Tonik İçecek Nedir? (Alkollü Mü)

Siz de tonik ismini duydunuz ama tam olarak ne olduğunu bilmiyor musunuz? Sizler için bu yazımızda tonik içeceği tanıttık ve tonik nasıl içilir, tonik neyle içilir, tonik alkol mü gibi sorularınıza cevap verdik.

Tonik İçecek Nedir?

Tonik içerisine kinin katılmış sodaya verilen isimdir. Kokteyl içeceklerde çok sık bir şekilde kullanılır. Genelde karışık içeceklerde kullanılan tonik kendine özgü acı tadıyla özellikle cin tonikte kullanılır.

Kinin ismi verilen madde o kadar acıdır ki 19. Yüz yılın başlarında Hindistan’da görev yapan İngiliz yetkililer ve diğer yerel yetkililer kinini soda ve şekerle karıştırıp toniği üretti.

Tonik İçeceğin İçeriği Nedir?

Tonik içecek ilk üretildiğinde içerisinde sadece karbonatlı su ve çok miktarda kinin bulunmaktaydı. Yoğun kinin miktarı içeceği son derece acı bir hale getiriyordu. Günümüzde ise çoğu tonik daha az kinin içerir ve fruktozlu mısır şurubu veya şeker ile tatlandırılır.

Bazı üreticiler tarafından aspartam gibi yapay tatlandırıcı kullanılan diyet tonikler de üretilir.

İçeriği gereği evde tonik hazırlanabilir. 1 litre su ile;
75 gram limon otu, 22 gram kinin, 33 gram limon tuzu, greyfurt limon ve portakal kabuğu, biraz tuz, yenibahar tanesi, yıldız anason ve 5 adet kakule karıştırılarak tonik elde edilebilir.

Tonik İçecek Ne İşe Yarar?

Kokteyl tarzı içeceklerde karışım oluşturmak için kullanılan tonik suyu doğru miktarda tüketildiğinde aslında insan sağlığına da Faydalıdır. İçecek olarak baktığımızda tadı için tüketiliyor olsa da tonik içmek çeşitli konularda insan vücudunu destekler.

Tonik içmenin faydaları şu şekilde örneklenebilir;

  • Bacak krampları için rahatlatıcı olarak kullanılır
  • Nemlendirici bakım veya buna benzer kremlerin kullanılması sonucu cildi daha temiz kılmak için tonik kullanılır
  • Üst solunum yollarını temizleyici özellik gösterir
  • Sıtma hastalığına karşı kullanılır.

Her ne kadar sağlığa faydaları bulunsa da unutmayın ki bu doğru miktarda tüketildiğinde geçerli. İçerisinde bulunan kinin fazla tüketildiğinde vücutta yan etkiler de meydana getirebilmekte.

Günümüzde korona virüsüne karşı etkili olduğu düşünülerek tüketimi artan tonik aslında düşünüldüğü üzere korucuyu ya da öldürücü bir özellik taşımamakta ve yan etkilerinden ötürü uzmanlar insanları uyarmakta.

Tonik İçecekte Alkol Var Mı?

En çok kafalarda soru işareti oluşturan sorulardan birisiyse tonik bir içki mi yani alkollü mü sorusudur. Cin tonik yüzünden insanlarda tonik alkollüdür algısı oluşmuştur. Tonik içecek içeriğinde alkol bulundurmamaktadır.

Schweppes Tonik Nedir?

Schweppes tonik alkolsüz bir gazlı içecektir. Shweps tonik içerisinde etken veya uçucu herhangi bir madde bulunmamaktadır. schweppes indian tonic water coca cola firmasının bir içeceğidir.

schweppes tonik alkol var mı sorusuna şiveps içindekiler kısmına bakarak cevap verebiliriz aslında. Kesinlikle alkol bulunmamaktadır. İçerisinde su, şeker, karbondioksit, asit düzenleyici ve aroma vericiler bulunur.

Schweppes tonik water ne ile içilir derseniz tek başına içilebildiği gibi kokteyllere de karıştırılarak içilebilir. Eğer

Sweps tonic fiyatı 1L olan pet şişelerinin fiyatı 6.50 ₺ gibi bir fiyattır. Nerede bulunur diye soracak olursanız Migros, Carrefour, tekel mağazalar kısacası her türlü markette bulunur.

Uludağ Tonik Nedir?

Uludağ tonik yaptığı yatırımlar sonucu Türkiyede üretilmiş ilk koruyucusuz tonik markasıdır. İçeriğinde potasyum sorbat ve potasyum benzoat gibi korucu maddeler yoktur. Aromalı bir tonik içecektir.

Uludağ tonik alkollü mü diye soracak olursanız cevap diğer toniklerde olduğu gibi hayır alkolsüzdür şeklindedir. Tonik yapısı gereği alkolsüz bir içecektir. Alkolle karıştırıldığı zaman alkollü hale gelir.

Pek çok markette bulabileceğiniz Uludağ toniğin 250ml 12’li paketi 45.0 ₺ gibi bir fiyattan satıştadır.

Hayır, tonik içeceğin içeriğinde alkol bulunmaz.
Hayır, içeriğinde alkol ve benzeri madde bulunmadığı için haram değildir.
İsveçli bilim insanı olan Johann Jacob Schweppe’in adı ile bağlantılı bir isimdir.

Yorum yapın