İçki Kalorileri (Diyette İçki)

Siz de buraya alkollü içecekler hakkında kalorileri hakkında bilgi almaya mı geldiniz? Biz bu yazıda sizlere değişik türden içkilerin kalorisi ve alkol oranları hakkında bilgi vereceğiz.

Kafanızda da en ufak bir soru işareti kalmadan eğer alkol tüketiyorsanız daha bilinçli bir biçimde alkol tüketebileceksiniz.

Kilo Aldırmayan İçkiler

İşin temelinde aşağıda yer alan kalori değerlerinden de anlaşılacağı gibi her türlü içkinin kilo aldırma özelliği vardır. Lakin bu noktada en düşük kalorili alkol olanlar belirlenerek onlar tüketilebilir. En zararsız içki grubunda ise şampanya vardır. Zira kalori değeri en düşük olan içkidir.

İçkilerin Kalorileri Nelerdir?

O zaman gelelim içkilerin kalori değerlerine

Bira

1 bira kaç kalori sorusunun yanıtı: 153 kaloridir.

Eğer light türünden bir bira ise o zaman kalori değeri 103 kaloridir.

Bira bilindiği gibi üretim tekniği itibarı ile mayalı içkiler grubundadır. Bira tarzında olan içkilerden olan volim meyveli tadı olan bir içecektir ve volume alkol oranı normal biranın alkol oranından 3 kat daha fazladır.

Şarap

Fermente edilen bir içecek olan şarap için de kalori değerleri farklılık arz eder.

1 kadeh beyaz şarap değeri 121 kalori iken 1 kadeh kırmızı şarap kalori değeri 125 biçimindedir. Yani ”1 kadeh şarap kaç kalori?” sorusunun yanıtı ortalama olarak 123 kalori olarak verilebilir.

Rakı

Türk kültürüne ait bir içki olan rakı kalori değeri ortalardadır. 1 duble rakı kaç kalori sorusunun yanıtı ise 105 kalori olduğudur. Yani ”1 kadeh rakı kaç kalori?” sorusunun yanıtı 105 olduğudur.

Votka

Vodka olarak bilinen bu içkinin bir kadehinin kalori değeri diğerlerine göre nispeten daha düşük olup 97dir. Hatta en az kalorili alkol türleri içindedir.

Bu noktada votka alkol oranı hakkında da bilgi vermek gerekir ise % 40 45 arasındadır.

Viski

Zenginlerin özellikle tüketmekte olduğu bir içki türü olan viski 45 ml olan porsiyonunda kalori değeri tıpkı votkada olduğu 97 kaloridir. Yani ”1 duble viski kaç kalori?” sorusunun yanıtı da bu biçimdedir.

Viski denilince akla ilk gelen markalardan olan Jack daniels alkol oranı yüzde 40 değerindedir. Kalori oranı ise 250 değerindedir.

Yine bir tür viski olan chivas bir kadehi sadece 69 kaloridir.

Tekila

Tekila 100 ml içinde 110 kalori bulunur.

Jagger

Almanlara özgü özel bir içecek olan Jagger 250 kalori değeri ile en yüksek kaloriye sahip içecekler arasındadır.

Alkol Kilo Aldırır Mı?

Yukarıda yer alan verilerden de anlaşılacağı üzere ”Alkol kilo aldırır mı?” sorusunun yanıt evet aldırır biçimindedir.

Özellikle mayalı içeceklerin kilo aldırma özelliği çok daha fazladır. Biranın kalorisi buna verilebilecek en güzel örnektir. Özellikle volume alkol oranları ve özellikleri de göz önüne alındığında çok daha tavsiye edilmez.

Keza fermente bir alkollü içecek olan ”Şarap kilo aldırır mı?” yüksek miktarlarda tüketilir ise aldıracağı yönündedir.

Diyette Hangi İçki İçilir?

Diyette alkol tüketilmesi çok önerilen bir durum olmamakla beraber eğer ille de tüketilecek ise cin, viski, rom ve vodka tüketilebilir.

Ama günde bir duble ya da bir kadehten fazla kesinlikle tüketilmemelidir. Enerji içeceği olan Redbull da bu dönemde tüketilebilir. Zira kalori değeri bir hayli düşüktür.

Yorum yapın