Ananas Diyeti ile Zayıflayanlar 2 Günde 3 Kilo Veriyor

Ananas diyeti kısa süre yapılan ve kısmen detoks diyet olarak adlandırabileceğimiz şok diyetlerden bir tanesidir. Ananasın içinde bulunan yağ yakıcı maddelerin kilo vermeye yardımcı olması diyeti oldukça popüler kılıyor.
Birçok diyetisyen ve yaşam koçunun tavsiye ettiği ananas diyeti 1 ayda 2 kez uygulanabiliyor.
Bu makalemizde diyetisyen ve beslenme uzmanı Taylan Kümeli ile yaşam koçu Şeyda Coşkun’un bu diyet ile ilgili beslenme programlarına da yer vereceğiz. Ayrıca ananas diyeti ile zayıflayanlar arasında yer alan komedyen Sefa Doğanaydan da söz edeceğiz.

Ananas Zayıflatır Mı?

Ananas meyvesinin içerisinde Bromelin ismi verilen bir mineral vardır. Bu mineral insan vücudunda toplanan ödemi atmakla görevlidir. Bromelin minerali aynı zamanda sindirim sistemini, vücuttaki kan basıncını ve vücudun yağ yakım hızını arttırır. Böylece kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Diyete başlamadan önce en çok sorulan hazır ananas suyu zayıflatır mı? sorusudur. Ne yazık ki hazır meyve suları zayıflatma konusunda bir işe yaramaz. Hazır meyve sularının içinde şeker olduğu için diyet yaparken tüketilmesi önerilmez.

Ananas Diyeti ile 2 Günde 3 Kilo Zayıflama Mümkün Mü?

2 günlük uygulama yapanlar ortalama 23 kilo civarında kilo kaybı yaşayabiliyor. Tabi kilo verme oranı kişiden kişiye değişebilir. Bunun sebepleri arasında, kişinin metabolizma hızı, mevcut kilo fazlalığı, cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite, hastalık öyküsü gibi birçok faktör rol oynamaktadır.
Aslında ananas diyeti kaç kilo verdirir ya da 2 günde 3 kilo zayıflama mümkün mü sorusundan çok, verilen kiloların tekrar geri alınmaması için, diyetten sonraki beslenme programının doğru düzenlenmesi daha önemlidir. Çünkü, eski yeme içme alışkanlıklarına geri dönüldüğü takdirde, kişinin verdiği kiloları koruma şansı yoktur. Bu durumda ananas diyeti ile kilo verenlerin 3-5 kilo vermesinin hiçbir önemi kalmayacaktır. Ayrıca, 1 haftalık ananas ile diyet yapanlar ve haftada 5 kilo verenler de mevcut. Burada bilinmesi gereken en önemli husus, yapılan diyetin amacını anlamaktır. Bu tür şok diyetler, vücuttaki ödem, şişkinlik ve zararlı kimyasalların atılımını sağlayarak detoks etkisi yaratmaktır.

Ananas Diyeti ile Zayıflayanlar Var Mı?

En çok merak edilen soruların başında ananas diyeti ile zayıflayanlar, kilo verenler var mı? şeklinde oluyor. Haklı olarak bu diyeti daha önce yapanlar ve olumlu sonuç almış kişilerin yorumları ve görüşleri büyük önem arz ediyor. Ananas meyvesine beslenme planında yer verip kilo vermiş ünlü isimlerden komedyen Sefa Doğanay, yaklaşık 5 ayda 36 kilo vermiş. Sefa Doğanay,  gün içerisinde tükettiği yemeklerin porsiyonunu yarı yarıya azaltıp, ara öğünlerinde ananas suyu, ana öğün olarak öğle yemeğinde protein ve akşam yemeğinde ise sadece ananas tüketip, limonlu, tarçınlı su içerek ideal kilosuna ulaşmış ve bunu medyada defalarca dile getirmiştir.
LÜTFEN BURAYA DİKKAT: Ananas diyeti ile zayıflayanlar, kilo verenler oldukça fazla. İnternette ve diyetisyenlerin ağzından düşmeyen bu diyet, doğru ve önceden planlanmış sağlıklı sürdürülebilir bir program öncesinde, diyete motive olmak ve vücuttaki zararlı kimyasalları temizlemek için uygulanmalıdır.

