Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler, Yağ Yaktıran Zayıflatan Besinler

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler; Doğru şekilde tüketildiğinde, kilonuzu korumanıza ve istenmeyen vücut yağlarından kurtulmanıza yardımcı olabilecek en sağlıklı, en doğal metabolizma hızlandırma yollarından bir tanesidir.

Belli bir seviyeye kadar metabolizmanız, genetiğinize dayanarak önceden belirlenmiş bir hızda çalışır. Fakat doğru ve dengeli yiyecekler tüketerek, vücudunuzun yağ yakma gücünü arttırabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesi, yağ kaybına giden bu yolda sizlere büyük destek verecektir.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Protein Açısından Zengin Besinler; Et, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, kabuklu yemişler metabolizmayı hızlandıran yiyecekler olarak dikkat çekmektedir.

Vücudumuz protein açısından zengin gıdaları sindirmek, emmek ve işlemek için daha fazla enerji kullanır buda metabolizma hızını %15-30 oranında artırır.

metabolizma hızlandıran yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Ayrıca protein açısından zengin diyetler, kas dokularını artırarak kilo kaybı sırasında görülen metabolizmadaki düşüşü de azaltır.

Dahası, protein daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve aşırı yemenin önüne geçer.

Demir, Çinko ve Selenyum Bakımından Zengin Gıdalar; Demir, çinko ve selenyum, vücudun düzgün işleyişinde son derece önemli roller oynar.

Demir, çinko ve selenyumun ortak bir paydası vardır. Her üçü de, metabolizmayı düzenleyen tiroid bezinin düzgün çalışması için gerekli minerallerdir.

Araştırmalar demir, çinko ve selenyum bakımından düşük bir beslenme, tiroid bezinin yeterli miktarda hormon üretme kabiliyetini azaltabileceğini göstermektedir. Bu durum metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır.

Tiroid fonksiyonunuzu en iyi şekilde kullanabilmeniz için günlük menünüzde çinko, selenyum, et, deniz mahsulleri, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi demir açısından zengin yiyecekler mutlaka bulundurunuz.

Demir, çinko ve selenyum mineralleri, tiroidin düzgün çalışmasını destekler ve sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler

Kırmızı Acı Biber; Kırmızı acı biber bilimsel olarak metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden bir tanesidir. Biberlerde bulunan Capsaicin (kapsaisin) maddesi, yapılan araştırmalarda vücudunuzun günde yaklaşık 50 kalori yakmasına yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

Yine, yakın zamandaki bir araştırmaya göre, her yemekten önce doğrudan 2 mg kapsaisin tüketilmesi, karbonhidratlardan alınan kalori miktarını azalttığı yönünde bilgiler vermektedir.

Baklagiller; Mercimek, bezelye, nohut, fasulye ve yer fıstığı gibi baklagiller, diğer bitkisel gıdalara kıyasla protein bakımından yüksektir.

metabolizma hızlandırıcı besinler
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Yapılan çalışmalar yüksek protein içeriğine sahip gıdalar, düşük proteinli gıdalara kıyasla daha fazla kalori yaktığını göstermiştir.

Baklagiller ayrıca bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri beslemek için kullanabileceği diyet lifi de içerir.

Sekiz haftalık bir çalışma sonucunda baklagillerce zengin bir diyet listesi uygulayan insanların, metabolizmalarında yararlı değişiklikler yaşandığı ve diğer kontrol grubundan 1,5 kat daha fazla kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

Ayrıca, bezelye, fasulye ve mercimek de, sindirim sırasında yakılan kalori sayısını arttırmaya yardımcı olabilecek önemli miktarda amino asit glutamin bulunmaktadır.

İşte bu faktörler, baglagillerin metabolizma hızlandıran besinler arasında beslenmede ne kadar önemli yer tuttuğunu göstermektedir.

BrokoliMetabolizmayı hızlandıracak yiyecekler den bir diğeri de brokolidir. Hem kalsiyum hem de C vitamini açısından zengindir. Bu iki vitamin, kalorileri daha hızlı ve etkili bir şekilde yakmanıza yardımcı olmak için birlikte çalışır. Kalsiyum metabolizmanızı harekete geçirirken, C vitamini daha fazla kalsiyum emmenize yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi; Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, güne bir kase yulaf ezmesi ile başlayın. Bu süper yiyecek, yağda çözülebilen lifler açısından harika bir kaynaktır. Ayrıca yulaf ezmesi kolesterol seviyenizi azaltmaya yardımcı olduğu gibi kalp hastalığı riskinizi de azaltmaktadır.

IspanakMetabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında hiç kuşku yok ki ıspanağın önemi çok büyüktür. Doğal olarak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı bir besin kaynağıdır. Yüksek oranda B vitamini içerir. Eğer kuvvet, dayanıklılık antrenmanı yapıyorsanız, şüphesiz ki kas kütlenizde artış olacaktır. Bu da doğrudan daha fazla kalori yakılmasına yol açacaktır. Ayrıca kas yıpranmalarına ve onarımına ıspanak çok ama çok iyi gelmektedir.

Fasulye; Fasulye hem protein hem de lif bakımından yüksektir. Protein metabolik hızı yükseltmeye yardımcı olan kas kütlesini oluşturmaya ve korumaya yardımcı olurken, lif de metabolizma hızını artırır çünkü vücut onu parçalamak için uzun zaman harcar.

metabolizma hızlandırıcı gıdalar
Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Mercimek; Mercimek, sindirime yardımcı olan büyük bir protein, karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Demir içeriği vücutta oksijen akışını hızlandırır, bu da metabolizmayı ve enerji üretimini artırmaya yardımcı olur. Metabolizma hızlandıran yiyecekler arasında mercimeğe haftada birkaç kez yer verilmelidir.

Balık: Yağlı balıklar, metabolizmanızı önemli ölçüde artırabilecek omega-3 yağ asitleri ile doludur. Balık yağı vücudunuzdaki yağ yakıcı enzimlerin seviyelerini artırarak metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Balık metabolizmayı düzenleyen tiroid bezinin fonksiyonunu destekleyen iki mineral olan iyot ve selenyumun en iyi kaynaklarındandır.

Metabolizma hızlandırıcı besinlerden balığı haftada en az 2 kez tüketmeye özen gösterin. Özellikle somon, uskumru, alabalık ve ton balığı tüketimine ağırlık veriniz.

Metabolizma Hızını Artıran Bitkiler
Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler

Sarımsak; Son zamanlardaki çalışmalar sarımsağın kan şekeri metabolizmasını desteklediğini ve kandaki lipid düzeylerinin kontrolüne yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, sarımsak kullanmak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olup, kalp hastalıklarını önlemeye, iltihapla savaşmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

Hindistan Cevizi Yağı; Diğer yağ türlerine göre daha kolay bir şekilde enerjiye dönüştürülür. Dolaysıyla metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve yağ olarak depolanma olasılıkları daha düşüktür.

Bazal metabolizma hızınızı bilmiyorsanız, bazal metabolizma hızı hesaplama için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Konu: Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler

Yorum yapın