Maraş Otu Nedir?

Son günlerde adını sıkça duyduğunuz ama bir türlü ne olduğundan tam olarak emin olamadığınız Maraş otu hakkında bilgi almaya mı geldiniz?

O zaman doğru yerdesiniz. Bu konuda kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını siz de hiçbir biçimde tereddüt kalmayacak bir biçimde bu yazıda net bir biçimde öğrenebileceksiniz.

Dilerseniz hemen başlayalım.

Maraş Otu Nedir?

Öncelikli olarak adım adım giderek ”Maraş otu nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir bilgi verilebilir:

Hasankeyf tütünü, deli tütün de denilen Nicotiana Rustica bitkisi türünden elde edilen bir ot türüdür. Afgan otu olarak da bilinir.

Maraş otu fiyatı paket sayısına göre değişir. 10 adetli olan paketinin fiyatı piyasa 50 ile 60 TL arasında değişir. Nikotin oranı yüzde dokuz gibi ciddi yüksek bir orandadır.

Nasıl Kullanılır?

Şimdi de ”Nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise onun için de şu bilgileri verebiliriz:

Nicotiana Rustica tütün bitkisinin kurutulmuş olan yapraklarından hazırlanmış olan tütün tozu ve ceviz meşe, ya da asma çubuğundan elde edilmiş olan kül karışımının bir araya gelmesi ile elde edilir.

Tam da bu noktada şimdi de ”Nasıl İçilir?” sorusunun yanıtı vermek gerekir ise iki biçimde içebilir. Bunlardan ilki tamamen çıplak bir biçimde diş etleri ile dudak arasına az bir miktarda konulur. Ya da böyle içmek istemeyen insanlar için sigara sarar gibi sararak da kullanılabilir.

Maraş’ta Maraş Otu

Maraş’ta Maraş otu çok yaygın olarak kullanılan bir ot türüdür. Bölgede adeta tiryakilik düzeyindedir.

Maraş Otu’nun Geçmişi

Maraş otunun geçmişi 1. Dünya Savaşına dayanır ve ilk defa Güneydoğu Anadolu Bölgesine gelen Fransız askerleri keşfetmiş ve bu otla vücutlarını dinlendirmeye çalışmış ve sonrasında Türk askerleri kullanmaya başlamıştır.

Yasal Mıdır?

Son dönemlerde en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ”Maraş otunun yasak mı?” olduğu sorusudur. Korona süresince insan sağlığını riske atmamak adına Maraş otu yasaklanmıştır.

Ülkemizde şu an içilmesi, satılması yasaktır. ”Yasal mı?” derseniz tüm bunlara istinaden de yasal değildir.

Zararları Nelerdir?

Kafa otu olarak da bilinen bu otun faydaları ne yazık ki yoktur.

Tamamen bağımlılık yapar ve kimi zaman insanlar nasıl bırakılır diye düşünmeye başlarlar. Bu noktada gerekir ise bir uzmandan destek almak gerekebilir. Kullanıcı yorumları da bu biçimdedir.

  • Etkileri açısından ele alındığında uyuşturucu özeliği vardır.
  • Aşırı dozda alınması ölüme bile sebebiyet verebilir.
  • Ayrıca karaciğer kanserine yol açabilir.
  • Ağız yapısını olumsuz etkiler.
  • Kalp ve damar sistemine, sinir sistemine, dişlere ve boşaltım ve sindirim sistemlerine de olumsuz etkileri vardır.
  • Çocukların yakınına içilirse lösemiye neden olabilir.

Yorum yapın