500 KALORİLİK DİYET LİSTESİ “İNANIN YOK BÖYLESİ”

Hızlı kilo vermek isteyenler için, 500 kalorilik diyet listesi idealdir. Bu diyet günlük kalori alımınızı 500 kalori ile sınırlamanız anlamına gelir. 500 kalorilik diyet listesi şeker, yağ (iyi türü dahil), alkol, nişasta, kurabiye, tatlı çeşitlerini yasaklamıştır. Peki 500 kalorilik diyet listesi nedir? 500 kalorilik diyet listesi nasıl yapılır? 500 kalorilik diyet listesinde neler tüketmeliyim? 500 kalorilik diyet listesinde nelerden uzak durmalıyım? 500 kalorilik diyet listesi ile kaç kilo veririm? vb. merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.
Bu program çok düşük kalorili bir diyet olup (şok diyet) olarak kabul edilir. Şok diyetler, günde sadece 1000 kalori veya daha az yiyecek, içecek tüketilen ve besinsel olarak (vitamin, mineral, protein, yağ asitleri) gibi elementlerle formüle edilmiş diyetlerdir.
Ancak, bu program herkes için ideal değildir. 500 kalorilik diyet listesi genellikle, kilo vermek zorunda olan obez hastaların yaşam şartlarını iyileştirmek için tavsiye edilir ve mutlaka uzman bir hekim eşliğinde takip edilerek uygulanmalıdır.

500 Kalorilik Diyet Listesi Kaç Kilo Verdirir?

!!! 500 kalorilik diyet kaç kilo verdirir; Bu tür diyetlerde uzmanlar genellikle 5:2 uygulamasını sürdürülebilirlik açısından uygun bulmaktadır. 5:2 diyet kısaca şu şekilde uygulanmaktadır.
Örnek olarak obez bir bireyin mevcut kilosunu korumak için günlük alması gereken kalori ihtiyacı 3500 kalori olsun, haftada 5 gün 1500-2000 kalorilik diyet listesi programı sağlık açısından oldukça uygundur. Şimdi örnekten yola çıkarak 500 kalorilik diyet listesi ile kaç kilo verilir hesaplayalım.
Kişinin mevcut kilosunu korumak için alması gereken kalori miktarı 3500 kalori, uygulayacağı diyet 1500 kalori ise günlük 2000 kalori yakarak 5 günde 10.000 kalori açığı oluşacaktır. 5:2 uygulamasında, haftada 2 gün 500 kalorilik diyet uygulaması olacağından 3000 x 2 = 6000 kalori yakacaktır.
7000 kalori 1 kilo gram olduğuna göre, toplamda 1 haftada 16.000 kalori yakarak yaklaşık 2.5, 1 ayda 10  kilo rahatlıkla verilir. Bazen sıklıkla insanların aklına şu soru gelmektedir. 500 kalori kaç gram eder. Bu tür bir soruyu şu şekilde açıklamak akıllardaki soruları giderecektir. 7000 kalori 1000 gram ise 500 kalori kaç gram eder? Oran orantı hesaplaması ile sonuç ortalama olarak 71-72 gram arasında bir değere karşılık gelir.

500 Kalorilik Diyet ile Kaç Kilo Verilir, 500 kalorilik diyet kaç kilo verdirir, günde 500 kalori yakmak kaç kilo verdirir

500 Kalorilik Diyet Listesi

Kahvaltı için ne yiyebilirsiniz?

500 Kalorilik Yemek Listesi, 500 kalorilik diyet yemek programı

Kalori alımınızı 500 kalori ile sınırlandırırken açlıktan uzak durmaya yardımcı olmak için her öğünde bir protein kaynağı olmasına dikkat ediniz. Protein, hem karbonhidrat hem de yağdan daha doyurucudur.
Ayrıca, gün içerisinde vücudun enerji dengesini sağlamak için her öğünde aynı miktarda yaklaşık (160 kalori) yemeye çalışın.
Kahvaltıda tüketebileceğiniz alternatifler;
Bir dilim kızarmış tam buğday ekmeği ile 1 adet yumurtadan yapılmış çıtır çıtır tost ve yanında 1 fincan şekersiz çay ya da küçük bir muz ile 1/2 yağsız süzme peynir ya da 1 su bardağı ılık yağsız süt ile 1 fincanın 3/4 oranı kadar tam tahıllı şekersiz hazır yulaf gevreği düşük kalorili harika bir kahvaltı seçeneği olabilir. Ayrıca güne mutlaka bir bardak su içerek başlayın ve bir adet elma ve bir bardak süt metabolizmanızı çok iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Öğle ve Akşam Yemeğinde Ne Yemelisiniz?

