Ananas Diyeti ile Zayıflayanlar 2 Günde 3 Kilo Veriyor

Siz de yağ yakıcı ananas diyeti hakkında bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz?

Bu makalede, diyetisyen ve beslenme uzmanı Taylan Kümeli ile yaşam koçu Şeyda Coşkun, ananas diyetiyle ilgili beslenme programları hakkında konuşacak ve ananas diyeti ile zayıflayan komedyen Sefa Doğanay’ı da ele alacağız.
Beraber inceleyelim.

Ananas meyvesinde, Bromelin adı verilen bir mineral bulunur. Bu mineral vücutta birikmiş olan ödemi atmakla görevlidir. Aynı zamanda, Bromelin minerali

 • sindirim sistemini,
 • kan basıncını ve
 • yağ yakma hızını artırır.

Böylece hızlı kilo vermeyi sağlar.

Diyet başlamadan önce en çok sorulan soru, ”Hazır ananas suyu zayıflatır mı?”

Ne yazık ki hazır meyve suları, zayıflama konusunda faydalı değildir çünkü içinde şeker bulunur ve diyet yaparken tüketilmemesi önerilir.

Ananas Diyeti ile 2 Günde 3 Kilo Zayıflama Mümkün Mü?

2 günlük ananas diyeti sonrasında, ortalama olarak 2-3 kilo verme beklenebilir. Ancak kilo verme oranı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu farklılığın nedeni,

 • kişinin metabolizma hızı,
 • mevcut kilo fazlası,
 • cinsiyet,
 • yaş,
 • fiziksel aktivite ve
 • hastalık geçmişi gibi birçok faktörün rol oynamasıdır.

Önemli olan, verilen kiloların tekrar alınmaması için, diyet sonrası beslenme programının doğru yapılmasıdır. Eğer eski yeme içme alışkanlıklarına geri dönülürse, verilen kiloları koruma şansı yoktur.

Bu durumda, ananas diyeti ile 3-5 kilo vermenin hiçbir anlamı kalmaz. Aynı zamanda, haftada 5 kilo vermeyi amaçlayanlar da vardır. En önemli konu, yapılan diyetin amacını anlamaktır.

Bu tür şok diyetler, vücuttaki ödem, şişkinlik ve zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak detoks etkisi yaratır.

Ananas Diyeti ile Zayıflayanlar Var Mı?

“Ananas diyeti ile zayıflayanlar var mı?” sorusu, en sık sorulan sorular arasında yer alır. Bu nedenle, ananas diyetini daha önce yapan ve başarılı sonuçlar elde eden kişilerin yorumları ve tecrübeleri büyük önem taşır.

Örnek olarak, komedyen Sefa Doğanay ananas diyeti sayesinde yaklaşık 5 ayda 36 kilo vermiştir.

Sefa Doğanay,

 • günlük yemek porsiyonlarını yarıya indirip, ananas suyu ile ara öğünlerini besledi,
 • öğle yemeğinde protein, akşam yemeğinde ise sadece ananas tüketerek kilo verme hedefine ulaşmış ve bunu basında defalarca dile getirmiştir.

DİKKAT: Ananas diyeti ile kilo verenler oldukça fazladır. Bu diyet, doğru ve uygun bir plan ile uygulanmalı ve sadece zararlı kimyasalların atılması ve diyet motivasyonu amaçlanmalıdır.

Ananas Diyeti ile kilo verenler

30 kilo fazla olan bir insanın tamamını bu tür diyetlerle vermek istemesi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak, son zamanlarda zorlukla vermeye çalıştığı birkaç kilo fazla olan kişiler, yukarıdaki açıklamaya ek olarak bu tür diyetleri de yapabilir.

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet yönetimi iki farklı şekilde yapılabilir.

 1. İlki, ananas detoks olarak bilinir ve sadece ananas ve su tüketilerek uygulanır. Başka bir yiyecek izni yoktur.
 2. İkinci ve daha sağlıklı yöntem ise, vücut ihtiyacı olan yağ, karbonhidrat ve proteinle birleştirilmiş bir beslenme programına ananası dahil etmektir. Burada diyetin temel maddesi ananasdır ve diğer besinler yalnızca tamamlayıcıdır. ;
  Eğer “Bu programda diyette ananas kaç tane yenebilir?” diye sorarsanız, her gün 1 kg yeterlidir. Kullanacağınız ananasların geniş ve şişman olanlarını seçmeniz önerilir. Bastırdığınızda içinde göçmeyen olgun olanların kullanımı özelleştirilmiş olarak tavsiye edilir.

Ananas Diyeti

Ananas diyeti, uzun süreli bir diyet değil. En az 2 gün en fazla 7 gün sürebilir.

