Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler, Kilo Vermeye Yardımcı Lifli 10 Meyve

Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler; Hemen hemen tüm meyveler sağlıklıdır ve kilo verme üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Çünkü meyveler yüksek miktarda su, vitamin, mineral, lif ve diğer faydalı bileşenleri içerirler.

Bu yazımızda sizlere yağ yakımını hızlandıran meyveler nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Bu meyveler çeşitli araştırmalar sonucunda metabolizma hızına etki ettiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler

Metabolizmayı Hızlandıran Meyve Greyfurt
Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler

GreyfurtMetabolizmayı hızlandıran meyveler arasında ilk olarak greyfurttan bahsetmek istedim. Çünkü greyfurt çok özel bir meyvedir. Şöyle ki; Doğal olarak tatlı olmasına rağmen vücuttaki yüksek insülin seviyesini düşürmeye bire birdir.

Vücutta insülin seviyesi yükseldiğinde metabolizma hızı yavaşlar ve doğal olarak kalori yakamaz. Vücudumuz özellikle sabah saatlerinde daha yüksek insülin seviyesine sahiptir, bu nedenle yüksek insülin seviyesini yönetmeye yardımcı olmak ve metabolizmayı hızlandırmak için güne greyfurt ile başlamak çok yerinde bir karar olacaktır.

Ayrıca, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan greyfurtta C vitamini bol miktarda bulunur. Bağışıklık sistemi etkin bir şekilde çalıştığı zaman, vücudun geri kalanı da gün boyu aktif olarak çalışır.

Dahası lif bakımından oldukça zengindir ve açlığı bastırarak, uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Böylece vücuda hem daha az kalori almış, hem de daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmuş oluyor. İşte bu sebepler metabolizmayı hızlandıran meyvelerden greyfurt ilk bahsedilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

yağ yakan meyveler
Yağ Yakımını Hızlandıran Meyveler

ElmaZayıflamaya yardımcı meyveler denildiğinde ilk akla gelen şüphesiz ki elmadırElmanın içeriğinde yüksek oranda su ve lif bulunur. Elmanın yüzde 84 ü su dan oluştuğu gibi 1 elmada yaklaşık 4.5 gram lif bulunmaktadır. Bu durum iştahı baskıladığı gibi uzun süre tokluk hissi verir ve aşırı yemeyi azaltır. Sabah tüketilen 1 adet elma metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle kahvaltıda protein açısından zengin yiyeceklerle birlikte tüketilmesi gün boyu metabolizmanın hızlı çalışması adına önemlidir.

Elma, metabolizmanızın en yüksek kapasitede çalışmasını sağlamak için gereken çeşitli vitaminleri içeriğinde barındırır. Elma da C, K, B6, A ve E vitamini bolca bulunmaktadır.

Yine içeriğindeki çeşitli mineraller sağlıklı bir metabolizma için gereklidir. Magnezyum, karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüşümünü sağlarken, manganez karbonhidrat ve proteinleri metabolize etmeye yardımcı olur. Her iki mineral de enerji için gerekli olduğunda proteini glikoza dönüştürmekte kritik öneme sahiptir. Tüm bu vitamin ve mineralleri bir elma yiyerek alabileceksiniz. Yağ yakıcı meyveler arasında elma dünya üzerinde en çok bulunan meyvelerden bir tanesidir.

Elma için söylenen “Günde 1 elma doktoru evden uzak tutar” sözünü kulağımıza küpe edelim.

Yağ Yakıcı Meyveler Armut
Yağ Yakıcı Meyveler

Armut; Metabolizmayı hızlandıran meyveler arasında armutun yağ yakımını hızlandırdığını bilmeyen yoktur. Armut, C vitamini deposudur. Dahası kilo kaybı yaşamak isteyenler için mükemmel bir meyvedir. Yoğun lifli bir meyve olduğundan ve yavaş yavaş sindirildiği için sizi daha uzun süre tok tutar. 1 armutta ortalama 5 gram lif mevcuttur. Ayrıca armut kolesterolünüzü kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Zayıflatan Meyveler
Zayıflamaya Yardımcı Meyveler

Ahududu; Ahududular lifle doludur ve C vitamini, K vitamini ve manganez gibi temel besinleri içeriğinde barındırır. Manganez metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı olurken, lif sindirim sürecini yavaşlatır ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Yağ yakıcı meyveler arasında lif bakımından en yüksek lifli meyve ahudududur. 1 bardak ahududu yaklaşık 8 gram lif içermektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Meyveler Avokado
Kilo Vermeye Yardımcı Meyveler

Avokado; Avokado iyi bir l-karnitin (L carnitine) kaynağıdır. L-karnitin yağın enerjiye dönüşmesini sağlayarak metabolizmayı uyarıp harekete geçirir. Avokado K, B9, B6, B5, vitamini ve potasyum, magnezyum, fosfor, demir gibi mineraller ihtiva etmektedir. Meyvenin yüksek lifli olması sindirimi yavaşlatır. Bu durum daha az yemeyi ve de daha uzun süre tok kalmayı sağlar.

Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler
Metabolizma Hızlandıran Meyveler

Çilek; Çilekler sadece lezzetli değil, aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran meyveler den bir tanesidir. Düşük kalorili, yüksek lif içeriğine sahip çilek, C vitamini ve bolca manganez içermektedir. İçeriğindeki yüksek C vitamini bağışıklığı artırdığı gibi daha fazla yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

Zayıflatan Meyveler Karpuz
Zayıflatan Meyveler

Karpuz; Karpuzlar arginin adı verilen bir amino asitle doludur. Bu arginin yapılan araştırmalarca sadece yağ yakmakla kalmadığı, yağ depolanmasını da önlediği bilinmektedir. Arginin, kas kütlesini arttırmaya yardımcı olduğu ve daha fazla kas, vücudun doğal olarak daha fazla kalori yaktığının bir göstergesidir.

Ayrıca karpuz metabolizmamızı hızlandırmak için çok önemli olan yüksek seviye potasyum içerir. 1 porsiyon karpuzda yaklaşık 225 mg potasyum bulunur.

Metabolizmayı Çok Hızlı Çalıştıran Meyveler
Metabolizmayı Hızlı Çalıştıran Meyveler

Kayısı; Metabolizmayı hızlandıran meyveler den bir diğeri ise kayısı, bol miktarda A, B1, B2 ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller içerir. Ayrıca kayısı sindirim sistemimizdeki yağ asitlerini parçalamaya yardımcı olur. 1 porsiyon kayısı yaklaşık 5 saat açlığı bastırabilmektedir.

Ananas Yağ Yaktırır mı
Yağ Yaktıran Meyveler

Ananas; Bromelain enzimini içeren bu dikenli tropik meyvenin, yağın bölünmesine ve proteinin parçalanmasına yardımcı olduğu çeşitli araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ananas, B1 vitamini açısından zengin olduğu için aktif ve enerjik kalmanıza yardımcı olur. Aktif olduğunuzda daha az toksin biriktirirsiniz ve metabolizmanız daha hızlı çalışır.

Metabolizma Hızlandıran Meyve Kivi
Metabolizma Hızlandıran Meyveler Kivi

Kivi; Metabolizmayı hızlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken harika bir meyvedir. Bir kivi, vücudun günlük gerekli olan C vitamini ihtiyacını karşılar.

Ayrıca K ve E vitamini yanı sıra, demir, potasyum ve bakır açısından da zengindir. Dahası, kalori ve enerji yoğunluğu bakımından da düşüktür. Kilo vermeyi düşünen bireylerin diyet planlarında mutlaka zayıflamaya yardımcı meyveler den kiviye yer vermeleri gerekir.

Önerilen Diğer KonumuzMetabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yorum yapın