Kelle Paça Kalori

Kelle paça geleneksel Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yüksek besin değerine sahip olması nedeniyle hastalara şifa olarak da pişirilmektedir. Kelle paça tarihi çok eskilere dayanan bir yemektir. Ülkelere ve ülkelerin adet, geleneklerine göre farklı şekillerde pişirilmekte ve farklı baharatlar kullanılarak tüketilmektedir.

Kelle Paça Kalori

Yapılan araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgiye göre günümüzde kelle paça en sevilen çorbalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Geleneksel Türk mutfağının baş tacı olan kelle paça aynı zamanda doğal antibiyotik deposu olarak da bulunduğu yeri hak etmektedir.

Bir porsiyon kelle paça kalori olarak 325 kilo kalori içermektedir.

  • Yüksek besin değeri olan kelle paçanın faydaları geçmişten beri bilinmekte ve bu nedenle çok sık tüketilmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kırıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinen en önemli faydaları arasında yer almaktadır.
  • Kolajen bakımından oldukça zengindir.
  • Özellikle soğuk kış günlerinde çok tüketilmesinin nedeni ise üst solunum yolu yolu enfeksiyonlarını tedavi etme özelliğinden kaynaklanmaktadır.
  • Besin kaynağı olarak çok zengin ve faydalı olan kelle paça kemik ağrılarını azaltır kansızlık ve kanser önleyici yanı yüksektir.
  • Saç ve cilt sağlığı üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi vardır.

Kelle Paça Çorbası Kaç Kalori?

İnsan sağlığına faydalı vitamin ve mineraller içeren ve besin değeri bakımından zengin olan kelle paça kaç kalori içermektedir? Konuyu merak edenler için araştırdık.

Orta boy 1 kase kelle paça 325 kcal içermektedir. Ayrıca kelle paça karbonhidrat, protein ve yağ bakımından da çok zengindir.

Kelle Paça Besin Değeri Nedir?

Kolajen denilen maddenin kemiklere, cilde ve saçlara olan olumlu katkılarını bilmeyenimiz yoktur. Kelle paça kolajen bakımından zengindir. Bu nedenle kırık kemiklerin tedavi aşamasında sıkça kelle paça tüketmek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Kelle paça besin değerleri

100 gr

1 Kase (Orta)

Karbonhidrat (g)

4.67

11.25

Protein (g)

13.18

31.76

Yağ (g)

7.03

16.94

Lif (g)

0

0

Kolesterol (mg)

122

294.02

Sodyum (mg)

308

742.28

Potasyum (mg)

241

580.81

Sıkça Sorulan Sorular

Tarih boyunca Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kelle paça lezzeti yüksek bir o kadar da şifa deposu bir çorbadır. Birçok kişi kelle paçanın pişirilmesinden sunumuna kadar bazı konuları merak etmekte ve bilgi sahibi olmak istemektedir. Sarımsak ve sirke ile yenir mi? En çok sorulan sorulardan biridir. Tüketildiği şehirlere göre farklı soslarla sunulmakta olan kelle paça genellikle sarımsak, limon ve sirke eşliğinde sofraya getirilir.

Kelle Paça Çorbası Kilo Aldırır Mı?

Kelle paça çorbasının kilo aldırıp aldırmaması tamamen nasıl tüketildiğiyle ilgilidir. Aşırı yağlı pişirilerek çok ekmekle yenildiğinde elbette ki kilo aldırması kaçınılmazdır.

Diyette Kelle Paça İçilir Mi?

Diyetisyenlerin verdiği bilgilere göre çok besleyici ve tok tutan bir çorba olan kelle paça diyette sık olmamak koşuluyla tüketilebilir. Ayrıca kelle paça yanında 1 ve ya 2 dilimden fazla ekmek tüketmek de doğru değildir.

Yorum yapın