Ananas içeriğindeki lifler bağırsakların çalışmasını kolaylaştırarak, metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecini hızlandırır. Aşağıda, 6 farklı ananas diyeti örnek beslenme programı verilecektir. Kendinize en uygun olanı seçerek diyete başlayabilirsiniz.

Ananas Yoğurt Diyeti

Ananas ve Yoğurt Diyeti
Bu diyette yoğurt ve ananas ikilisine yer verilmiştir. Bağırsaklarınızın daha hızlı çalışması için yoğurt ve ananastan daha uyumlu bir ikili yoktur. Bu ikili sayesinde yalnızca 5 gün sabrederek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Sabah: Orta boy kâse içerisine az yağlı yoğurt, 2-3 dilim ince doğranmış ananas ve yulaf ezmesi, bunları isterseniz karıştırarak isterseniz ayrı ayrı yiyebilirsiniz.
Ara Öğün: 1 tane haşlanmış yumurtanın yanında 1 dilim kızarmış çavdar ekmeği ve 1 su bardağı dolusu şekersiz ananas suyu
Öğle Yemeği: Izgarada pişirilen yağsız etin yanına sebzelerle hazırlanmış detoks içeceği
Ara Öğün: İçine biraz ananas eklenmiş yoğurt, 1 bardak şekersiz ananas suyu
Akşam Yemeği: Haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş bir parça yağsız tavuk ve onun yanına da salatanın içerisine katılmış ananas.

Ananas Kefir Diyeti

Kefir gaz oluşumunu önlemesi ve sindirim sistemini düzenlemesi ile bilinen bir besindir. Kefir ile birlikte ananas tüketmek bağırsaklarınızı hızlandırır ve sindirim sisteminizi düzenleyerek, 3 gün içerisinde ananas kefir diyeti sayesinde kilo verebilirsiniz.

Sabah: 1 kutu kefir ve iki dilim ananas
Ara Öğün: 10 tane badem ve 4 tane kuru erik
Öğle Yemeği: Yağsız bol salata ve 150 gram ızgara balık
Ara Öğün: 1 dilim tahıllı ekmek ve 2 yumurtadan yapılmış yağsız omlet
Akşam Yemeği: 1 dilim tahıllı ekmek ve 1 su bardağı dolusu kefirin yanında 8 yemek kaşığı ıspanak ya da kabak yemeği
Atıştırma: 1 tane kivi ve 2 dilim ananas

Ananas Yumurta Diyeti

ananas ve yumurta diyeti

Ananas ve yumurta diyeti, süresi 3 gün olan bir diyet programıdır. Bu diyet programında, protein yönünden zengin besinlerin önemi vurgulanır, çünkü protein yağ yakımını hızlandırır. Yumurta, protein yönünden zengin bir besin olduğu için, yağ yakımını hızlandırarak kilo verme sürecini destekler.

Ananas yumurta diyeti programı 3 gün boyunca uygulanabilir ve bu süre içerisinde ortalama 3 kilo vermeyi hedefler.

Kahvaltı: 1 adet katı olarak haşlanmış yumurta.
Ara Öğün: 1 bardak ananas suyu
Öğlen Yemeği: 2 yumurtanın beyazı bir yumurtanın sarısından yapılmış omlet
Ara Öğün: 2 dilim ananas.
Akşam Yemeği: 1 yumurta ve sebze ile yapılmış yağsız omlet ve 1 dilim ananas

Ananas Badem Diyeti

1 hafta süreyle uygulayabileceğiniz ananas badem diyeti, yaklaşık 7 günde 5 kilo vermenize yardımcı olacak bir başka seçenek.

Kahvaltı Öncesi: 1 bardak ılık su içine 1 çay kaşığı bal ve 8-10 damla limon sıkılır ve içilir.

Kahvaltı:

 • 3 adet badem
 • 2 dilim ananas
 • 1 adet katı haşlanmış yumurta

Ara Öğün 1: 3 adet badem

Öğle Yemeği: Limonlu ve yağı süzülmüş ton balıklı ananas salatası

Ara Öğün 2: 1 su bardağı ananas suyu ve 2 adet badem

Akşam Yemeği:

 • 100 gram yağsız tavuk ya da hindi eti (izgarada ya da haşlanmış)
 • 1 dilim ananas
 • 1 porsiyon mevsimsel salata

Ara Öğün 3: 2 adet badem ve 1 ceviz içi.

Şeyda Coşkun Ananas Diyeti

Yaşam koçu Şeyda Coşkunun en iddialı olduğu ve kilo verme garantili ananas diyeti, her öğünde 2 dilim ananas ve 1 adet haşlanmış yumurta tüketilerek uygulanıyor. 2 günde 3 kilo verdiren bu diyette, her gün 45 dakika tempolu yürüyüş de kilo vermenin en önemli faktörü.

