Karatay Diyet Listesi İle 1 Ayda 10 Kilo Garanti

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun Profesör Doktor Canan Karatay, Karatay Diyeti olarak adlandırdığı bir ayda tam 10 kilo verdiren Karatay Diyeti ile kilo nasıl verilir, göbeklerden nasıl kurtulunur bunları açıkladı.

Her fırsatta ara öğünlerin hayatımızdan çıkarılması gerektiğini ve bunun kaynağını da İslam bilgini İbn-i Haldun’a dayandırdığını dile getiren Karatay, İslam kültüründe öğün sayısının sabah ve akşam olmak üzere yalnızca iki olduğunu dile getirdi.

2 haftada 5 kilo, 4 haftada (1 ayda) 10 kilo garantisi verdiği bu diyet listesiyle ayrıca hayatımızdan çıkarmamız gereken şeyleri de bir bir listeledi. Öncelikle hayatımızdan çıkarmamızı gerektiren listesini verdikten sonra Karatay Diyeti listesini paylaşalım.

Canan Karatay Diyetinde Bunlar Tüketilmemeli

 • Endüstriyel makinelerden çıkmış beyaz un
 • Endüstriyel üretimli beyaz şeker
 • Endüstriyel üretimli beyaz ekmek
 • Nişastalı sebzeler
 • Karbonhidratlar
 • Tütün ve tütün ürünleri
 • Alkolik her türlü içki
 • Pakette satılan salam, sosis ve sucuk
 • Kavrulmuş kuruyemiş

gibi uzayıp giden listede Canan Karatay insanların ideal kilosuna kavuşması ve sağlığını koruması açısından mutlaka tüketmesi gerekli olan şeyleri açıkladı.

Canan Karatay Diyetinde Bunlara Yer Var

Canan Hoca yaptığı spesifik açıklamalarıyla medyada fenomen olmayı sürdürüyor. En son çarşıda pazarda adeta her köşede satılan tavuk dönerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğiyle gündeme bomba gibi düşen Karatay kendinin hazırladığı Kilo Vermenin ABC’si adlı kitabında hayatımızda yer alması gereken Karatay Diyeti listesini paylaştı.

 • Paketlenmemiş el yapımı tereyağı
 • Çiğ kuruyemiş
 • Doğal zeytinyağı
 • Zeytin
 • Kuru baklagiller
 • Maden suyu
 • Ev yapımı yoğurt
 • Ev yapımı turşu
 • Ev yapımı sirke
 • Kemik suyu
 • Hayvansal yağlar
 • Doğal alanda yetişmiş meyve ve sebzeler
 • Gezen tavuktan elde edilen et ve et ürünleri

Canan Karatay’ın diyetinde mutlaka önerdikleri arasında yer alıyor.

Karatay Diyetinde Canan Karatay Tavsiyesi

Prof. Dr. Canan Karatay tavuk eti tüketirken mutlaka tavuğun gezen tavuk cinsinden olması ve endüstriyel makine tavukları ya da çiftlikteki tavuklardan olmamasını dile getiriyor. Diyetinde ayrıca sadece 2 öğün olduğunun altını çizerek ara öğüne İslami beslenme kuralında yer olmadığına da dikkat çekmiştir.

Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi için beyaz ekmek, şeker ve tuzu kesinlikle hayatımızdan çıkarmak gerektiğinin altını çizerek bunun dışında sigara ve alkol gibi akciğer ve karaciğeri iflas ettiren kötü alışkanlıkların da kesinlikle terk edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Her gün düzenli olarak en az 30 dakika boyunca yürüyüş yapılmasını tavsiye eden Canan Karatay bu yönüyle sadece diyete bağlı kalınmaması gerektiğini ve sporla desteklenen bir diyet programı uygulanması gerektiğini dile getiriyor.

