2800 Kalorilik Diyet Listesi

Sağlıklı bir şekilde günlük 2800 kalorilik beslenme programı uygulayarak, çok kısa sürede vücut değerlerinizi stabil tutarak kilo verebilir veya alabilirsiniz. 2800 kalorilik diyet daha çok sporcu diyeti olarak, sporcular için özel olarak tasarlanmış yüksek kalorili diyetlerden biridir.

Beslenme Programı
2800 Kalorilik Beslenme Programı

İçeriği incelendiğinde yağ oranının düşük olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise göbek bölgesi gibi erimesi zor olan bölgelerde oluşan yağların önüne geçmek ve mevcut yağlanmaların parçalanarak atılmasını sağlamaktır.

Diyet programı kilo vermek için uygulanacak ise kesinlikle abur cubur adını verdiğimiz, çikolata, cips ve bunlara benzer kilo aldırıcı besinleri tüketmemeliyiz. Ayrıca 2800 kalorilik diyet listesi programında günlük 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler ve ortalama olarak 1,5 litre kadar su tüketmelisiniz.

Günlük 2800 Kalorilik Diyet Kimler İçin Uygundur?

Sağlıklı bir yaşam sürerek kronik bir hastalığı bulunmayan herkes bu beslenme programını sorunsuz şekilde uygulayabilmektedir.

Bu beslenme planı genellikle sporcular ve günlük yüksek enerji harcayan bireyler için uygun bir diyet programıdır.

2800 Kalorilik Diyet Kimler İçin Risklidir?

Doğuştan gelen kronik rahatsızlıkları bulunanlar veya sonradan ağır hastalıklar geçirmiş olanlar, diyeti uygulamadan önce kesinlikle doktorlarına danışmalıdır.

Bunun dışında, hamileler ve bebeklerini emzirmekte olan lohusa kadınların bu diyeti uygulamaları önerilmemektedir. Risk gruplarının içerisinde yer alıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan hiçbir diyet programı uygulamamalısınız.

Günlük 2800 Kalorilik Diyet Listesi

Aşağıdaki beslenme programına uyarak günde 2800 kalori alabilirsiniz. 2800 kalori kaç kilo yapar tarzı sorulara cevaben 2800 kalori 400 grama eşdeğerdir.

Günlük 2800 Kalori
2800 Kalorilik Diyet

Kahvaltı

 • Sabah uyanır uyanmaz 1 su bardağı kadar limon damlatılmış su tüketmelisiniz.
 • Limonlu suyu tükettikten 10 dakika sonra kahvaltıya geçmek gerekmektedir.
 • 1 Su bardağı kadar inek sütü. Sabah kahvaltısında içebilirsiniz.
 • 1 ince dilim kadar kaşar peyniri
 • Son olarak kahvaltı için 2 adet haşlanmış yumurta hem sizi tok tutacak hem de 60 kalori almanızı sağlayarak günlük enerjinize büyük katkı sağlayacaktır.

Ara Öğün

Ara öğünler diyetlerin olmazsa olmazıdır ve tüketmediğiniz taktirde metabolizmanız yeteri kadar çalışmayacaktır.

1 Avuç kuru üzüm fındık karışımı veya ceviz ara öğün için yeterlidir.

Öğle Yemeği

 • Yaklaşık olarak 2 porsiyon kadar haşlanmış tavuk tüketmelisiniz. Ortalama 2 but kadar yeterli olacaktır.
 • 4 İnce dilim beyaz ekmek tüketerek yaklaşık olarak 500 kalori kadar alıyoruz.
 • Ekmekleri eritebilmek için mevsim yeşilliklerinden oluşan bol yeşil salata tüketmeliyiz.
 • Son olarak 1 kase yoğurt ile öğle yemeğimizi sonlandırıyoruz.

Ara Öğün

Öğle yemeği ve akşam yemeği arasında tüketeceğiniz ara öğün kilo aldırmayacak besinlerden oluşmalıdır. Bunun için hem sindirim sisteminizi hem de metabolizmanızı hızlandıracak olan 1 porsiyon mevsim meyvelerinden oluşan meyve salatası tüketmelisiniz.

Akşam Yemeği

Seçenek 1

 • Akşam yemeği ne kadar erken tüketilirse o kadar iyidir. Bu nedenle akşam en geç 18:30’a kadar akşam yemeğini tüketmeliyiz.
 • Akşam yemeğinde ilk olarak 5 ince dilim salam
 • Ardından 1 çorba kasesi kadar yarım yağlı yoğurt
 • Bu öğünde 4 ince dilim beyaz ekmek tüketebiliriz. (Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği de tüketebiliriz.)

Seçenek 2

 • 2 İnce dilim beyaz ekmek
 • 1 Kutu ayran
 • Bol yeşillikli salata
 • 1 Avuç içi kadar ızgarada pişirilmiş tavuk

NOT: Akşam yemeği için 2 seçenek bulunmakta diyetinizi uyguladığınız ilk hafta 1. seçeneği uygulayın, 2. hafta ise 2. seçeneği uygulayarak metabolizmanızı şaşırtarak 2800 kalorilik diyeti uygulamaya devam edin.

Gece Öğünü

Akşam yemeğinden yatana kadar tüketebileceğimiz gece öğünü, uykuya dalmadan önce geçireceğimiz tüm vakitlerde sindirim sistemimizin çalışmasını sağlayacaktır.

Gece öğününde 1 adet muz tüketerek hem enerji depolamış olacağız hem de 75 kalori alarak günlük 2800 kaloriyi tamamlamış olacağız.

Daha yüksek veya daha düşük kalorili diyet seçenekleri için “Kalorilik Diyetler” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Diyet programı uygularken çok dikkatli davranmalısınız, daha fazla veya daha az besin tüketmek diyet programınızı bozacaktır.
 • Diyetinizde yer alan tüm besinleri eksiksiz şekilde belirtilen oranlarda tüketmelisiniz. Bunun dışında diyetinizi hızlandırmanız için günlük 1,5 litre su tüketmek ve 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler uygulamak yerinde olacaktır.
 • Son olarak doktorunuza danışmadan uyguladığınız diyet programları sizin bünyenize uygun olarak hazırlanmadığı için vücudunuzda olumsuz sonuçlara ve tepkimelere neden olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için doktorunuza danışarak kendi vücut değerlerinize uygun diyet programları hazırlatarak uygulamalısınız.
 • Ayrıca diyet programı uygularken düzenli olarak doktor kontrolünden geçerek vücut semptomlarınızı kontrol altında tutmalısınız. Aksi halde diyetin vücudunuzda yaratacağı olumsuz etkilerin farkına varamayabilirsiniz.

2800 kalorilik diyet yapanlar, zayıflayanlar, kilo verenler veya kilo alanlar konu altındaki yorum alanından diyet ile ilgili tecrübelerini paylaşıp, bu diyeti uygulayacak arkadaşlara referans olabilir.

Yorum yapın