Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kaloridir? Kilo Aldırır mı?

Yerli fast food olan çiğ köfte çok tüketildiği takdirde kilo alma korkusuna neden olacağı için çiğ köfte kalori merak konusudur. Açken, tokken, canınız bir şeyler çektiğinde ya da gece atıştırması istediğinizde kısacası her an çiğ köfteye başvurulmaktadır. Genellikle çiğ köfte dürüm olarak tüketimi yaygındır. Çünkü yemesi kolay ve pratiktir. Yürümeye devam ederken bile atıştırabilirsiniz.

Çiğ Köfte Kaç Kalori?

çiğ-köfte-kalori

Diyet yapanlar için çiğ köfte akıllarda soru işareti bırakabilir. Çiğ köfte ince bulgur, salça ve baharat karışımlarından oluşur. Bulgur bakliyat olduğu için ekmek ile eşdeğer besin öğelerine sahiptir. Dolayısıyla çiğ köfte lavaş ya da ekmekle tüketilmemelidir. 5-6 adet kadar çiğ köfte tüketilmesi bir porsiyon için yeterlidir. Etsiz çiğ köftenin yüzde 70 kadarı karbonhidrattır. Ekmek de karbonhidrat olduğu için diyete uygun olmayacaktır.

Çiğ köfte kaç kalori merak edenler için 100 gramda 181 kalori olduğunu söyleyebiliriz. 1 porsiyonda ise 125 gram çiğ köfte bulunur. Yani 227 kaloriye tekabül edecektir. Günde ortalama 2 bin kalori alınması gerektiği için çiğ köfte ara öğün olmaya iyi bir adaydır.

Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?

çiğ-köfte-dürüm-kaç-kalori

Çiğ köftenin kalorisi tek başına fazla değildir ve diyete nispeten uygun bir üründür. Ancak işin içine lavaş girdiği takdirde işin rengi değişir. Lavaş karbonhidrat olduğu için kalorisi yüksektir. Dürüm yapılırken yeşillikler ve soslar da eklenecektir. Yeşillikler oldukça masumken, sosların kalorisi yüksektir. Çiğ köfte dürüm kaç kalori bakarak durumu anlayabiliriz.

100 gramlık çiğ köfte dürümde 240 kalori bulunur. 1 porsiyon çiğ köfte ise 150 gramdır. Bu çiğ köfte ile yapılan dürüm ise 360 kalori içerir. Görüldüğü gibi 100 gramda fazladan 60 kalori anlamına gelirken 150 gramda 130 kaloriye kadar fark ortaya çıkacaktır. Çiğ köfteye katılan malzemeler ne kadar çoksa kalori de o kadar artacaktır.

Ayrıca çiğ köfte dürümde yüzde 46 kadar yağ bulunabilir. Bu da kalorilerin nereden geldiğini açıklamaktadır. Çiğ köfte dürüm kalorisi yağ ve karbonhidrattan gelir.

Diyet yapanlar için çiğ köfte tüketilmek istendiği zaman dürüm yerine tek olarak tüketilmelidir. Lavaş yerine marul ya da göbek marula sarılan çiğköfte diyete daha uygun bir üründür. Ara öğün olarak tüketebileceğiniz gibi ana öğün olarak da tüketebilirsiniz. İçindeki bulgur sayesinde doyurucu bir besindir. Çiğ köfte dürüm kalori nedeniyle öncelikli tercihlerden olmamalıdır.

Çiğ Köftenin Faydaları Nelerdir?

Çiğ köftenin temel maddesi inci bulgurdur. Bu nedenle bulgurdaki tüm faydaları da içermektedir. Bağışıklığın güçlenmesini sağladığı için daha çok kış besini olarak tüketilmektedir. Doyurucu olması sayesinde de günün hemen her saatinde tüketmeye uygundur. Özellikle geceleri sınırlı sayıda yer açık olduğu için çiğ köfteciler en iyi seçenektir. Kadın, erkek, çocuk demeden herkes bu lezzeti severek tüketmektedir. Ancak diyette olanların aklına kalori nedeniyle bazı soru işaretleri gelmektedir.

Çiğ köfte pişirilmediği için bulgur bütün besin değerlerini korumaktadır. Kan şekerini düzenler, kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Yüksek lif içerdiği için sindirimi kolaylaştırır.

Etsiz çiğ köftede kırmızı biber de yer alır. Bu biberde A, E ve C vitaminleri bulunmaktadır. Nefes yollarını açar, bronşit ve grip gibi hastalıklara iyi gelir.

Çiğ köfte kalori olarak fazla olmadığı gibi oldukça sağlıklı bir besindir. Ancak dışarıda yapılan çiğ köftelerde koruyucu maddeler olabilir. Bu nedenle evde kendiniz de çiğ köfte yapabilirsiniz.

etsiz-çiğ-köfte kalori

Çiğ köfte etli ya da etsiz olabilir. Etli olan çeşitleri uzmanlar tarafından sağlıklı bulunmadığı için önerilmiyor. Bu nedenle piyasada satılan tüm çiğ köfteler etsizdir. Etsiz çiğ köfte kalori olarak etli olandan daha düşüktür. Gönül rahatlığıyla ve severek tüketebilirsiniz.

Yorum yapın