0-36 Aylık Kız Bebek Persentil Değerleri

Kızınız mı var? Yeterince uzun olmadığından ya da normal bir bebek kadar ağır olmadığından endişeli misiniz? İdeal boy kilo ağırlığının ne olması gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Bu sorular sizin veya tanıdığınız bir kişi ile ilgiliyse, kız bebek persentil değerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kız Bebek Persentil Boy Kilo Grafiği

Burada kız bebekleri için 0-36 aylık persentil büyüme grafiği ile çocuğunuzun boyunu ve kilosunu rahatlıkla takip edebileceksiniz. Aynı zamanda bu tablo aynı yaştaki diğer bebeklerle de karşılaştırma yapabilmenize yardımcı olacaktır.
Bebeğiniz doğduğunda, çocuk doktorunuz onun boy uzunluğunu, kilosunu ve baş çevresini not edip, kayıt altına alır. Daha sonra, her doktor randevusunda, bebeğiniz bu parametreler ölçüsünde kayıt edilmeye devam eder ve bebeğinizin gelişimi takip edilir.
Bebeğinizin zaman içinde yeterince büyüyüp büyümediğini izlemek için, büyüme eğrisini ve persentilini gösteren bir grafik kullanmanız gerekecektir.
Bu grafik, kız bebekleri için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) büyüme standartlarının 3. ve 97. yüzdeleri arasındaki ölçüm aralığını vermektedir. Bebeğinizin bu aralığa uyup uymadığını kontrol etmek, onun yaşı için normal ve ideal boy, kilo ve baş çevresi ölçümleri aralığında olup olmadığı konusunda size fikir verir.

Kız Bebek Persentil Tablosu

Kız bebek gelişim tablosu okunurken 50.p yüzdelik çoğu kişi tarafından yanlış yorumlanmaktadır. 50. yüzdelikteki persentil değeri normal anlamına gelmez. 50. persentil ortalama anlamına gelir.
Bazı çocuklar ortalama çizgiye düşerken, birçok çocuk bu çizginin altında veya üzerinde gelişim gösterir. Yani, bebeğiniz persentil cetvelinde 50. Persentilde değilse, kesinlikle sağlıklı bir oranda büyümediği anlamına gelmemektedir.
Daha açıklayıcı olması açısından örnek vermek gerekirse;
Persentil hesaplama cetvelinde %3 ve %97 arası ideal yani sağlıklı değerleri ifade eder. 50.p ortalama değer demiştik. Bu bağlamda, 3.p boyu en kısa veya kilosu en düşük çocuğu, 97.p ise boyu en uzun veya en kilolu çocuğu gösterir.

Örneğin 6 aylık kız bebeğinizin boyu 25. persentilde çıktıysa, o yaştaki kız bebeklerin %25 inden dah uzun, %75 inden daha kısa olduğunu belirtmektedir.

Persentil Kız Bebek Cetveli
Kız Bebek Persentil Gelişimi

0-36 Aylık Kız Bebek İçin Aya Göre Boy Gelişimi Eğrisi

Aya Göre Boy Gelişimi Eğrisi
Aya Göre Boy Gelişimi

0-36 Aylık Kız Bebek İçin Aya Göre Kilo Gelişimi Eğrisi

Aya Göre Kilo Gelişimi Eğrisi
Aya Göre Kilo Gelişimi

Yorum yapın