Pişmiş Tavuk Kaç Günde Bozulur?

Siz de pişmiş tavuğun kaç günde bozulduğunu merak mı ediyorsunuz? Gelin biz de sizlere pişmiş tavuğun kaç günde bozulduğunu ve dikkat etmeniz gerekenleri anlatalım.

Pişmiş Tavuk Kaç Günde Bozulur?

Evlerde ve iş yerlerinde en sık yapılmakta olan yemeklerin içerisinde kullanılan tavuk, başlı başına bir ana yemek olarak da kullanılmaktadır. Tavuk ister tek başına bir yemek olarak ister ana yemeğe eşlik eden bir garnitür olarak kullanılsın hemen hemen herkes tarafından sevilen bir yemek olma özelliği taşımaktadır.

Çok çabuk bozulduğu bilinen tavuk piştikten sonra da buzdolabında 3 ile 5 gün arasında bozulmadan durma özelliğine sahiptir. Gıda zehirlenmesi yaşanan ürünlerin başında yer alan tavuk, pişirilme ve saklanma aşamalarında bir hayli dikkat gerektiren ürünlerin başında yer almaktadır.

 • Pişirilmiş tavuğun tüketimi hemen gerçekleşmeyecekse uygun bir buzdolabı poşetine koyulduktan sonra buzluk kısmında saklanması yiyecek sağlığı açısından önemlidir.
 • Pişmiş tavuğu saklama aşamasında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise tavuğun poşetlenmesi durumunda başka bir yiyecekle yan yana konulmaması gerekliliğidir.
 • Buzdolabında dondurulan pişmiş tavuğu kullanılacağı zaman önce buzdolabının normal yerinde bir süre bekletmeli sonrasında ise dışarıya çıkararak istenilen şekilde kullanılmalıdır.
 • Olası bir tavuk zehirlenmesi yaşanmaması amacıyla tüketim ve saklama koşullarına uymak önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Pişmiş Tavuk Bozulur Mu?

Bütün ürünlerin raf ömrü denilen bir kullanım ömrü vardır. Tavuk ve tavuk ürünleri günlük hayatta sofralarda sıkça tüketilmekte olan ürünlerin başında yer almaktadır.

”Tarihi geçmiş tavuk yenir mi?” sorusu herkes tarafından merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tavuk oldukça hassas bir üründür. Çok çabuk bakteri üretimine neden olur. Bu nedenle gıda zehirlenmesi ihtimali yüksek olan bir üründür. Tavuk satın alırken mutlaka son kullanma tarihini kontrol etmek gerekmektedir. Gıda zehirlenmesi en sık rastlanan ürünlerin başında yer alan tavuk satın alırken, pişirilirken ve saklanırken ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir.

Pişmiş Tavuk Kaç Günde Bozulur?

Pişirilmiş tavuklar 0-4 derece arasında yaklaşık olarak 48 saat gibi bir süre bozulmadan durma özelliğine sahiptir. Muhafaza edilen sıcaklık ne kadar yükselirse pişmiş tavuğun bozulmadan kalma süresi o kadar kısalmaktadır.

Haşlanmış Tavuk Nasıl Saklanır?

Satın alınan tavukların hepsinin tüketilmediği durumlarda haşlayarak saklamak iyi bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Haşlanan tavukların kullanmayacağınız kısmını öncelikle bir tepsiye alarak soğutmak gerekmektedir.
 • Soğutma işlemini tamamladıktan sonra tek kullanımlık poşetler halinde buzdolabı poşetlerine yerleştirerek havasını almak ve sonrasında buzluğa yerleştirmek gerekmektedir.

Bu şekliyle haşlanmış tavuk en az 2 hafta kadar tazeliğini koruyacaktır.

Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır?

”Bozuk tavuk nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını sizler için vereceğiz. Satın aldığımız tavuğun bozuk olup olmadığını anlamak için belli konuları gözden geçirmek gerekir.

Son Kullanma Tarihi

Tavukların kullanım süreleri uzun değildir. Satın alınan tavukların paketlerinde son kullanım tarihi yer almaktadır. Kullanım tarihi dolmuş tavukların satın alınmaması sağlığınız açısından önemli bir husustur.

Renk Değişikliği

Bozulan tavuklarda fark edilen önemli unsurlardan biri de renk değişikliğidir. Taze tavuk pembe renge sahipken bozulan tavuğun rengi gittikçe matlaşarak koyu sarı renge bürünmektedir.

Koku

Bozuk tavuk nasıl kokar? diye düşünüyorsanız çok keskin bir kokuya sahiptir ve ekşi bir kokuya sahiptir. Bu tür durumlarda lütfen tavuğu tüketmeyiniz.

Doku

Bozuk olmayan tavuk dokusundan hemen anlaşılabilir. Bozuk olmayan tavuk sağlıklı ve pembemsi bir görünüme sahipken bozuk olan tavuk çok daha kaygandır.

Bozuk Tavuk Yenirse Ne Olur?

Bozuk tavuk yemek ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir konudur. Bilindiği gibi gıda zehirlenmeleri ölümle sonuçlanabilir.

Gıda zehirlenmesi fiziksel olarak bir takım belirtiler göstermektedir. Tavuk zehirlenmesi yaşayan bir kişide görülen belirtiler şunlardır.

 • Baş dönmesi,
 • şiddetli mide bulantısı
 • karın ağrısı,
 • kusma
 • baş ağrısı

Bu belirtiler görülen kişilerin en yakın bir sağlık merkezine gitmeleri gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tavuk tüketiminde tüketiciler tarafından birçok farklı soru sorulabilmektedir. Akıllara gelen bu sorulardan bazıları şu şekildedir.

3 Günlük Tavuk Yenir Mi?

Sorusuna verilecek cevap duruma göre değişiklik gösterir. Tavuk uygun koşullarda pişirilmiş ve muhafaza edilmişse elbette bozulmamıştır ve gönül rahatlığıyla yenilebilir.

Pişmiş Tavuk Dışarıda Kaç Günde Bozulur?

Pişmiş tavuğun bozulma süreci mevsime göre değişmekle birlikte 1 gün ile 3 gün arasında değişebilmektedir.

Pişmiş Tavuk Dolapta Kaç Gün Durur?

Normal şartlarda haşlanmış tavuk pişirildikten sonra buzdolabının normal kısmında 1 ila 3 gün arasında bozulmadan kalabilir. Bu süre buzlukta elbette daha uzun olacaktır.

Haşlanmış Tavuk Buzlukta Saklanır Mı?

Haşlanmış tavuk buzlukta saklanır. Uygun şartlarda hazırlanarak poşetlenerek 4-5 gün tazeliğini muhafaza edebilir. Haşlanmış tavuk buzluktan çıkartıldıktan sonra bir süre çözünmesi beklenmelidir.

Yorum yapın