İştah Kesici Çay (Tarif)

Siz de iştah kesici çayların ne olduğunu ve tariflerini merak mı ediyorsunuz? Biz de bu yazımızda sizler için iştah kesici çayları ve çok daha fazlasını derledik.

Dilerseniz hemen anlatmaya başlayalım.

İştah Kesici Çay

Diyet yapan kişilerden oldukça sıkça duyduğumuz ”İştah nasıl kesilir?, İştah kesen şeyler nedir?, İştahı ne keser?, Zayıflamaya ne iyi gelir?, Hangi bitki çayları zayıflatır?, İştah kesen mucize bitki nedir?, .İştah kesmek için ne yapılmalı?, İştahımı ne kapatır?, İştah kapatan besinler nelerdir?, İştah kesen içecekler nelerdir?, Zayıflatan otlar nelerdir?” gibi sorularınıza yanıt vermek için buradayız ve sizler için hemen iştahınızı kesen çay tarifleri başlıyoruz.

İştah Kesici Çay Nedir?

Zayıflama çayı olarak da bilinen iştah kesici çaylar, içerisinde bulunan bitkiler sayesinde kişide tokluk hissi oluşturan yani hızlı bir şekilde tok tutan ve kişinin iştahını kesen bir çay tarifidir.

Zayıflamaya oldukça yardımcıdır. Günlük hayatınızda, evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve tüketebileceğiniz oldukça kolay bir tariflerdir.

En İyi İştah Kesen Çay Tarifi

Malzemeler

 • 1 Adet Fındık Boyutunda Taze Zencefil
 • 4 Tane Karanfil
 • 2 Tane Tarçın (Çubuk)
 • 1 Tane Kiraz Sapından Çay
 • 1 Dilimlenmiş Limon
 • 2 Litre Kadar Kaynatılmış Su

Nasıl Hazırlanır?

 • Bir sürahiye zencefil eklenir.
 • Daha sonra üzerine tarçın, kiraz sapından çay, karanfil ve limon eklenir.
 • En sonunda da kaynatılmış suyumuz da ilave edilerek karışımımız sürahide hazırlanmış olur.

Gün içerisinde çok fazla tatlı ihtiyacı hissetmiyorsanız ve iştahınız çok fazla değilse içerisinde bulunan malzemeleri 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Fakat iştahınız çok fazlaysa ve insülin direnciniz çok yoksa içerisindeki malzemeleri yarım saat kadar bekletmelisiniz. Tarçının, zencefilin ve karanfilin suyun içerisinde ne kadar bekletilirse suya o kadar etkisi olacaktır.

Gün içerisinde içmeniz gereken su miktarına da bu içtiğiniz çayı ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İçerisinde Bulunan Malzemeler Ne İşe Yarıyor?

Gelelim bizim bu içerisinde bulunan malzemelerin etkilerine

Taze Zencefil, metabolizmayı hızlandırır ve hastalıklara karşı direncimi arttırır.

Karanfil, tarçına benzeyen etkisi sayesinde vücudumuzun mineral ihtiyacını karşılıyor ve iştahımızın kapanmasına yardımcı oluyor. Bir diğer etkisi ise kişinin gün içerisinde gelen tatlı krizlerine engel oluyor.

Tarçın, içeriğinde bulunan krom minerali sayesinde kişinin şeker yemiş gibi hissetmesini sağlayarak şeker ihtiyacını karşılıyor. Eğer gün içerisinde çok fazla tatlı krizi yaşamıyorsanız 2 çubuk tarçın yerine çayınızın içerisine 1 adet çubuk tarçın ekleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Kiraz sapından çay, marketlerden de kolayca bulabileceğiniz kiraz sapı çayının etkisi ise vücuttaki ödemi atması ve bağırsaklarımızı hızlandırması. Kendi kuruttuğunuz kiraz saplarını da bu karışım için kullanabilirsiniz.

Limon ise yine ödem için bu çayda kullanılmaktadır. Tansiyonunuz çok düşüyorsa ve tansiyon düşüklüğü probleminiz varsa önerilen miktarın yarısını veya limon yerine maydanoz veya nane de kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Ender Saraç – İştah Kapatan Çay (Diyet Çayı)

Bir diğer Ender Saraç’ın önerdiği yağ yakıcı çayın veya tok tutan olarak da bilinen çayın tarifini de sizler için verelim.

Malzemeler

 • Ayvanın Kabuğu
 • 1 Tutam Kadar Ihlamur
 • 1 Tatlı Kaşığı Kadar Mate
 • 1 Çay Kaşığı Kadar Zerdeçal

Nasıl Hazırlanır?

Cezvenin içerisine 1 bardak su eklenir.

Suyun içerisine ıhlamur, mate, zerdeçal ve ayva kabukları atılır.

Kaynayana kadar ocakta bekletilir ve ocaktan alınır.

6 dakika demlenmesi için yeterlidir.

Nasıl Tüketilir?

Yemeklerden önce aç karnına tüketmeniz gerekiyor ve içerisine nane yaprağı ilave ederek içebilirsiniz. Günde 2 defa yemekten önce tüketmek iştahınızın kapanmasına yardımcı olacaktır.

Böylece sizlere en etkili zayıflatan bitki caylarını paylaştık.

İştah Kapatan Bitkiler

Peki iştah kapatıcı bitkilerin ne olduğunu ve hangi bitkinin ne etkisi olduğunu merak ediyorsanız İştah Kesen Bitkiler yazımıza göz atmanızı öneririz.

Yorum yapın