15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi ile Değişim Zamanı

Şok diyet listelerinden olan 15 günde 5 kilo verdiren diyet, kısa sürede forma girme konusunda oldukça etkili ve tercih edilen bir beslenme programıdır.
Özellikle yaz sezonu öncesi kadınları hızlı kilo verme telaşı sarar. Çünkü plajlarda giyilecek bikiniler, mayolar ya da yazlık incecik elbiseler, etekler vitrinlerde kadınları beklemektedir. Elbette en sağlıklı olan kilo verme sürecini uzun vadeye yaymaktır. Bu şekilde hem vücut yorulmadan sağlıklı bir kilo kaybı yaşamış olursunuz hem de vermiş olduğunuz kilolar kalıcı hale geldiği için tekrar kilo alma ihtimaliniz güçleşir.

2 haftada, 5 kilo, iki haftada,
15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet

Ancak siz benim beklemeye sabrım yok 15 günde 5 kilo vermek ve kurtulmak istiyorum diyorsanız, 15 günde 5 kilo verme diyeti tam da size göre. Çünkü bu diyetle aç kalmadan, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebileceksiniz. Ancak unutmayın bu diyet ortalama 1000 kalorilik beslenme programı ve uzun süre devam edilmesi metabolizma hızınızın yavaşlamasına neden olacaktır.
ÖNERİ: 15 günde 5 kilo verdiren diyet ile ilk ağırlıklarınızdan kurtulduktan sonra kalan kilolarınızı vermek için acele etmeyin. Kalıcı ve beden kitle indeksinize uygun kalorilik diyet listeleri ile yavaş ama sağlıklı bir şekilde ilerleyin.

15 Günde 5 Kilo Kimler Verebilir ve Uygulayabilir?

Herhangi bir sağlık riski taşımayan, mevcut kilo fazlalığı 15 kilo civarında ve günlük enerji ihtiyacı 2500 kaloriyi geçmeyen kişiler için uygun bir beslenme planıdır. Ayrıca günlük kalori ihtiyacı 1500-1800 kalori olan kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflaması için uzun vadede devam edebilecekleri bir diyettir.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet Kimler için Risklidir?

Kronik hastalığı olan kişiler doktor kontrolü olmadan kesinlikle herhangi bir diyet listesini uygulamamalıdır. Çünkü kalp, şeker, diyabet, tansiyon gibi rahatsızlıklarla birleşen ağır diyetler kişinin yaşamında artan ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Hamileler ve emziren bayanlar kalori ihtiyaçları çok daha yüksek olduğu için kesinlikle bu tür diyetler uygulamamalıdır. Ayrıca ergenlik dönemindeki gençler ve çocuklar da bu tür diyetlerden kaçınmalıdır.

15 Günde 5 Kilo Nasıl Verilir?

15 günde 5 kilo diğer bir ifadeyle haftada 2,5 kilo vermek kulağa hoş geldiği kadar, zorluk derecesi orta düzeydedir. 5 kilo vermek ne kadar etkileyici gözükse de 2 haftalık süreç içerisinde sabırlı ve istikrarlı olmanız da oldukça önemlidir.
Şimdi belirteceğimiz kurallara uyduğunuz taktirde iki hafta sonra tartıda istenilen düzeyde kilo vermek mümkün.
Günlük 3 dilimi geçmemek kaydı ile kepek ekmeği, tam buğday veya çavdar ekmeği tüketebilirsiniz. Beyaz ekmek ve şeker tüketimi kesinlikle yasak, tuz ise günlük 1 çay kaşığını geçmemeli.
Diyet sürecinde karbonhidrat, yağ ve protein mümkün olduğunca beslenme programında yer almalı, fakat karbonhidratı az, protein oranını yüksek tutmak önemli bir unsurdur.
Öğünlerinizde acıya ve baharata sıklıkla yer verin. Acı ve baharat metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.
15 günde 5 kilo vermek için her gün 2-2,5 litre su içmek çok önemlidir. Su tüketimi yapmayan bir kişinin zayıflama şansı yoktur.
Zayıflamak için, az ve sık beslenmenin yanında spor ve egzersiz olmazsa olmazdır. Ben az yemek yiyip zayıflarım düşüncesinden sıyrılıp, beslenme programınıza spor ve egzersizi bir an önce dahil edin. Yaklaşık 2 haftada 5 kilo vermek isteyen bir kişi günde en az 1 saat tempolu yürüyüş yapmalıdır.
Daha önce spor ve egzersiz yapmayan kişiler, diyetin ilk birkaç günü yürüyüş zamanlamasını 30 dakikadan başlatıp, her gün 10’ar dakika eklemeler yaparak uygulaması daha sağlıklı olacaktır. İkinci hafta günde 1 saatlik tempolu yürüyüş şart.
Yedikleriniz sizde açlık hissi uyandırıyor ve doymuyorsanız, diyetinize eklemeler yapın. Bu durumda egzersiz sürenizi biraz daha arttırın.