Doğa yürüyüşlerine sıkça yer verilmesi gerektiğini ve şehrin stresinden uzak, doğayla sıkça baş başa kalınacak temiz havanın teneffüs edilmesi gerektiği üzerinde duruyor.

1 Ayda 10 Kilo Verdiren Karatay Diyet Listesi

Yazımızın bu bölümünde 2 haftada 5, 1 ayda ise 10 kilo garantili diyet listesi paylaşımı gerçekleştirilecek. Ara öğünü hayatımızdan kesinlikle çıkarmamız gerektiğinin altını çizdiğini bir kere daha vurgulamak gerekiyor.

Karatay Diyeti sadece sabah ve akşam öğününden ibarettir. Bunun dışında hiçbir şekilde ara öğün tavsiyesinde bulunmuyor. Çünkü ara öğün olarak hem sabah sonrası vaktinde hem de ikindi vaktinde tüketilenlerin de aslında başlı başına bir öğün olduğunun üzerinde duruyor.

Ara öğünden kaçınarak mutlaka doğal tarım ve hayvancılık ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak hazır ürünleri satın almaktan mutlaka uzak durmamız gerektiğinin altını çiziyor.

Kahvaltı Diyet Listesi

 • iki adet haşlanmış yumurta
 • beş veya on adet tuzsuz zeytin
 • kibrit kutusu büyüklüğünde taze peynir
 • beş adet kuru kayısı
 • şekersiz olmak şartıyla papatya, limon, ada çayı gibi bitkisel çay
 • beş – on adet ceviz

Kahvaltıda mutlaka yer alması gerekli diyet programını oluşturuyor. Yumurtaların mutlaka gezen tavuk yumurtası olması gerektiğinin altını çizen Karatay Diyeti endüstriyel üretimle marketlerde satılan yumurtaların elektrikle soğuk depolarda muhafaza edildiği için ayrıca kolon kanseri riskine yakalanma oranını arttırdığına dikkat çekiyor.

Zeytinlerin mutlaka dalından koparılma tuzsuz zeytin olması gerektiğini vurgulayarak insan eliyle imal edilmiş yapay tuzun kesinlikle hayatımızdan çıkarılması gerektiğini vurguluyor.

Beyaz toz şeker ya da kesme şekerin de çaya katılmasının hiçbir surette doğru olmadığının altını çizen Canan Hoca çayın orijinal tadının şekersiz olduğunu ve doğal haliyle mutlaka tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Akşam Yemeği Listesi

 • Izgarada pişirilen balık eti
 • Turp ve rokanın da yer aldığı mevsim salatası
 • Ekşimsi tat için limon kullanılmalı.

Akşam yemeği diyet listesini bu şekilde dile getiren Canan Karatay akşam saat 20.00’dan sonra yeme içmeyi bırakmak gerektiğini ve mideye rahatsızlık vermemek adına bu uygulamaya yer verilmesi gerektiğini dile getirmektedir.

Çeşitli karbonhidrat tüketiminin de mutlak surette en aza indirilmesi gerektiğinin üzerinde duran Canan Karatay hazır üretimli gıdaların tüketilmemesi gerektiğini ve mutlaka doğal yetişme koşullarında kendi kendinize elde etmeyi dile getiriyor.

Ara Öğünü Hayatınızdan Çıkarın

Canan Hoca ara öğünlerin Türk – İslam kültüründe yerinin olmadığını dile getirerek aşırı kilo almanın hatta obeziteye kadar varmanın altında yatan nedeni bu ara öğünlere bağlıyor.

Sabah kahvaltısından sonra ara öğün adı altında aslında kendimize ikinci bir öğün açtığımızı ve yine öğle hatta öğlenin sonrasında ikindi vaktinde ara öğünle de günde beş altı öğün yemek tükettiğimizi vurguluyor.

Ara öğünleri hayatımızdan kesinlikle çıkarmamız gerektiği üzerinde durarak Karatay Diyeti spor ve düzenli uykuyla desteklendiği takdirde gerçekten de amacına ulaşacaktır diyor.

