Sağlıklı Diyet Programları ile Zayıflayın

Kilo verme süreci, yanlış kararlar doğrultusunda sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir. İdeal kilonuza ulaşmak için yapacağınız diyetin, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeyi sunduğundan emin olmanız gerekir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde yararlanmayı gerektirir. Sağlıklı diyet programları kilo vermenizi sağlarken aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenize de yardımcı olur. Kilo vermek için sayısız diyet deneyip kendinizi yeniden yolun başında bulmuş olabilirsiniz. Ancak kilo verme motivasyonunuzu kaybetmeden sağlıklı bir diyet programı ile yeniden yola çıkabilirsiniz. Diyet programlarının dengeli ve yeterli beslenme sunması, açlık krizi yaşatmaması ve en önemlisi de motivasyonunuzu kaybettirmemesi gerekir. Size fikir vermesi için birkaç sağlıklı diyet programı derledik.

İşte en iyi sağlıklı diyet programları!

Paleo diyeti

İşleniş gıdalardan uzak durmayı ilke edinen bir diyet programıdır. Paleo diyeti, paleotik dönemin beslenme şekillerine dayanan bir beslenme programıdır. Bu diyette, paleoitik dönemde yaşayan insanların yeme dürtüleri taklit edilir. Doğadan topladıklarını ve avladıklarını tüketen bu insanların çok daha sağlıklı bir bedene sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle atalarımızın beslenme şekillerini örnek alarak işlenmiş gıdaları tüketmeyi bırakmamızda fayda vardır. İşte paleo diyetinin temel amacı budur. Paketli gıdalar, abur cuburlar, fast food, işlenmiş yiyecekler bu diyetin dışında kalır. Paleo diyeti yapan kişilerin diyabet, obezite, kalp hastalıklarına daha az yakalandığı saptanmıştır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi ilke edinen diyet listeleri arasındadır.

Akdeniz Diyeti

Akdeniz bölgesindeki insanların beslenme tarzından esinlenerek oluşturulan sağlıklı bir diyet programıdır. Akdeniz diyeti, temel olarak bitkisel ve deniz ürünleri tüketiminin yer aldığı bir beslenme programı sunar. Akdeniz diyeti de Akdeniz insanlarının daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle oluşturulmuştur. Akdeniz diyeti sebze ve meyvelerin yanı sıra deniz ürünleri, bakliyatlar, tohumlar ve tahıl ürünleri açısından zengin bir beslenme programı sunmaktadır. Akdeniz diyetinde kırmızı et tüketimi sınırlandırılır. Bunun yerine deniz ürünleri tercih edilir. Omega yağ asitleri bakımından zengin olan deniz ürünleri sayesinde kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riski de oldukça düşer. Diğer vitamin ve mineraller ise sebzelerden, bakliyatlardan, meyvelerden ve kuru yemişlerden alınır. Akdeniz diyeti sağlıklı bir yaşam sürmenin yanı sıra kilo vermek için de tercih edilir. Kırmızı et, tavuk, hindi gibi besinler tüketilmediğinde daha hızlı kilo vermek mümkündür.

Alkali diyet

Popüler hale gelen sağlıklı diyet programları arasında alkali diyet de bulunur. Alkali diyetin temel amacı vücudun pH dengesinin kurulmasıdır. Yapılan araştırmalara göre alkali beslenme, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra kilo vermeyi de sağlamaktadır. Alkali yiyecekleri daha fazla tüketmek ve asidik yiyeceklerin tüketimini sınırlandırmak üzerine kuruludur. Bu şekilde beslenerek vücudun pH dengesinin kurulacağı bilinmektedir. Vücuttaki pH seviyesi, 15 farklı seviye ile anlaşılır. 0-6 pH seviyesi asidik, 7 nötr, 8-15 ise alkali olarak saptanır. Bu nedenle vücudun pH seviyesini 8 ve üzeri, yani alkali düzeyde tutmak önem taşımaktadır. İşlenmiş yiyecekler, şeker, yağ ve diğer asidik besinlerin tüketimini azaltarak bunu sağlamak mümkündür. Sebzeler, kuru yemişler, bakliyatlar ise alkali yiyecekler grubunda yer alır. Alkali beslenme ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra ideal kilonuza ulaşmanız da mümkündür.

Aristo Diyeti ile Garantili Zayıflama

Aristo diyeti, ünlü filozof Aristoteles’in beslenme tarzının taklit edilmesiyle oluşturulmuş sağlıklı diyet programıdır. Aristo diyeti, kısa süreli bir diyet programı değildir. Aksine uzun süreli bir yaşam kılavuzudur.

Dr. Gönül Ateşsaçan’ın öncülüğünde oluşturulmuş Aristo diyeti, temelinde bitkisel bazlı beslenmeyi içerir. Bitkisel bazlı beslenme ise hayvansal gıdalardan ve glutenli besinlerden uzak durmayı içermektedir. Sebze ve meyveler, bakliyatlar, tohumlar, sağlıklı yağlar, kuru yemişler, tam tahıl ürünleri Aristo diyeti listelerinde yer alan besinlerdir. Et ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünlerinin de tüketimi sınırlandırılır. Böylece hormonlar dengelenir, incelme ve hafifleme sağlanır. Aristo diyeti yapılmaya başlandığında bu hafifleme net bir şekilde hissedilir. Hızlı ve kalıcı kilo vermek için tercih edilebilecek en sağlıklı diyet programlarından biridir. Aç kalmadan, halsizleşmeden, diyet motivasyonunu kaybetmeden kilo vermenin yolunu sunar. Kişiye özel olarak hazırlanan diyet listesi sayesinde ideal kilonuza ulaşmanızı sağlar.

Kaynak: https://diyetio.com/saglikli-diyet-programi/

Yorum yapın