Limonlu Kahve (Faydaları)

Siz de diyet yaptığınız bir dönemdesiniz ve limonlu kahve ile zayıflamak mı istiyorsunuz? Gelin sizlere limonlu kahvenin yararlarını, nasıl tüketebileceğinizi ve daha birçok sorunuzu cevaplayalım.

Limonlu Kahve Nedir?

Limonlu kahve karışımı hem yağ yağıcı hem de tok tutucu özellikleri ile öne çıkmaktadır. Sağlıklı kilo vermek için bu karışımın belirli ölçülerde tüketilmesi önerilmektedir. Doğru tüketildiği takdirde zayıflamada oldukça etkilidir. Mide yanma şikâyetleri olanlar için aç karnına içilmesi tavsiye edilmemektedir. Zayıflama kahvesi olarak da bilinen bu karışım kilo verdirmenin yanı sıra birçok sağlık sorununa da iyi gelmektedir.

Hangi kahve zayıflatır konusu çok araştırılan konulardan biridir. Kahve tek başına da zayıflatıcı bir etkiye sahip olduğu gibi içerisine limon katılarak da tüketilmektedir. Bu karışımı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması diyetisyenler tarafından tavsiye edilir.

Kahve Limon Faydaları Nelerdir?

Limonlu kahve kürünün insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır. Kahve tek başına güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Limon ise C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Bu iki güçlü besinin birleşimi ise birçok sağlık problemini ortadan kaldırmaktadır. Başta kilo verdiren özelliği ile öne çıkan kahve limon karışımının genel faydaları şu şekildedir;

 • Ağrı kesici etkisi ile baş ağrılarını geçirir.

 • Cilt üzerindeki lekeleri azaltır ve cildin daha dinç görünmesini sağlar.

 • İshale iyi gelir.

 • Kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

 • Ödem attırıcı özelliğe sahiptir.

 • Enerji verir ve daha zinde kalınmasını sağlar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Limonlu Kahve Zayıflatır Mı?

Evet, limonlu kahvenin zayıflatıcı bir etkisi vardır.

Limon tek başına kullanıldığında yalnızca vitamin açısından fayda sağlamaktadır. Asıl zayıflama etkisi yaratan ana kaynak kahvedir. Kahveye limon katıldığında ise kahvenin etkisi daha da artmaktadır. Sade ve şekersiz bir fincan Türk kahvesinin içerisine limon eklenebileceği gibi filtre kahve, espresso gibi kahve çeşitlerine de limon eklenebilir.

Kadınlar kulübü gibi birçok farklı platformda da limonlu kahvenin kilo vermede oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.

Limonlu Kahvenin Zararları Var Mı?

Hayır, limonlu kahve karışımı doğru bir şekilde tüketildiği sürece herhangi bir yan etkiye sebep olmamaktadır.

Yapılan araştırmalara ve kaynaklara göre kahveye limon sıkmak sağlık açısından ciddi bir probleme yol açmamaktadır. Kahvenin ana maddesi kafein olduğu için çok fazla tüketildiğinde uykusuzluk problemleri ortaya çıkmaktadır. Limon tüketimi ise alerjisi olan kişilere tavsiye edilmemektedir.

Limonlu Kahve Nasıl Hazırlanır?

Limonlu kahve kilo verdirir mi sorusunun cevabı çok basittir. Kahve tek başına kalorisiz bir besin olduğundan dolayı kilo almanın önüne geçmektedir. Metabolizmanın hızlanmasında önemli bir etkiye sahip olan kahve limon karışımının mutlaka doğru ölçülerde tüketilmesi önerilmektedir.

Bu içeceğin hazırlanışı da son derece kolaydır. Ev ortamında rahatlıkla hazırlanabilecek en etkili ve en uygun yöntemler arasındadır. Özellikle diyette birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Gerekli Malzemeler

Limonlu kahve diyeti için gerekli malzemeler:

 • Bir bardak su

 • Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi

 • Limon

Hazırlanışı

Limonlu kahve kürü çok kısa sürede hazırlanabilen içeceklerden biridir, gelelim nasıl hazırlandığına;

 1. Öncelikli olarak bir bardak su ile bir tatlı kaşığı kadar Türk kahvesi bir cezvede kaynatılır.
 2. Kaynayan Türk kahvesi bir fincana alınır ve ardından üzerine 7 veya 8 damla kadar limon sıkılır.
 3. Kahvenin içerisine şeker veya süt katılması tavsiye edilmemektedir.

Nasıl Tüketilmelidir?

Kahve nasıl içilirse zayıflatır konusu önemlidir. Kahve dozunda tüketildiği zaman sağlığa faydalıdır.

 • Limonlu kahve karışımının kullanımında önerilen süre en fazla 10 gündür.
 • Sabahları kahvaltı yapmadan içilmesi önerilmemektedir.
 • Aç karnına içildiğinde bazı sindirim problemlerine yol açabilir. Bunun yerine kahvaltı öğünlerinden birkaç saat sonra ya da ara öğünlerde birkaç kuru meyve ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın