Kabızlık Problemine Çözüm Önerileri

Kabızlık artık günümüzde birçok insanın problemi haline geldi. Yediklerinizden, içtiklerinizden, düzensiz beslenmenizden ve hatta yağsız diyet uygulamanızdan dolayı kabızlık problemi yaşayabilirsiniz. Neyse ki bu kabızlık problemi çözülebilir bir problemdir. Kabızlık problemine çözüm önerileri nelerdir? Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? Kabız olmamak için neler tüketmeliyim? vb. merak ettiğiniz bütün soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Kabızlık basit bir sorun gibi görünse de aslında yaşam kalitemizi etkileyen ve fiziksel, psikolojik rahatsızlığımızı bozan bir durumdur. Eğer sizlerde sık sık kabız oluyorsanız ve bunu önlemek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımın devamını okumalısınız.

Kabızlık Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tıpta konstipasyon olarak bilinen kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu dışkılama sayısının azalmasıdır. Her gün dışkılama yapmamız gerekirken haftada 3’ün altında bir dışkılama yapmanız kabızlık olduğunun göstergesidir. Bunlara ek olarak dışkılama yaparken güçlük çekilmesi, dışkının tam boşalamaması ve şişkinlik olması da kabızlığın göstergesidir.

Kabızlığın altta yatan sebepleri arasında sağlıksız beslenme, yanlış diyet uygulama, yaşam şartları hatta cinsiyet bulunmaktadır. Kabızlığı önleyebilmek için önce altta yatan sebeplerin farkında olmak gerekir. İleri derece kabızlığınız varsa eğer doktor kontörlünde ilaç kullanmanız gerekebilir. Bunların yanı sıra kabızlıkla birlikte karın ağrısı, kilo kaybı, makattan kan gelmesi sorunlarınız varsa en yakın zamanda doktora gitmelisiniz.

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler

Kabızlığı önlemenin ilk kuralı kabızlığa neden olan besinlerin tüketilmemesidir. Bu besinleri tüketmediğinizde kabızlık sorunu yaşama riskiniz azalmaktadır. Kabızlığa neden olan başlıca yiyecekler şunlardır;
Muz,
Pirinç,
Pilav,
Makarna,
Fast food yiyecekler.
Bunlara ek olarak sürekli katı beslenmek ve yağsız besinler tüketmekte kabızlığa sebep olmaktadır.

Kabızlığa Çözüm Önerileri Nelerdir?

Kabızlık yaşam kalitenizi etkileyen bir problem olsa da çözümü oldukça kolaydır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirerek ve hayatınıza hareket katarak kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Yazımızın devamında kabızlık problemine çözüm önerilerini listeledik.

Bol Bol Su İçin

Bol su içmek bağırsaklarınızın hareketini kolaylaştırır ve bu da kabızlığı önler. Uzun süre susuz kalmanız ise kabızlığa sebep olmaktadır. Tüm sağlık çalışanlarının ve diyetisyenlerinde dediği gibi günlük 2,5 litre su tüketmemiz gerekir. Ayrıca kabızlık yaşadığınız dönemde maden suyu içerek bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Eğer maden suyunuz yoksa limonlu su da içebilirsiniz. Bunlara ek olarak sabah uyandığınızda bir bardak limonlu içerseniz gün içinde metabolizmanızın ve sindirim sisteminizin çalıştığını göreceksiniz.

Lifli Gıdalar Tüketin

Pırasa, ıspanak, lahana, baklagiller, fasulye, mercimek, kereviz, keten tohumu gibi lif bakımından zengin gıdalar tüketirseniz bağırsakların harekete geçmesini sağlarsınız. Ayrıca elma, üzüm, avokado erik gibi lifli meyvelerde kabızlığa iyi gelmektedir. Gün içerisinde mutlaka lifli gıda tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu sayede kabızlık sorunuyla uğraşmamış olursunuz.

Kuru Meyveler Tüketin

Sabah uyandığınızda kuru incir, kuru kayısı ya da kuru erik tüketip üzerine de 1 bardak ılık su içerek bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Kuru meyveleri dilerseniz gün içerisinde ara öğün olarak da tüketebilirsiniz ama sabah aç karnına tükettiğinizde kabızlığı önleyerek boşaltımı kolaylaştırmış olursunuz.

