Squat Nedir? (Squat ile Kalori Yakma)

Siz de buraya son dönemlerde hemen her yerde insanların karşısına çıkan ve kimi insanların çok merak ettiği squat ile zayıflama konusunda bilgi almaya mı geldiniz.

O zaman hemen şunu söyleyelim doğru yerdesiniz. Bu konuda kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını örneğin squat kaç kalori yakar? Vb. sorularının yanıtlarını en anlaşılır bir biçimde vereceğiz.

Hadi o zaman hemen başlayalım. Vakit nakittir.

Squat Nedir?

İşin alfabesinden başlayarak öncelikli olarak ”Squat nedir?” sorusunun yanıtı vermek gerekir.

Squat çekmek olarak da adlandırılan bu kavram bir egzersiz programıdır. Squat sözcüğü Türkçe bir sözcük değildir. Squat sözcüğünün Türkçe karşılığı çömelmek olarak tanımlanabilir. Buna istinaden de squat sporu kalça ve bacak çalıştıran bir spor dalıdır.

Squat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer squat ağırlık ile yapılıyor ise dikkat edilmesi gereken husus kişinin dizlerine yük bindirmeme adına pozisyonun doğru alınması gerekir. Aksi halde çok ciddi telafisi olmayan ciddi sakatlıklara yol açabilir.

Bunun yanı sıra ilk başlarda kontrollü gidilmeli ve aşağıda belirtilen kurallara uyularak bu spor egzersizleri gerçekleştirilmelidir.

Yine benzer diğer spor dallarında olduğu gibi böylesi bir spora da başlamadan önce mutlaka aile hekimine danışılmalı, herhangi bir kronik squat yapmasına engel olan durum var ise yapılmamalıdır.

Faydaları Nelerdir?

Her gün squat yapmak kişilere şu faydaları sağlar:

 • Kişilerin daha iyi bisiklete binmesini sağlar
 • Kişilerin daha atak olmasını ve daha pratik hareket etmesini sağlar
 • Kalça kaslarını güçlendirir
 • Bacak kaslarını güçlendirir. İç bacakları sıkılaştırır.
 • Kas dokusu ve sinir sistemi arasında uyumu artırır
 • Daha doğru dürüst koşu yapılmasını sağlar.
 • Kişinin kalori yaktırmasına faydası vardır.

Squat Nasıl Yapılır?

Şimdi de gelelim o çok merak ettiğiniz sorunun yanıtını vermeye ”Nasıl squat yapılır?” ve squat hareketleri nelerdir sorusunun yanıtına.

Hadi şimdi adım adım anlatalım

 • Squat vücut ağırlığı ile ya da ekstra olarak dambıl veya ağırlık barı omuza alınarak da gerçekleştirilebilir.
 • Bilekler bükülme olmadan dik tutulmalıdır.
 • Topuklar omuz genişliğinde, dizler ve kaval kemiği karşıya bakmalıdır.
 • Şayet squat ağırlık ile çalışılıyor ise o zaman ağırlık boyuna değil de omuzlara alınmalıdır.
 • Kişi başını dik tutup ileriye bakmalıdır. 90 derecelik duruş burada önemlidir.
 • Bunun akabinde kalça diz hizasına gelene değin çömelmesi gerekir ve ayrıca dizler hiçbir biçimde ayak hizasını geçmemelidir.
 • Kişi tüm bu hareketleri yaptıktan sonra kalkarken de topuklardan güç alarak ağırlığını kalçaya ve bacağa vermelidir. Kesinlikle ağırlığı boyna ve bele vermemelidir.
 • Kişinin çömelmesi esnasında nefes alması, kalkarken ise nefes vermesi gerekir.
 • İlk başlangıç dönemlerinde ağırlık kullanılmamalıdır.
 • Kendi içinde bir türü olan zıplamalı squat ise kilo vermek isteyenler için en doğru türüdür.

Squat ile Nereler Çalışır?

Squat ile özellikle kalça, arka bacak ve ön bacak çalışır. Buna ilaveten sırt, bel, baldır kısmı ve karın kasları da bel, sırt, karın kasları ve baldırları da ciddi bir biçimde çalışır.

Burada işin özünde herhangi bir spor cihazı kullanılmadığı ve spor hareketlerinin özelliğinden dolayı tüm vücut kasları az ya da çok bir biçimde çalışır.

Squat ile Kaç Kalori Yakılır?

Şimdi bir diğer merak edilen ”Kaç kalori yaktırır?” sorusunun yanıtını verelim.

 • 50 squat kaç kalori sorusunun yanıtı 50 kalori yaktırır biçimindedir
 • 100 squat kaç kalori yanıtı da benzer bir biçimde 100 kalori yakan hareketler içerir biçimindedir.

Yani her bir squat hareketi 1 kalori yaktırır.

Kaç Dakika Squat Yapmalıyım?

”Günde kaç squat yapılmalı?” sorusunun yanıtı ise elbette işin abartılmaması yönündedir. Uzmanların öngördüğü biçimde yapılmalıdır. Kaç tane yapılmalı sorusu da bir diğer merak edilen sorudur ki tüm bunlara verilebilecek olan yanıtlar şöyledir.

 • Günde 3 adet ile başlayarak adım adım gidilmelidir.
 • Toplamda uzmanlar haftada 5 ile 6 gün toplamda bir gün içinde 30 ile 50 dakika arasında yapılmalıdır.
 • Zaman içinde gün içinde 5 dakika olarak belli periyotlar ile tekrarlanarak günde 60 defaya kadar yapılabilir.

Squat’ın Sonucunu Ne Zaman Görürüm?

Squat yapmaya başladıktan sonra tuz ve şekerden de uzak kalınarak 1 ay ile 2 ay içinde sonuçlarını göstermeye başlar. İlk başlarda birden bire etkisinin görülmesi mümkün değildir.

Squat Kilo Verdirir Mi?

Squat eğer düzenli olarak yapılır ise ve de beslenme planı uygulanır ise yenilenden daha çok kalori harcanır ise o zaman kilo verilmesi mümkündür. Burada eğer kontrollü ve abartmadan squat yapılırsa kişi ideal kilosuna ulaşır.

Squat Bacak İnceltir Mi?

Squat ile ilgili merak edilen bir diğer soru squat yaparak kişilerin bacaklarının incelip incelmeyeceğidir. Burada da yanıt net bir biçimde bellidir.

Kişi eğer yediğinden daha çok kalori yapar, beslenme düzenine dikkat eder ve tabii ki squat yapar ise bacaklarının incelmesi mümkündür. Burada beslenmenin çok önemli olduğu ve dahası hepsinin bir bütün olduğu unutulmamalıdır.

Cardio egzersizleri de bacak incelmesi için yapılması gerekenler arasındadır. Bacak incelmesi bir anda değil squat yapılmasına bağlı olarak adım adım gerçekleşir.

Squat Bacak Kalınlaştırır Mı?

Squat yaparken düzensiz ve hamur işi ağırlıklı olarak beslenir iseniz o durumda yağ dokusu oluşur, kaslar gelişir ki bu durum da bacaklarınızın daha kalın görünmesine sebebiyet verir.

Yine squat yaparken ağırlık kullanılır ise bacaklar doğal olarak özellikle erkekler de kalınlaşma gösterir. Kilo verildiği zaman da bacaklar kendiliğinden küçülür.

Yorum yapın