Gezen Tavuk Eti Tüketilmelidir

En son çarşılarda pazarlarda satışı yapılan tavuk dönerin kesinlikle satın alınmaması gerektiğini ve nedenini ise hayvan yağı yerine sabundan elde edilen yağın kullanılmasına bağlayan Canan Hoca sektörün tepkisiyle karşılaşsa da geri adım atmadı.

Gezen tavuk etinin mutlaka tüketilmesi gerekliliğini vurgulayarak tavuğu bizzat kendimizin besleyerek ardından yeterli olgunluğa eriştikten sonra tüketmemiz gerektiği üzerinde duruyor. Endüstriyel ortamda hazır olarak makine imalatı yoluyla gerçekleştirilen tavuk üretimine karşı olduğu üzerinde durarak bu tavuk ürünlerinin de hayattan tamamıyla çıkarılması gerektiğinin altını çiziyor.

Paketlenmiş Gıdalara Yer Yok

Marketlerde, bakkallarda hatta son zamanlarda pazarlarda paketlenerek satılan market ürünlerindeki her nevi besin zincirinin de tüketiminin zararlı olduğunu dile getiriyor.

Ambalajın başlı başına besin değerini düşürdüğünü dile getirirken tazeliğini koruması için geliştirilmiş elektrikli soğuk hava depolarının insanlarda kist ve kolon üretimini arttırarak kanser riskine neden olduğunu savunuyor.

Doğal ortamda ev yapımı olarak tabir edilen sütün, yoğurdun, peynirin kısacası kahvaltılıktan akşam yemeğine kadar her şeyin tüketilmesi gerektiğinin üzerinde duruyor.

Kuruyemiş Yerine Çiğ Yemiş Tüketin

Fındık, fıstık, çekirdek, badem, leblebi kısacası kuruyemiş olarak akla gelen her şey Karatay Diyeti içerisinde yasak. Kurutulan bu yemişler besin değerini yitirdiğinden doğal yetişme koşulları nasılsa o şekilde tüketilmesinde fayda var.

Çiğ halde tüketilerek kesinlikle kurutulmaması gerektiğinin üzerinde durarak kurutma işlemi yapılacaksa bunun doğal Güneş koşulları altında gerçekleştirmek gerektiğinin de altını çiziyor. Bu diyet programından hareket edecek olursak Canan Karatay’ın doğal iklim koşullarında mutlaka taze taze tüketmek gerekliliğini vurguladığını ifade etmemiz gerekiyor.

Diyet listesinde ara öğünü içermediğini dile getirerek obezite hastalıklarının yaygınlaşmasının nedeni fast-food gıdalar ve ara öğünler olduğu üzerinde sıkça duruyor. Bu nedenle hazır atıştırmalık şeylerin özellikle kemik gelişimi gerçekleştiren çocuklarımız için ne denli tehlike saçtıklarını vurgulayarak bunları ebeveyn olarak çocuklardan uzak tutmak gerektiğini de üstüne basa basa ilave ediyor. Kilo vermenin püf noktalarını kendisinin yazdığı Kilo Vermenin ABC’si adlı kitabında da tüm ayrıntılarıyla açıklamış durumda.

Canan Karatay diyetlerinde 2 öğünü önermektedir. 3 öğünden fazlasını veya ara öğünleri önermez.

Hayır, Canan Karatay diyetinde pirinç tüketimi önerilmez. Fakat onun yerine bulgur pilavı tüketebilirsiniz.

Canan Karatay akşam yemeği saati olarak 18.00 ile 19.00 arasını önermektedir.

Canan Karatay diyetinde meyve yiyebilirsiniz fakat ölçülü bir şekilde tüketmelisiniz.

Hayır, limonlu su tek başına kilo verdirmez. Limonlu su metabolizmanızı hızlandırdığı için kilo vermenize destek olur.

Yorum yapın