Diaformin Nedir? (Ne İçin Kullanılır)

Diaformin hakkına bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Bu yazımızda diaforminin yan etkilerine, fiyatına, ne için kullanıldığına ve daha pek çok konuya değindik.

Sağlık tüm insanlar için son derece önem arz eden konular arasındadır. İnsanların kaliteli bir yaşam sürmesi için de sağlık son derece önemlidir. Bu noktada kimi zaman yaşanan farklı sağlık sorunları için piyasaya farklı ilaç firmaları tarafından sunulan ilaçlar vardır. İşte o ilaçlardan bir tanesi de Diaformin isimli ilaçtır.

Bu yazıda da bu ilaç ilgili sorularınızın cevabı burada.

Diaformin Nedir?

Diaformin 1000 mg film tablet biçiminde piyasaya sunulan bir üründür. Ürün içinde toplamda 100 tablet vardır.

”Diaformin ne için kullanılır?” sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise bu ilaç diyabet hastaları için piyasaya sunulan bir ilaçtır. Özellikle diyabet hastalığını kontrol altında tutma ve tedavi etme amaçlı olarak kullanılır.

İlaç oral antidiyabetik ilaçlar sınıfında olan bir ilaçtır. Diyabet hastalarında şeker düzeyini ayarlar ve optimal seviyeye getirir.

Diaformin etken maddesi, metformin hidroklorür olmakla birlikte içinde ayrıca kimi yan maddeler de vardır. Bunlardan bazıları etil alkol, magnezyum stearat, Avisel pH 102, PKV K30, titanyum dioksit isimli maddelerdir.

Diaformin muadili olan yani aynı faydayı sağlayan ilaçlar şunlardır: Metfull, Diabest, Metodel, Metvel Glange, Glifor, Glucotard, Glinext, Glucophage, Gluforce, İnsufor, Glukofen, Matofin, Metforix. Bu ilaçların hepsi farklı firmalar tarafından piyasaya sunulan çok özel ilaçlardır.

Diaformin Yan Etkileri

Diaformin diğer pek çok ilaç gibi faydaları olduğu kadar yan etkileri de olan bir ilaçtır.

İlacın saptanan en temel yan etkileri sırasında

  • halsizlik,
  • ağızda oluşan metalik bir tat,
  • kusma,
  • bulantı,
  • ürtiker,
  • diyare,
  • nefes almakta güçlük çekme,
  • hazımsızlık, karın ağrısı,
  • kurdeşen,
  • dilde dudakta ve boğazda şişmeler oluşmasıdır.

Nitekim riskli bir diyabet ilacı olarak belirlendiği için de Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde Diaformin yasaklandı. Bunu asla unutmamak ve bu ilaçtan uzak durmak gerekiyor.

Diaformin Fiyat

Şimdi de Diaformin Şubat 2021 itibarı ile fiyatından bahsetmek gerekir ise şu bilgilere yer verilebilir. Ortalama olarak fiyatı 35 TL civarındadır.

Diaformin Nasıl Kullanılır?

İlacın nasıl kullanılacağına da değinmek gerekir ise ilgili uzman hekimin ifade ettiği biçimde ve hastanın durumuna göre kullanılır.

Günde ilaç dozajı 3000 mg değerini geçemez. Bol su ile tüketilir.

Diaformin Zayıflatır mı?

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu ilacın zayıflatıp zayıflatmadığı noktasındadır. Bu noktada da kimi zaman internet üzerinde çok fazla kafa karıştırıcı bilgi vardır.

Hemen şunu ifade etmek gerekir ki tek başına Diaformin bir zayıflatma ilacı olarak kullanılamaz. Kullanılmamalıdır.

İçeriğinde yer alan bileşenler itibarı ile iştah kesici özelliği olduğu için diyabet hastalarının zayıflamasına katkı sunar ama bu ilaç asla bir zayıflama ürünü değildir.

Sağlığı yerinde olan insanlar sırf kilo verme amaçlı olarak bu ilacı kullanarak zayıflamaya kalkmamalıdır. Çok ciddi riskleri olacağı bu durumda nettir.

Diaformin bir zayıflatma ilacı değildir, zayıflamak için kullanılmamalıdır.
Herkeste kullanımı farklı olduğu için doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Günlük dozajı 3000’i geçmez.
2022 Ekim ayı itibariyle Diaformin’in fiyatı 55,05 TL’dir.
Diaformin, riskli bir diyabet ilacı olarak belirlendiği için Sağlık Bakanlığı tarafınca ülkemizde yasaklanmıştır.

Yorum yapın