600 Kalorilik Diyet Listesi İle 10 Kilo Hayal Değil

Bu yazımızda sizlere 600 kalorilik diyet listesi sunacağız. Diyet listesine geçmeden önce 600 kalorilik diyet ile ilgili faydaları, zararları, uygulama şekli ve en önemlisi bu diyet listesi ile kaç kilo verilebileceği hakkında bilgileri paylaşmak daha sağlıklı olacaktır. Düşük kalorili şok diyetlerin asıl amacı hızlı kilo vermektir. 500 kalorilik diyet programında olduğu gibi, doktorunuzla konuşmadan ve tıbbi testlerinizi yaptırmadan 600 kalorilik diyet listesi programını önermiyoruz. Bu tür düşük kalorili diyetler daha çok obez hastalar için uzman hekimler eşliğinde uygulanmalı ve takip edilmelidir.

600 Kalorilik Diyetin Faydaları

Tip 2 Diyabet: Bu diyetin en göze çarpan avantajlarından biri, yüksek hızda kilo kaybıdır. Bir dizi ön araştırma çalışması 600 kalorilik yemek planının Diyabet’i tersine çevirebileceğini göstermiştir. Bu konuyla alakalı Diyabet İngiltere tarafından finanse edilen bir Newcastle Üniversitesi çalışması, 8 hafta boyunca diyabetli 11 kişiye günde 600 kalorilik gıda planlaması yaptırmış ve üç ay sonra, uygulamaya katılan 11 kişinin 7’sinde diyabet olmadığı gözlemlenmiştir.
Göğüs Kanseri: Bir İngiliz çalışması, düşük kalorili diyet uygulaması meme dokusundaki yağ ve glikozu metabolize eden enzimleri düşürdüğü dolaysıyla meme kanserini önlediğini izlemişlerdir. Bu enzimler meme kanseri olan hastalarda her zaman daha yüksek çıkmıştır.
Beyin Sağlığı: Özellikle 50’li yaşlardan sonra yapılan kalori kısıtlaması beynin işlevini koruduğu, Demans (Bunama) ve Alzheimer hastalığıyla savaşarak beyin yaşlanmasını yavaşlattığını göstermektedir.

600 Kalorilik Diyetin Zararları

Diğer tüm düşük kalorili diyetler gibi, denetimsiz yapılan 600 kalorilik diyet sağlık durumunu tehlikeye sokabilir.
Uzun süreli yapılan düşük kalorili diyetler metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Yavaş çalışan metabolizma, diyete son verdikten ve normal olarak yemeye başlandıktan sonra bireylerde kilo alımına neden olmaktadır.
Yine uzun süreli uygulanan düşük kalorili diyetler safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilmektedir.

günde 600 kalori yakarak ayda kaç kilo verilir,günde 600 kalori yakmak,600 kalorilik diyetle haftada kaç kilo verilir,600 Kalorilik Diyet ile Kaç Kilo Verilir,

600 Kalorilik Diyet Kaç Kilo Verdirir?

Örnek olarak mevcut kilonuzu korumak için günlük 3000 kalorilik bir enerjiye ihtiyacınız varsa, 600 kalorilik yemek listesi, günlük olarak 2400 kalori açığı ortaya çıkaracaktır. Bu oran 1 haftada 16.800 kalori yakacağınız anlamına gelir. Böylece 600 kalorilik diyet 7 günde 2,5 kilo verdirir. Uygulama 1 ayda ortalama 10 kiloya eşdeğer kilo verdirmiş olur. Diyet sürecinde diyete ek olarak düşük ve orta düzeyde yapılan egzersizler de dahil edildiğinde daha fazla kilo verilmesi kaçınılmazdır.