500 kalorilik yemek listesi içerisinde et türü olarak, tavuk göğsü, yağsız sığır eti veya balık tüketimi yer alabilir. Tabii ki, sağlık açısından sebze ve meyve yemeyi unutmamalıyız. Ayrıca, bu tür diyetlerde, suyun arkadaşınız olduğunu asla unutmamalısınız ve gün boyu çok su içmelisiniz. Her gün en az 2,5 litre su tüketmelisiniz. Bu sayede ödemlerinizden hızlıca kurtulabilir ayrıca aldığınız kalori az olduğu için bol su tüketmeniz halsiz düşmenize engel olur.
UNUTMAYIN: Su sıfır kaloriye sahiptir. Aynı zamanda daha tok hissetmenize yardımcı olur.
Öğle ve Akşam Yemek Listesi
Aşağıda yer alan her bir plan 1 öğün olarak değerlendirilmiştir. Öğle ve akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus öğlen yemeğinde et türü beslenmiş iseniz akşam yemeğinde sebze türü tüketmeye özen gösteriniz.

Yemek Listesi Alternatifleri
1 kase kabak çorbası, Resimli ve Videolu olarak yapılışı için Diyet Kabak Çorbası Tarifi
80-100 gram civarı haşlanmış veya ızgara tavuk göğsü
Yağsız bol yeşil salata
Ya da
1 kase sütlü mantar çorbası (Resimli ve Videolu olarak yapılışı için Sütlü Mantar Çorbası Tarifi)
1 adet küçük boy (115 gram) ton balığı
Ya da
80-100 gram yağsız kızarmış dana eti
5-6 yaprak marul içerisine 2 adet çeri domates ve 1 adet küçük boy salatalık ile hazırlanmış salata
Ya da
5 Yemek kaşığı haşlanmış sebze yemeği ile 1 kase yoğurt
Ya da
2 Avuç içi kadar haşlanmış brokoliyi küçük parçalar haline getirip 1 diş sarımsakla yoğurtlayıp tüketebilirsiniz.

500 Kalorilik Diyet Yapanlar için Dikkat Edilmesi Gerekenler

500 kalorilik diyet yapanlar için önemli bazı hususlar göz ardı edilmemelidir. Asla ve asla bu tür diyetleri uzman bir hekime görünüp hekim onayı almadan uygulamaya geçmeyiniz. 500 kalorilik diyet programı çocuk ve yaşlılar için sağlık açısından uygun değildir. 500 kalorili diyet ile ilişkili en büyük tehlike, vitamin ve mineral eksikliğidir. Vitamin ve mineral eksiklikleri birçok sağlık sorununa yol açabilir. Aslında, çoğu insan günde 1200 kaloriden daha az yiyorsa vitamin ve mineral gereksinimlerini karşılayamaz. Vücut yeterli sıvı ve besin ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda kas kütlelerini yakar. Bu durum ilk başlarda kilo vermek gibi görünse de, aslında kas kütlelerinden verilen kayıp olabilir.
Düşük kalorili diyet uygulamasında akılda tutulması gereken bir başka sağlık riski de, uzun süre boyunca şiddetli kalori kısıtlaması, metabolizmanın daha yavaş çalışmasına yol açacaktır. Bu durum kalori yakımının düşmesine ve kilo vermenin duraklamasına sebep olabilir. Uzun süre aç kalmak safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilmektedir. Özet olarak 500 kalorilik diyet listesi, sağlık kuruluşlarında uzman bir diyetisyen hekim desteği alınarak uygulanmalıdır.

500 kalorilik diyet yapanlar, zayıflayanlar, kilo verenler konu altındaki yorum alanından diyet ile ilgili tecrübelerini paylaşıp, bu diyeti uygulayacak arkadaşlara referans olabilir.

Yorum yapın