Ananas Diyeti ile kilo verenler

Fakat 30 kilo fazlası olan bir kişinin 30 kilonun tamamını bu tarz diyetlerle vermek gibi bir düşünce içerisinde olması, telafisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu tür diyetleri yukarıdaki açıklamama ek olarak, son bir kaç kilo fazlalığı kalan ve vermekte zorlanan kişiler de uygulayabilir.

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet planlaması iki şekilde yapılır. Birincisi ananas detoksu olarak bilinir ve gün içinde sadece ananas ve suyu tüketilerek uygulanır. Başka herhangi bir yiyeceğe izin verilmez.
İkinci yapılış şekli ve de daha sağlıklı olanı ise, vücudun ihtiyaç duyduğu yağ, karbonhidrat ve proteinle harmanlanmış beslenme programına ananası dahil ederek uygulamaktır. Burada diyetin ana unsuru ananastır ve diğer besinler yalnızca tamamlayıcıdır. Peki bu program dahilinde diyette ananas ne kadar yenmeli? diye soracak olursanız; her gün için 1 kg yeterlidir. Kullanacağınız ananasın tombul ve geniş olanlarını seçmeye özen gösterin. Parmağınızla bastırdığınızda içine göçmeyen olgun olanları nacizane öneririm.

Ananas Diyeti

Ananas diyeti uzun süre uygulanan bir diyet değildir. Diyetin en az 2 en fazla 7 gün sürmesi gerekir. Ananasın içerisinde bulunan lifler bağırsakların çalışmasına yardımcı olur, bu yüzden metabolizma daha hızlı çalışır ve kilo verme süreci kısalır. Aşağıda 6 farklı ananas ile yapılan örnek beslenme programına yer vereceğiz. Bunlardan kendinize en uygun bulduğunuzu seçerek diyete başlayabilirsiniz.

Ananas Yoğurt Diyeti

Ananas ve Yoğurt Diyeti
Bu diyette yoğurt ve ananas ikilisine yer verilmiştir. Bağırsaklarınızın daha hızlı çalışması için yoğurt ve ananastan daha uyumlu bir ikili yoktur. Bu ikili sayesinde yalnızca 5 gün sabrederek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.
Sabah: Orta boy kâse içerisine az yağlı yoğurt, 2-3 dilim ince doğranmış ananas ve yulaf ezmesi, bunları isterseniz karıştırarak isterseniz ayrı ayrı yiyebilirsiniz.
Ara Öğün: 1 tane haşlanmış yumurtanın yanında 1 dilim kızarmış çavdar ekmeği ve 1 su bardağı dolusu şekersiz ananas suyu
Öğle Yemeği: Izgarada pişirilen yağsız etin yanına sebzelerle hazırlanmış detoks içeceği
Ara Öğün: İçine biraz ananas eklenmiş yoğurt, 1 bardak şekersiz ananas suyu
Akşam Yemeği: Haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş bir parça yağsız tavuk ve onun yanına da salatanın içerisine katılmış ananas.

Ananas Kefir Diyeti

Kefir gaz oluşumunu önlemesi ve sindirim sistemini düzenlemesi ile bilinen bir besindir. Kefir ile birlikte ananas tüketmek bağırsaklarınızı hızlandırır ve sindirim sisteminizi düzenleyerek, 3 gün içerisinde ananas kefir diyeti sayesinde kilo verebilirsiniz.

Sabah: 1 kutu kefir ve iki dilim ananas
Ara Öğün: 10 tane badem ve 4 tane kuru erik
Öğle Yemeği: Yağsız bol salata ve 150 gram ızgara balık
Ara Öğün: 1 dilim tahıllı ekmek ve 2 yumurtadan yapılmış yağsız omlet
Akşam Yemeği: 1 dilim tahıllı ekmek ve 1 su bardağı dolusu kefirin yanında 8 yemek kaşığı ıspanak ya da kabak yemeği
Atıştırma: 1 tane kivi ve 2 dilim ananas

Ananas Yumurta Diyeti

ananas ve yumurta diyeti

Ananas ve yumurta diyeti yaparak 3 günde 3 kilo verebilirsiniz. Bilindiği üzere diyetlerinizde protein yönünden zengin besinlere yer açmalısınız. Çünkü protein yağ yakımını hızlandıran en önemli besin kaynaklarının başında geliyor.
Dolaysıyla, yumurta protein yönünden zengin olması nedeniyle yağ yakımını hızlandıran bir besindir. Beslenme programlarında yumurtaya neden bu kadar yer verildiğini de vurgulamış olduk. Şimdi maksimum 3 gün uygulayabileceğiniz ananas yumurta diyeti programına geçelim.

