Kaşarlı Tost Kaç Kalori? Ekmeğe Göre Kalorisi Ne Kadar?

Kaşarlı tost kalori değeri açısından sabah kahvaltılarında ya da ara öğünlerde haftada 2-3 kez tüketilebilir. Yapımı oldukça kolay ve çok fazla malzeme gerektirmeyen, herkesin severek tükettiği kaşarlı tost, kullanılan ekmek ve kaşar miktarına göre kalorisi değişmektedir. Aşağıda en sık kullanılan ekmek türlerine göre kalori değerleri ayrı ayrı verilmiştir. Her dilim ekmek 25 gram, bir dilim kaşar ise 20 gram olarak hesaplanmıştır.

Kaşarlı Tost Kaç Kalori?

25 gramlık 2 dilim beyaz ekmek ve 20 gram bir dilim yağlı kaşar ile yapılan kaşarlı tost 200 kalori. 2 dilim yani çift kaşarlı tost ise 270 kaloridir.

Kepekli Kaşarlı Tost Kaç Kalori?

25 gramlık 2 dilim kepekli ekmek ve 1 dilim yağlı kaşar ile yapılan kepekli kaşarlı tost kalorisi 180 kcal. Çift kaşarlı ve 2 dilim kepek ekmeği ile hazırlanmış kaşarlı tost ise 240 kalori.

Yarım Ekmek Kaşarlı Tost Kaç Kalori?

Yarım ekmek 125 gram, 1 dilim yağlı kaşar ile hazırlanırsa 390 kalori. 2 dilim (çift kaşarlı) yarım ekmek tost 460 (kcal) kalori.

Tam Buğday Ekmeği ile Hazırlanan Kaşarlı Tostun Kalorisi

Bir dilim kaşar ile hazırlandığında 198 kalori. 2 dilim kaşar ile yapılanın kalorisi ise 268 kcal.

Çavdar Ekmeği ile Hazırlanan Kaşarlı Tostun Kalorisi

Bir dilim kaşarla hazırlanan 196 kalori. Çift kaşarlı hazırlanan 266 kcal.
NOT 1: Diyet yapanlar ve özellikle şeker rahatsızlığı olan kişiler beyaz ekmek yerine, kepekli, tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmelidir. Çünkü beyaz ekmek işlenmiş undan üretilmesi ve lif oranı düşük olması sebebiyle kan şekerini hızlı bir şekilde düşürür. Dolaysıyla çabuk acıkmanıza neden olur.
NOT 2: Tostun kalori miktarını daha aşağı çekmek için, yağsız yani light kaşar peyniri kullanmanız önerilmektedir. Yukarıda verilen kalori değerlerinden yağsız kaşar kullanıldığında her bir dilim için yaklaşık 15 kalori demektir. Çift kaşarlı tost yapıldığı düşünülürse, bu durumda yaklaşık 30 kalori daha az almak anlamına gelir.

Kaşarlı Tostun Besin Değerleri

100 gram için besin değerleri;
Karbonhidrat: 34.06 (g)
Protein: 10.72 (g)
Yağ: 13.56 (g)
Lif: 2.11 (g)
Kolesterol: 25.71 (mg)
Sodyum: 553.57 (mg)
Potasyum: 117.86 (mg)
Kalsiyum: 195 (mg)
A Vitamini: 148 (iu)
C Vitamini: 0.09 (mg)
Demir: 0.94 (mg)

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Kilo Verdiren Besinler

Kilo verdiren besinler yazımızda paylaşılmış olan tüm besinler çalışmalar sonucu etkisi görülmüş ve kanıtlanmış olan yiyeceklerdir. En büyük ortak özellikleri Read more

Sağlıklı Beslenme İçin 9 Pratik Öneri

Sağlıklı beslenme için en uygun olan, yaktığımız kalori kadar kalori almamızdır. Vücut enerjisi bu şekilde dengelenmiş olmaktadır. Eğer bunun tersini Read more

Taş Devri Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Taş Devri Diyeti Taş devri diyeti İlk insanlar döneminde, binlerce yıl önce avcı-toplayıcı atalarımızın beslenme biçimlerinden Read more

Kefir Diyeti İle Haftada 5 Kilo Vermek

Kefir Kefir vücudumuz açısından fazla miktarda besin maddesi içermekle beraber lezzetli ve besleyicidir. Kefir diyeti yağ Read more


Konu Hakkında Yorum Yapmak İster Misin?