Kişniş Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kişniş çayı çok faydalı bir çaydır. Özellikle Asya topraklarında doğal olarak yetişmekle birlikte ülkemiz topraklarında da bulunmaktadır. Kişnişin içeriğinde bulunan farklı bileşenler sayesinde, senelerdir tedavi edici etkileri ile hizmet etmiş özel bir çaydır. Kadınların adet sancılarına iyi gelmekten tutunda, bebeklerin sindirim problemlerine kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Günümüz modern tıp yöntemleri içerisinde bile doktorların tavsiye ettiği kişniş, çay olarak tüketildiğinde, kana ve hücre yapısına çok hızlı şekilde temas eder ve etkilerini çok hızlı göstermeye başlar. Bu nedenle 2 hafta boyunca günde 2 bardak tüketildiğinde tüm faydaları etkisini gösterecektir. Ancak 2 hafta kullanımının ardından kesinlikle ara verilmelidir.

Kişniş Çayı Faydaları

Bağırsakta meydana gelen gazların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
Kişniş çayı sinirleri yatıştırır, sakinlik verir ve kaygıyı azaltır.
İştah açıcı etkileri bulunmaktadır.
Sinir ve strese bağlı olarak meydana gelen baş ağrılarının geçmesini sağlar.
Karın ağrılarını geçirdiği gibi, mide kramplarının sona ermesine yardımcı olur.
Cinsel arzuları güçlendirici afrodizyak etkileri bulunmaktadır.
Vücutta hayz gücünü düzenleyici etkileriyle bilinmektedir.
Özellikle zorlu gebeliklerde, doğumu kolaylaştırıcı etkileriyle bilinmektedir.
Bayat ve içeriğinde bakteriler oluşmuş yiyecekleri yanlışlıkla tüketmiş olabilirsiniz, bu gibi durumlarda kötü etkilerin azaltılmasında kişniş çayı yardımcıdır.
Kusmayı önleyeceği gibi, mide bulantılarının son bulmasına yardımcı olur.

Kişniş Çayının Yan Etkileri

Çok aşırı derecede tüketildiğinde bazı zararlı semptomlar görülebilmektedir, ancak her bitki çayında olduğu gibi düzenli şekilde tüketilirse çok büyük faydaları olan bir çaydır.
Dünya üzerinde bitki çayları üzerinde çok az araştırma olması sonucu, bitki çaylarının yan etkileri tam anlamıyla bilinememekte, ancak deneme yanılma yöntemleriyle belirlenebilmektedir. Kişniş çayı yan etkileri de bu şekilde, çok fazla araştırılmayan ve semptomları tam olarak bilinemeyen bir çay olarak tarihte yer almıştır.
Çok aşırı tüketimine bağlı olarak baş ağrısı ve bağırsak tembelliği gibi yan etkilerin görülebildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, düzenli ilaç kullananlar, kronik hastalığı bulunan kişiler, hamile ve emziren annelerin tüketmeden doktorlarına başvurmaları gerekir.

Kişniş Çayı; Nasıl Demlenir; Nasıl Hazırlanır; Nasıl Yapılır

Kişniş Çayı Nasıl Yapılır?

1 fincan kişniş çayı demlemek için, 1 tatlı kaşığı kadar (10 gram) kişnişe ihtiyacımız olacak. 1 tatlı kaşığı kadar kişniş tohumumuzu güzelce dövüyoruz ve un haline getiriyoruz. Ardından kaynamakta olan suyumuzun içerisine dövülmüş kişnişimizi ilave ederek 1 dakika daha bu şekilde kaynatıyoruz.
Daha sonra altını kapatarak, kapağını da kapatıyoruz ve 1 dakikada bu şekilde demlenmesi için bekliyoruz. Arzu ederseniz tatlandırmak amacıyla bal ilave edebilirsiniz.
Kişniş çayı nasıl yapılır Ahmet Maranki videolu olarak anlatıyor. Dilerseniz videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum yapın