Kımız Faydaları (Hazırlanışı)

Siz de Kımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya mı geldiniz? Gelin biz de sizler için kımız hakkında bildiklerimizi derleyelim.

Dilerseniz hemen başlayalım.

Kımız Nedir?

Orta Asya’da en çok tüketilen milli içecek olan Kımız, at dişisinden yani kısrak sütünden elde edilerek yapılır. Kısrak sütünün mayalanması sonucu meydana gelmektedir.

O dönemde derin tahta küvetlerde hazırlanmaktaydı ve kımızın yapılışının sırrının yayılmaması için kımızı hazırlayan kölelerin gözleri oyulurdu.

Kımızın Faydaları Nelerdir?

Gelelim peki ‘’Kımızın Faydaları Nelerdir?’’ sorumuzun cevabına;

 • Mide ve bağırsakta bulunan asidi dengeleyerek sindirim sistemi problemlerini ve gastrit gibi rahatsızlıkları diüzenler.
 • Böbrekleri daha iyi çalıştırdığı için böbrekleri temizler ve korur.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolunda problem olan kişilerin tedavisinde de kullanılır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • İştah açıcı özelliği sayesinde iştahsızlık sorunu yaşayan kişiler için de kullanılır.
 • Kanın pıhtılaşmasını önler.
 • Bağışıklılık sisteminizi güçlendirir.
 • Romatizmal hastalıklara da iyi gelir.

Kımız Helal Mi? Alkol Oranı Kaç?

Mayalanma sırasında içerisindeki maddeler %1.5 – %2.5 şeklinde alkole dönüştüğü için akıllarda ‘’Kımız Helal Midir?’’ veya ‘’Kımız Alkollü Mü?’’ gibi sorular oluşturuyor;

Kısrak sütünün içilmesinin din adamları tarafından bir sorun teşkil etmediği söylenmektedir. Fakat İslamiyet düşüncesine göre sarhoş edebilecek her içeceğin içilmesi azının dahi içilmesi yasaklanmıştır.

Kımız Nasıl Yapılır?

Tam olması gerektiği gibi kımız yapabilmek için kısrak sütüne ihtiyacınız vardır.

 • Kısrak sütünün içerisine bir miktar kımız eklenir.
 • Mayalandıktan sonra yayıklara eklenerek 45 dakika kadar kaşıkla harmanlanır. Kaşık olarak ‘’bişkek’’ adı verilen kaşık kullanılmaktadır.
 • 24 saat sonra mayalanma tamamlanır ve hazır.

Kısrak sütünün içeriğinde bulunan şeker mayalanma esnasında alkole dönüşür ve karbondioksit gazı da açığa çıkar. Kısrak sütünün de inek sütünden farkı şeker oranının daha yüksek olmasıdır.

Kımız Nereden Alınır?

Kımız her markette bulabileceğiniz bir ürün değildir. Belirli satış noktaları vardır ve oralardan satın alabilirsiniz.

Büyük şehirlerde yaşayan kişiler Kazak, Kırgız veya Özbek mutfakları üzerine çalışan yerlere sorarak buralardan satın alabilirler.

Kimiz Fiyatı

Eğer ki yukarıda belirttiğimiz gibi yerlere gitme gibi bir imkanınız yoksa internet üzerinden de satın alabilirsiniz ve sipariş verebilirsiniz;

2022 Haziran ayı itibariyle Gittigidiyor üzerinden 60 TL civarında değişkenlik gösteren bir fiyata sahiptir.

Eğer kımız mayası satın almak istiyorsanız da Doğadan Bizim Kımızı Mayası 5li fiyatı da 20-30 TL civarında değişkenlik gösteren bir fiyata sahiptir.

Yorum yapın