Taylan Kümeli Ananas Diyeti

Son olarak 3 günde 3 kilo verdiren Taylan Kümeli ananas diyeti listesi şu şekilde;

Kahvaltıdan Yarım Saat Önce:1 bardak sıcak suyun içerisine birer dilim elma ve limonla birlikte bir parça çubuk tarçın ekleyip 5 dakika demleyip içiniz.
Kahvaltı: Yarım su bardağı önceden demlenmiş yeşil çay + Yarım su bardağı laktozsuz süt + 1 tane yeşil elma + 2 dilim ananas ve 1 tatlı kaşığı keten tohumunu blenderdan geçirip tüketin.
Öğlen Yemeği: Sabah kahvaltısında yer verilen yeşil elmanın yerine 1 tane muz ekleyip, aynı işlemi tekrarlayın.
Akşam Yemeği: Kahvaltı öğününün aynısını uygulayın.
Dilerseniz 1 haftada 3 kilo verdiren diyet listesi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Ananas diyeti, kilo vermeyi hedefleyen ve sağlık problemi olmayan kişiler için uygun bir beslenme programıdır.

Ananas, uzun süre tok tutması nedeniyle lifli bir meyve olduğundan kilo verme amaçlı diyetlerde sıklıkla yer alır. Ancak, diyetin detoks olarak uygulanması durumunda 2-3 gün süreyle ve besin takviyesi olarak uygulanması durumunda bir haftadan fazla süreyle uygulanmaması önerilir. Kişinin günlük kalori ihtiyacına uygun bir beslenme planının yanı sıra ananas tüketimi de artırılabilir.

Ancak, kalp, şeker, tansiyon, kolesterol gibi sağlık sorunları olanlar, hamile veya gebe kalmayı planlayanlar, emzirme dönemindeki anneler, ergenlik dönemindeki gençler, yaşı ileri olanlar ve kronik hastalıkları veya sürekli ilaç kullananlar bu ve benzeri diyet programlarını uzman bir hekim görüşü almadan uygulamamalıdır.

Ananasın Faydaları

Ananasın Yararları

Ananas hakkında konuşurken, faydalarından kısaca bahsetmek zorunludur. Ananas, vücuda sağladığı önemli faydalar şunlardır:

 • Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyve olması nedeniyle, vücudun ihtiyaç duyduğu 16 minerali tek başına sağlar.
 • Vitamin açısından bakıldığında, B12, biotin ve E vitamini dışındaki tüm vitaminleri içinde bulabilirsiniz.
 • Vitamin, mineral, su ve lif içeriği sayesinde sağlıklıdır. Su oranı ise %82’dir.
 • Çok ender bir meyve olan ananas, çözünür ve çözünmez lif içeriği ile bağırsak hastalıkları, kabızlık, tansiyon ve ishal gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Yüksek lifli yiyecekler, daha az yemenize yardımcı olur ve daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlarlar.
 • Aynı zamanda Harvard Tıp Fakültesi’ndeki Joslin Diyabet Merkezi’ne göre, ananas kan şekeri seviyesini de iyileştirir.
 • C vitamini açısından oldukça zengindir ve viral enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı vücudu korur. 

NIH’e göre, günlük minimum C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için 90 mg’dir ve bu miktarı 2 dilim ananas ile kolayca karşılayabilirsiniz.

 • National Institutes of Health (NIH) verilerine göre, ananas içindeki bromelain enzimi, sinüzit, boğaz ağrısı ve artrit gibi durumların oluşturduğu iltihabı ve şişmeyi azaltır.
 • Ayrıca bromelain enzimi, kanser hücrelerine karşı etkilidir ve bunu destekleyen çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.
 • Ananas tüketimi de göz sağlığını korur ve görme bozukluklarını yavaşlatmak için gerekli antioksidanları içermektedir. A
 • nanas, kemiklerin sağlıklı kalmasına ve gelişmesine yardımcı olur ve manganez minerali içeriği sayesinde kemiklerin ve bağ dokularının güçlenmesini sağlar. Başka zengin manganez kaynakları arasında ahududu, böğürtlen, çilek ve muz bulunur.

Ananas diyeti, 2 gün boyunca 3 kilo vermeyi amaçlar. 1 haftadan fazla yapılması önerilmez.

1 ince dilim ananas 20 kalori, 1 kalın dilim ise 50 kaloridir.

Ananasın lif ve su içeriği kabızlığı önler ve sindirimi hızlandırır, bu nedenle diyetlerde önerilir. Alternatif olarak, karpuz da tercih edilebilir.

Kalp, şeker, tansiyon veya kolesterol sorunları olan kişiler, hamile, emziren, çocuklar veya kronik bir hastalığı olanlar ananas diyeti yapmadan önce doktorlarından onay almalıdır.

Yorum yapın