600 Kalorilik Diyet Yapanlar için Uyarılar

İlk haftanın zor olacağını unutmayın. Vücudunuz, gıda alımındaki ani düşüşe alışmaya başlar. Şekerden ve normalde yiyeceğiniz abur cuburlardan detokslanacaksınız. Açlık panglarını kesinlikle hissedeceksiniz ve biraz öfkeli ve agresif olacaksınız. Kendinize bunu neden yaptığınızı sorgulamaya başlayacaksınız. Fakat diğer diyetlerde olduğu gibi, sadece hedefinize odaklanmaya çalışın sonuç kesinlikle iyi olacak.
Vücut ve ağız kokusu oluşabilir. Bu durum vücudun içerisindeki zararlı toksinlerin dışarıya atılmaya başlandığının göstergesidir. Kesinlikle bu durumdan rahatsızlık duymayın. Yanınızda kesinlikle şeker içermeyen sakız bulundurun. Kokuyu bastırma konusunda size yardımcı olacaktır.
Hızlı kilo vermek, safra kesesinde taşlarının gelişmesine neden olabilir. Bu durum daha çok uzun süreli olarak uygulanan düşük kalorili diyetlerden kaynaklanmaktadır.
Beslenme planınızı çiğ veya haşlanmış sebzelerden oluşturmaya, meyveleri ise kesmeden ve kabuklu yemeye özen gösterin. (elma, armut gibi)
Yağsız et / balık ve az yağlı sütler düşük kalorili diyet listelerinde sıklıkla tercih edilmelidir.
İşlenmiş şeker içerikli ürünler yemek listesinden tamamen çıkarılmalıdır.
Yiyecek seçerken kalori planına uygun seçimler olmasına dikkat edilmeli.
Günde 2-2,5 litre su tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca diyette kalori değeri sıfır olan kahve ve diyet sodalar da tüketilebilir.
600 Kalorilik yemek listesi,600 Kalorilik diyet listesi,1 haftalık,günlük, aylık, örnek menü,

600 Kalorilik Diyet Listesi

Aşağıda verilen kahvaltı seçeneklerinden her biri farklı günlerde uygulanmak üzere oluşturulmuş örnek menülerdir.
Kahvaltı Seçenekleri
1 fincan şekersiz siyah kahve + 2 haşlanmış yumurta
1 bardak mısır gevreği + 1 bardak süt (yağsız veya az yağlı)
2 adet yumurtadan yapılmış omlet + 1 fincan yeşil çay
2 adet kuru kayısı + 2 adet badem + 1 kase yoğurt
1 dilim kızartılmış tam buğday veya light ekmek + 1 kibrit kutusu yağsız ve tuzsuz peynir + 1 fincan çay veya kahve
3 adet zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim diyet ekmeği ve 1 fincan yeşil çay
Öğle ve akşam yemek listeleri karışık olarak tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta öğle yemeğinde sebze ağırlıklı beslenmişseniz akşam yemeğinde et türü beslenmeye özen gösteriniz.

Öğle ve Akşam Yemek Listesi
1 avuç içi yağsız tavuk göğsü (ızgarada veya haşlanmış) + 1 porsiyon yeşillik
150gr konserve ton balığı + 1 adet domates ve salatalık
1 Kase sütlü mantar çorbası + 1 adet mevsimsel meyve
1 orta boy haşlanmış patates + 50 gram haşlanmış ve süzülmüş brokoli
1 porsiyon sebze yemeği (pırasa, ıspanak, kereviz) + 1 kase yağsız yoğurt
1 porsiyon balık + yeşillikten oluşan salata (yağsız)
1 porsiyon hindi göğsü + 1 adet salatalık, 2 adet çeri domates
1 bardak ayran + 1 porsiyon kültür mantarından yapılmış mantar sote
Haftada 3-4 gün, günlük 1 saat yürüyüş yapabilenler ya da basit egzersiz programları uygulayabilecek olanlar, “1000 kalorilik diyet” programını uygulayabilir
600 kalorilik diyet yapanlar, zayıflayanlar, kilo verenler konu altındaki yorum alanından diyet ile ilgili tecrübelerini paylaşıp, bu diyeti uygulayacak arkadaşlara referans olabilir.

“600 Kalorilik Diyet Listesi İle 10 Kilo Hayal Değil” üzerine 6 yorum

  1. ramazana giriyoruz bunu uygulamaya çalışacağım. umarım hedefime ulaşabilirim. sonuçları paylaşacağım.

    Cevapla
  2. Ben 600 kalori diyeti yapıyorum tabii listeyi biraz kendime göre düzenledim ancak genel olarak fark yok sporla da 787 kalori harcıyorum 5 gün oldu 2 kiloya yakın verdim tavsiye ederim herkese

    Cevapla

Yorum yapın