0-3 Yaş Erkek Bebek Persentil Değerleri

Hemen hemen her ebeveyn, bebeğinin boy uzunluğu ve kilo alımının normal sınırlar içinde olup olmadığını merak eder. Bu yazımızda erkek bebek sahibi ebeveynlerin endişelerini gidermek amacıyla, erkek bebek gelişimi sürecinde ideal boy kilo ağırlığı ne olmalıdır? Erkek bebek persentil değerleri ve persentil tablosundaki rakamların ne anlama geldiğini açıklamaya çalışacağız. Bebek büyüme çizelgeleri, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından geliştirilmiş ve dünyadaki tüm çocukların büyüme çizgileri baz alınarak hazırlanmıştır. Boy kilo tabloları, bebeğinizin aynı yaş ve cinsiyete sahip diğer çocuklarla karşılaştırıldığında nasıl büyüdüğünü değerlendirmek ve çocuğunuzun zaman içinde nasıl geliştiğini görmek için kullanılır.

0-36 Aylık Erkek Bebek Baş Çevresi, Boy ve Kilo Cetveli Ne Anlama Geliyor

Aşağıda Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 0-36 aylık erkek bebek büyüme tablosuna yer verilmiştir. Tabloda yer alan, 3.persentil ile 97.persentil aralığı, bebeğin boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerine göre gelişimini göstermektedir.
Ebeveynleri en çok endişelendiren kısım 50.persentilin altında ya da üzerinde çıkan değerin sağlıksız olduğu düşüncesidir. Unutulmamalı ki, her bebek bir bireydir ve herkes birbirinden farklıdır. Kimi bebek kısa, kimisi uzundur. Kimi kilolu, kimisi zayıftır. Buradaki 50.persentili bir örnek ile açıklamak gerekirse;
Persentil cetvelinde, 9 aylık bebeğinizin boyu 75. persentilde çıktıysa, o yaştaki diğer bebeklerin %75 inden daha uzun, %25 inden daha kısa olduğunu belirtmektedir.

0-3 Yaş Erkek Bebek İçin Persentil Değerleri

0-3 Yaş kız bebek sahipleri, “Kız Bebek Persentil Değerleri” adlı yazımızı inceleyebilir.

Erkek Bebek Persentil Hesaplama
Erkek Bebek Baş Boy Kilo Hesaplama

0-3 Yaş Erkek Bebek İçin Yaşa Göre Kilo Persentil Eğrisi

Erkek Bebek Yaşa Göre Kilo Hesaplama
Yaşa Göre Kilo Persentil Eğrisi

0-3 Yaş Erkek Bebek İçin Yaşa Göre Boy Persentil Eğrisi

Erkek Bebek Yaşa Göre Boy Hesaplama
Yaşa Göre Boy Persentil Eğrisi

NOT: Bebeklerinizin gelişim süreçlerini aylık bazda not etmeyi ihmal etmeyiniz. Yukarıda verilen tablolar bilgi amaçlıdır. Tablodaki erkek bebek persentil değerleri 3.persentilin altında veya 97.persentilin üzerinde çıkması durumunda hekiminize mutlaka bilgi veriniz.
3.persentil ile 97.persentil aralığı, bebeğinizin genel anlamda sağlıklı olduğunu ifade eder. Bu değerlere yakın veriler, başta genetik faktörler olmak üzere beslenme alışkanlığına, gebeliğin süresine, gebelikte sigara ve alkol tüketimine, gebelik diyabeti ve hamilelikte uygulanan diyet gibi çeşitli faktörlere göre değişebilir. Doktorunuz bu konularda sizi ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.

Yorum yapın