Kahvaltı: 1 adet katı olarak haşlanmış yumurta.
Ara Öğün: 1 bardak ananas suyu
Öğlen Yemeği: 2 yumurtanın beyazı bir yumurtanın sarısından yapılmış omlet
Ara Öğün: 2 dilim ananas.
Akşam Yemeği: 1 yumurta ve sebze ile yapılmış yağsız omlet ve 1 dilim ananas

Ananas Badem Diyeti

1 hafta süreyle uygulayabileceğiniz ananas badem diyeti, yaklaşık 7 günde 5 kilo vermenize yardımcı olacak bir başka seçenek.
Kahvaltıdan Yarım Saat Önce: 1 bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı bal ve 8-10 damla limon sıkıp içiyoruz.
Kahvaltıda:
3 adet badem
2 dilim ananas
1 katı haşlanmış yumurta
Ara Öğün: 3 adet badem
Öğle Yemeği: Ananas ile hazırlanmış limonlu ve yağı süzülmüş ton balıklı salata
Ara Öğün: 1 su bardağı ananas suyu ve 2 adet badem
Akşam Yemeği:
100 gram ızgarada ya da haşlanmış yağsız tavuk veya hindi eti
1 dilim ananas
1 porsiyon mevsim salata
Ara Öğün: 2 adet badem ve 1 ceviz içi

Şeyda Coşkun Ananas Diyeti

Yaşam koçu Şeyda Coşkunun en iddialı olduğu ve kilo verme garantili ananas diyeti, her öğünde 2 dilim ananas ve 1 adet haşlanmış yumurta tüketilerek uygulanıyor. 2 günde 3 kilo verdiren bu diyette, her gün 45 dakika tempolu yürüyüş de kilo vermenin en önemli faktörü.

Taylan Kümeli Ananas Diyeti

Son olarak 3 günde 3 kilo verdiren Taylan Kümeli ananas diyeti listesi şu şekilde;
Kahvaltıdan Yarım Saat Önce:1 bardak sıcak suyun içerisine birer dilim elma ve limonla birlikte bir parça çubuk tarçın ekleyip 5 dakika demleyip içiniz.
Kahvaltı: Yarım su bardağı önceden demlenmiş yeşil çay + Yarım su bardağı laktozsuz süt + 1 tane yeşil elma + 2 dilim ananas ve 1 tatlı kaşığı keten tohumunu blenderdan geçirip tüketin.
Öğlen Yemeği: Sabah kahvaltısında yer verilen yeşil elmanın yerine 1 tane muz ekleyip, aynı işlemi tekrarlayın.
Akşam Yemeği: Kahvaltı öğününün aynısını uygulayın.
Dilerseniz 1 haftada 3 kilo verdiren diyet listesi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Beslenme programında ananasa yer vermek, kilo verme konusunda kesin sonuçlar verir. Çünkü, uzun süre tok tutmasıyla bilinen lifli bir meyvedir. Bu yüzden diyet listelerinin içinde sık sık yer alır. Tok tutucu ve hızlı kilo verdirdiği için Ananas yiyerek zayıflama son dönemde diyetisyenler tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir.
Diyet, detoks olarak uygulanacaksa maksimum 2-3 gün, besin takviyeli uygulanacak ise bir haftadan uzun sürdürülmemelidir. Fakat besin takviyesi artırılıp, günlük kalori ihtiyacınıza uygun bir beslenme planına ananası ekleyebilirsiniz.

Ananas ile Yapılan Diyet Kimler için Uygun/Değildir
Yetişkin, sağlık problemi olmayan, kilo fazlalığı 20 kilo altında olan ve son birkaç kiloyu vermekte zorlanan sağlıklı herkes bu diyeti uygulayabilir.
Kalp, şeker, tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıkları olanlar, hamileler, gebe kalmayı düşünenler, emzirme dönemindeki anneler, ergenliğe adım atmış gençler, yaşı ilerlemiş kişiler, kronik rahatsızlığı olan ve sürekli ilaç kullanan kişiler bu ve benzeri diyet listesi programlarını uzman bir hekime danışmadan kesinlikle uygulamamalıdır.

Ananasın Faydaları

Söz konusu ananas olunca faydaları hakkında kısaca bahsetmeden konuyu bitirmek olmazdı. Vücuda sağladığı başlıca faydalar;
Vitamin ve mineral yönünden öylesine zengin ve özel bir meyvedir ki, vücudun ihtiyaç duyduğu tam 16 minerali tek başına sağlar.
Vitamin açısından bakıldığı zaman, B12, biotin ve E vitamini dışındaki tüm vitaminleri ananasın içerisinde bulabilirsiniz.
Meyveyi sağlıklı yapan içeriğindeki vitamin, mineral, su ve lif oranıdır. Ananasın su oranı ise %82’dir.
Çözünür ve çözünmez lifler açısından çok ender bir meyve olan ananas bu sayede kabızlık, ishal, bağırsak hastalıkları, tansiyon gibi birçok hastalığı iyileştirme konusunda oldukça faydalıdır.
Yüksek lifli yiyecekler, daha az yemenize yardımcı olur. Çünkü daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlarlar. Harvard Tıp Fakültesi’ndeki Joslin Diyabet Merkezine göre, ananas kan şekeri seviyesini de iyileştiriyor.
Vitamin C yönünden oldukça zengin bir meyvedir. C vitamini, vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerini aktifleştirip, viral enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı bizleri korur.
Ananasın Yararları

Ulusal Sağlık Enstitüleri‘ne (NIH) göre kadınların günlük minimum oranda alması gereken C vitamini miktarı 75 mg’dır. Aynı şekilde erkekler içinse 90 mg’dır. Günlük minimum C vitamini ihtiyacınızın daha fazlasını 2 dilim ananas ile rahatlıkla karşılayabilirsiniz.
NIH’ye göre ananasın içerisinde yer alan bromelain enzimi, sinüzit, boğaz ağrısı ve artrit patlaması gibi durumlarda ortaya çıkan iltihabı ve şişmeyi azaltıyor. Ayrıca bromelain enzimi, kanser hücrelerinin oluşumuna karşı oldukça etkilidir. Çeşitli araştırmalarla bu durum desteklenmiştir.
Diyette ananas tüketmek, göz sağlığını koruyor. Görme bozukluklarını yavaşlatmak için ihtiyaç duyulan antioksidanları da fazlasıyla içermektedir.
Kemiklerin sağlıklı kalmasına ve gelişimine yardımcı oluyor. Kalsiyum ile birlikte, manganez minerali güçlü kemiklerin ve sağlıklı bağ dokularının korunmasında esastır. Ulusal Sağlık Enstitüleri 1 dilim ananasın, vücudumuz tarafından alınması gereken günlük manganez değerinin yaklaşık %76’sını içerdiğini belirtiyor.
Manganez minerali yönünden zengin diğer meyveler, ahududu, böğürtlen, çilek ve muz dur. Ananas ile birlikte bu meyvelerden oluşan bir salataya öğünlerinizde yer verebilirsiniz.
Ananasın faydaları ve diyeti hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile alakalı soru ve görüşlerinizi, sayfanın altında yer alan yorumlar alanından bize ulaştırabilirsiniz.

Ananas diyeti ile 2 günde 3 kiloya kadar verebilmek mümkündür.
Ananas diyetinin 1 haftadan fazla yapılması önerilmemektedir.
1 ince dilim ananas 20 kalori, 1 kalın dilim ananas ise 50 kaloridir.
Ananasın içeriğinde bulunan lif ve su sayesinde kabızlığa iyi gelmektedir ve sindirimi hızlandırmaktadır. Bu sebeple diyetlerde ananas önerilmektedir.
Diyetinizde ananas yerine karpuz tercih edebilirsiniz.
Kalp, şeker, tansiyon, kolesterolü olan kişiler doktorlarından onay almadan ananas diyetini başlamamalıdır. Emziren anneler, hamile kalmayı düşünen kişiler, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan kişiler de ananas diyetini yapmamalıdır.

Yorum yapın