Diyet Yemekleri Tarifi Diyet Etli Bezelye Yapılışı

Diyet et yemeği kalorisi az ve besin değeri fazla olan uzun süre tok tutma özelliği olan yemeklerdir. Diyet için uygun etli bezelye tarifi ile hem tok olacak hem de kalori yakacaksınız.

Bazı besinlerin yağ yakıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı, metabolizma hızını etkileyici özellikleri bulunur. Yağ ve enerji yoğunluğu az, tuz oranı düşük besinlerle beslenmek vücuda az kalori sağlar. Sağlıklı bir diyet beslenmesine bol ve çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıl, baklagil, kümes hayvanları, deniz ürünleri tüketilmelidir. İşte diyet et yemekleri bu ürünlerle birleşerek sağlığınızı koruyarak zayıflatır.

Diyet et yemeği tariflerindeki en önemli husus günlük kırmızı et ve sakatat miktarının 70 gramı geçmemesidir. 1000 kilo kalori enerji başına 70 gram et miktarı diyet yemek için sınırdır. Diyetlerde bir porsiyon olarak tarif edilen yemeğin gramajı bu kadardır. Diyet etli bezelye yemeğimi de bir öğünde bir porsiyon olarak tüketmelisiniz.

Diyet Etli Bezelye Malzeme Listesi

  • 1 kilo bezelye
  • 140 gram kuzu önkol kuşbaşı
  • 1 orta boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 domates
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı soya sosu
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Tuz ve karabiber

Diyet Etli Bezelye Yapılışı

Etli diyet yemeği için kızgın tencereye soğan sarımsak ve eti atın. Zeytinyağı ve kuşbaşı biçimde ince dilimlenmiş etin tüm çevirerekyüzeylerini mühürleyin. Soğanlar sarı rengi alana kadar soteleyin. Su ısıtıcısında bir miktar su ısıtın. En az 3 dakika soteledikten sonra üzerine ayıkladığınız bezelyeyi dökün. Bezelye ve eti de birlikte 3 dakika harmanlayın ve küp şeklinde doğradığınız domatesi ve baharatları ilave edin. Üzerini örtecek kadar sıcak suyu döküp soya sosunu ilave edin. Yaklaşık 25 dakika pişirin.

Bu tarifte ve diğer diyet yemeği tarifleri genelinde soya sosunu kullanma amacı yağ oksidasyonu sağlayarak yağlardan gelen enerjiyi azaltmasıdır. Böylelikle yemeğin normal tarife göre kalori miktarını düşürür. Aynı zamanda salça kullanılmaması çok önemlidir. Salça içinde tuz ve yağ oranı fazladır. Bu tarifte Salça yerine domates kullanılmıştır. Domates bulunamazsa kırmızı toz biber oranını 2 tatlı kaşığına çıkarmak mümkündür. Hem lezzetli hem diyet yemek yapmak mümkündür.

Diyet yemek tarifleri vücudu uzun süre tok tutan şeker sağlıksız yağ ve karbonhidrat içermeyen, sağlıklı yağ miktarı az olan yemek tarifleridir.

Diğer Diyet yemekleri tariflerimize BU LİNKTEN ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın