Muz Diyeti ile Zayıflayanlar 4 Günde 4 Kilo Veriyor

Muz diyeti, Japon bir eczacı tarafından geliştirilmiş, açlık hissi uyandırmayan ve 4 günde yaklaşık 4 kilo verdiren bir diyet listesi. Kısa sürede çok hızlı kilo verdirmesiyle ünlenen bu diyet, popüler olduğu o günlerde Japonya’da muz kıtlığına da sebep olmuş.

Muz diyeti ile zayıflayanlar
Muz Diyeti

Mucizevi muz diyeti, 2008 yılından günümüze kadar popülaritesini hiç kaybetmemiştir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde defalarca birçok makaleye konu olmuş mucizevi Japon muz diyeti hakkında sağlıklı mı? Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Ülkemizde yapan var mı? Kilo verenler ne gibi yorumlar yapmış daha yakından inceleyelim.

Muz diyeti yapanlar sadece kilo vermiyor. Aynı zamanda diyetin ana besini olan muzun içeriğinde bulunan serotonin hormonu, kişiye mutluluk ve enerji veriyor. Bu durum kişinin ruh haline de olumlu yönde katkı sağlıyor. Dolaysıyla birçok diyette yaşanan yoksunluk duygusu ve sürekli yeme ihtiyacı bu beslenme programında yaşanmıyor.

Muz; A,B6,C,E,K, vitaminleri içermektedir. Protein, bakır, sodyum, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve diyet lifi bakımından zengin mineralleri barındırması sebebiyle de sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bu bakımdan kilo vermeye katkısı oldukça yüksektir.

Ayrıca kan basıncını dengeler ve böbrek taşlarını düşürmede çok etkilidir. Uzun süre tok tutan, zindelik ve enerji veren muz diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir? 4 günlük muz diyeti listesi ile birlikte sık sorulan soruların cevaplarına geçebiliriz.

Muz Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Aşağıda yer verilen listeyi 4 gün boyunca uygulayanlar kilo fazlalığına, metabolizma hızı, cinsiyet, ilaç kullanımı, genetik faktörler ve kilo vermeye engel bir rahatsızlığın oluşuna göre farklı oranda kilo kaybı yaşayabilir. Muz diyeti ile zayıflayanlar ortalama 4 günde 3-4 kilo verdiğini forum ve bloglar da yaptıkları yorumlar ile desteklemektedirler.

Muz Diyeti Listesi

Sabah Kahvaltıda: 2-3 adet orta boy muz ile birlikte 2 bardak ılık su

Öğlen Yemeği: Kalori değeri düşük, mevsim sebzelerinden yapılmış bir porsiyon yemek. Pırasa, brokoli, kabak, taze fasulye, karnabahar v.b

Not: Yemeklerinizi buharda veya çok az sızma zeytinyağı ile hazırlamaya özen gösterin. Salça ve tuz kullanmamaya özellikle dikkat etmekte fayda var.

Ara öğün: Kuru yemiş olarak 8-10 adet fındık ya da 2-3 adet ceviz içi. Kuru meyve veya yeşil çay gibi zayıflamaya yardımcı bitki çayı yanında 1-2 adet light bisküvi tüketebilirsiniz

Akşam Yemeği: 1 porsiyon yağsız veya 1 tatlı kaşığını geçmemek kaydı ile hakiki zeytinyağı ile hazırlanmış salata ya da tere, roka, marul gibi mevsimsel yeşillikler.

Protein bakımından zengin ve düşük kalorili 1 porsiyon tercihen ızgara yahut haşlama şeklinde beyaz et. Tavuk, hindi, balık gibi. Derisiz ve yağsız olmasına dikkat edilmelidir.

Bu program kapsamında akşam 20:00 dan sonra kesinlikle yemek yenmemeli ve kalorili içecek tüketilmemelidir.

Muz Diyeti Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer diyetlerde olduğu gibi muz diyeti uygularken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hangi diyeti uygularsanız uygulayın aslında bu hususlara dikkat etmediğiniz takdirde alacağınız sonuca engel olmuş olursunuz.

Şimdi de dikkat etmeniz gereken hususlara geçelim:

  • Diyete başlarken moral ve motivasyon konusunda yüksek olmalı ve diyet programına dikkatli bir şekilde uyum sağlamalısınız.
  • Akşam yemeği en geç 7-8 civarında yenmelidir.
  • Kahvaltıda kafein türündeki içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Uyku düzeninize dikkat etmeli ve günde en az 7-8 saat uyku uyulmalıdır.
  • Sağlıksız yiyeceklerden (abur cubur, işlenmiş gıdalar) uzak durulmalıdır.
  • Öğünlerden önce veya sonra 1-2 bardak su içilmeye dikkat edilmelidir.
  • Egzersizlerle muz diyeti desteklenmelidir.

Muz Diyeti Sağlıklı mı?

Muz diyeti ile kilo vermek ve kilo verme sürecinin de kısa ve çok hızlı olması kilo sorunu yaşayan kişilerin kulağına harika gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus diyeti uzun süre devam ettirmemektir.

Çünkü her ne kadar sağlıklı besleniyor olunsa da vücut için gerekli olan bazı vitamin ve minerallerin eksikliği uzun süreli uygulamalarda sağlık problemlerine yol açabilir. Bugüne kadar 4 gün boyunca muz diyeti yaptıktan sonra, normal beslenme planına geçenlerde sağlık sorununa rastlanmamıştır.

Bu diyetin asıl amacı vücutta detoks etkisi yaratmaktır. Vücuttan ödem ve şişkinlikle birlikte belli oranda yağ yakımı gerçekleşir. Muz diyeti yapanlar, diyet sürecinden sonra mevcut kilolarına uygun ve haftada 1- 1,5 kilo zayıflayabileceği kalorilik diyetleri uygulamalıdır.

Muz Kilo Aldırır Mı?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planında en çok sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir. Şüphesiz ki muz içeriğindeki yüksek diyet lifi ve düşük glisemik indeksi nedeniyle ölçülü kullanıldığında kilo aldırmaz.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus günlük tüketilen muz miktarıdır. Çünkü bir büyük muz yaklaşık 169 kaloridir. Muz kaç kalori adlı yazımızda adet ve gramajına göre kalori ve besin değerleri detaylı olarak belirtilmiştir. Okumanızı öneririm.

Konuya dönecek olursak günlük 10 adet büyük muz yiyen bir kişi 1690 kalori tüketmiş olur. Bu durumda diğer yiyecek ve içeceklerden gelen kaloriler ile birlikte harcanan kaloriden daha fazla kalori alımı olduysa kilo alınır.

Bu durumda muz kilo aldırır mı? Sorusunun cevabına evet denilebilir.

Hızlı kilo verdiren muz diyeti ile zayıflayanlar, konu altında yer alan yorumlar bölümünden diyet ile ilgili tecrübelerini ve uygulama sonunda verdikleri kilo miktarını paylaşabilir.

Yorum yapın