Bol Bol Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanız metabolizmanızı etkileyeceği için kabızlığı önleyecektir. Bu yüzden düzenli tempolu yürüyüş yapabilir ya da sporu seviyorsanız bir spor salonunda çalışabilirsiniz. Hatta yüzme, basketbol, tenis gibi aktivitelerle ilgileniyorsanız bu alanlarda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bu hareketlilik kabızlığınızı önleyecektir.

Kahve Tüketin

Kahve içerisindeki kafeinden dolayı sindirim sistemindeki kasları çalıştırmaktadır. Bu sebeple kahve kabızlığa engel olmaktadır. Ayrıca kahve içerisindeki kafeinden dolayı da fazla tüketimi kalbe zararlıdır. Bu yüzden günde 2 bardaktan fazla kahve tüketmemek gerekir. Her gün içeceğiniz bir bardak kahvede kabızlığınıza engel olmaktadır. Özür dileriz bölüyoruz ama kahve ile ilgili yazımızı da ilgi ile okuyacaksınız eminim. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Probiyotikler Tüketin

Probiyotikler bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığı önlemektedir. Kabızlığı önlemek için marketlerden probiyotikli yoğurtlar ya da probiyotikli kefirler tercih edilebilir. Probiyotiklerin tozları ve hapları da mevcuttur. Doktorunuza danışarak bunları da alabilirsiniz.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay bilindiği üzere ödem söktürücü detoks etkisi vardır. Yeşil çay metabolizmayı harekete geçirdiği için sindirim sitemine de etki eder ve sindirim kaslarının daha rahat hareketini sağlar ve kabızlığı da önlemiş olur.

Beyaz Et ve Balık Tüketin

Et tüketeceğiniz zaman kırmızı et yerine beyaz et veya balık tercih etmelisiniz. Çünkü beyaz et ve balık bağırsakları rahatlatan etkisiyle kabızlığa engel olmaktadır. Kırmızı ette tüketildiğinde kabız olmazsınız ama kırmızı etin fazla tüketilmesi bağırsakları zorlar ve bu da kabızlığa sebep olur.

Keçiboynuzu Tüketin

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kabızlık problemine çözüm önerisi sabah ve akşam keçiboynuzu tüketmektir. Keçiboynuzu kabızlık ve gaz problemlerini tedavi ettiğini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ayrıca kabızlık için olan ilaçların içerisinde de keçiboynuzu olduğunu belirtiyor.

Yoğurt Suyu Tüketin

Ev yoğurdu aslında ana probiyotiklerden biridir. Yoğurt yiyerek de bağırsaklarınızı harekete geçirebilirsiniz ama yoğurdun bütün mineralleri suyuna aktığı için yoğurt suyu yoğurttan daha faydalıdır. Bu yüzden kabızlık sorunu yaşayanlar sabah akşam yoğurt suyu içebilirler.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kabızlığı Önlemeye Yönelik Doğal Tedavisi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kısa süreli kabızlıklar için keçiboynuzu tüketiminin yararlı olabileceğini söylemişti. Buna ek olarak 10 gündür dışkılama yapmayan kabızlık sorunu ciddi olan insanlar için hazırlamış olduğu doğal ve özel bir karışımı vardır. İşte bu karışımın malzemeleri ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir.

Malzemeler
6 adet portakal yaprağı
1 su bardağı ılık su

Hazırlanışı
bir bardak ılık suyu tencereye alarak ocakta kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 7 adet portakal yaprağı ekleyin ve bu karışımın özdeşleşmesi için 10 dakika daha kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve karışımın soğumasını bekleyin. Karışımı kahvaltıdan 1 saat önce içmeniz gerekir. Ayrıca bu özel karışımı en fazla 4 gün uygulayabilirsiniz. 4 gün sonra karışımı artık tüketmeyin. Kalan karışımızın varsa çöpe dökmelisiniz eğer içmeye devam ederseniz zehirlenebilirsiniz.

“Kabızlık Problemine Çözüm Önerileri” üzerine bir yorum

Yorum yapın