Asla tek öğün odaklı beslenmeyin. Sabah kahvaltısından sonra ara öğünleri ve öğlen yemeğini atlayıp, akşam daha fazla yemeyin. Ara öğünler kan şekerinizi dengeleyecek ve 3 ana öğün metabolizma hızınızın düşmesini engelleyecektir. Tek öğün odaklı beslenme, metabolizma hızının yavaşlamasına dolaysıyla kilo verememenize neden olacaktır. Bu hatayı asla yapmayın.
Fazla kaçırdığınız bir gün olursa, ertesi gün daha fazla efor sarf edin ve asla diyetinizi yarıda bırakmayın ve ötelemeyin.
Beslenme planınızda besin değerleri yüksek, kalori değeri düşük ve uzun süre tokluk hissi veren besinlerden oluşturun.
15 günde 5 kilo nasıl verilir, hangi kurallara uyulmalı açıklamaya çalıştık. Yukarıda verilen kurallara uyulduğunda kısa zamanda istediğiniz fazlalıklardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet

Aşağıda sizler için hazırladığımız örnek diyet listesi yer almaktadır. Bu program içerisinde öğle ve akşam öğünlerinin yerlerini değiştirebilirsiniz. Yine, aynı oranda başka besinlerle değişime girebilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı;
1 dilim az yağlı beyaz peynir
1 haşlanmış yumurta
1 dilim kepek ekmek
Domates, salatalık, yeşillik
Ara Öğün;
1 porsiyon meyve (tercihen elma çünkü elma vücutta parçalanırken içindeki enerjiden fazlası açığa çıkıyor yani elma negatif enerjili bir meyve)
Yarım bardak süt ya da yarım kâse yoğurt (Meyvenin yanında tüketeceğiniz protein grubu yiyecekler meyvedeki şekerin yağa dönüşmesini engeller)
Öğle Yemeği;
100 gram ton balığı ile hazırlanmış bol yeşillikli salata ya da 2 ızgara köfte ve yağsız salata ya da 100 gram ızgara tavuk
1 dilim kepek ekmek
Ara Öğün; 2 ceviz içi
Akşam Yemeği;
1 porsiyon lahana, ıspanak veya semizotu yemeği (tercihen az yağlı)
1 kâse yoğurt
1 dilim kepek ekmek

15 Günde 5 Kilo Diyeti Yapanlar için Öneriler

Yemeklerden önce 2 bardak ılık su içiniz. 8-10 damla limon ve tarçın eklenerek tüketmeniz, metabolizmanın uyanması açısından son derece önemlidir.
Günde 3 fincan yeşil çay tüketmek, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yeşil çay aynı zamanda kilo verdiren çay olarak ta bilinmektedir.
Kesinlikle öğün atlamayınız. Ara öğünleri ana öğünden 2 saat sonra tüketiniz.
Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz ve kremasız tüketiniz.
Tatlı ihtiyacı duyulduğunda 1-2 kare bitter çikolata tüketebilirsiniz. 1 kare bitter çikolata 24 kaloridir.
Yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağı kullanın.
Alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun. İlla alkol alma ihtiyacı hissedilirse 1 kadeh kırmızı şarap tüketilebilir.
15 günde 5 kilo verdiren diyet programı uygulayanlar, kilo verdim diyenler, sayfanın altında yer alan yorum alanından, görüş, istek ve yorumları bizlerle paylaşıp, deneyecek arkadaşlara referans olabilirler.

Evet, yarattığınız kalori açığıyla birlikte hayatınıza kattığınız sporlar sayesinde 2 haftada 5 kilo vermek mümkündür.

Yorum yapın