İrmik haline getirilen darı katı kıvamda yer almaktadır.
 4. Mısır ise inceltilerek un kıvamına sokulmaktadır.
 5. Kaynatılan su içine atılan inceltilmiş mısır ve darı belirli sürelerde kaynatılmaktadır.
 6. Kaynatılan su, mısır, darı karışımı hamur haline dönüştürülmektedir.
 7. Hamur haline gelen kıvama, su eklenerek ince telli alandan basınç uygulayarak süzme işlemi yapılmaktadır.
 8. Yapılan süzme işlemi sonucu şekersiz boza oluşmaktadır.
 9. Üretilen şekersiz boza dinlendirme odasına alınarak 3 gün dinlendirilmektedir. 3 gün dinlenmesi tamamlanan şekersiz bozaya şeker ilavesi yapılmaktadır.

Yorum yapın