IU Kore Diyeti

İnternational unite kelimesinin kısaltması olan ıu diyeti adını Dünya sağlık örgütünün belirlediği bir ölçü biriminden almaktadır. Çok hızlı kilo verdirmesi ile bilinen diyet 3 günde 2 kilo gibi ciddi bir zayıflama sunar. Kore diyeti olarak da bilinen bu diyet Koreli ünlü insanların uygulamasından sonra popüler olmuştur. Güzellik standartları yüksek olan Kore’de film oyuncuları, şarkıcılar bu tür şok diyetler ile zayıflamaya çalışıyor.

Kore Diyeti

Güney Kore’de zayıflık aynı zamanda güzellik ve zarafetin bir sembolüdür. Kadınlarda 50 kilonun üzerine çıkmak ayıp gibi algılanır. İşte bu sert ve kesin çizgilere bağlı olan güzellik kalıpları beraberinde oldukça katı diyetleri getirmiştir. Her zaman fit görünmek isteyen Koreliler IU Kore diyeti ile kilo kontrolü yapıyorlar.

Kore’de popüler kültürün etkisi ile ortaya çıkan bu diyet hızla dünyaya da yayılmıştır. Korelilerin güzellik standartlarını takdir edenler diyetlerine de ilgi gösteriyor. Dizi sektörü ile dünyaya açılan Kore, kendi kültürünü de her yere ulaştırıyor. Ülkemizde de Koreli oyunculara olan yoğun ilgi düşünüldüğünde diyetleri de yoğun ilgi ile karşılanmaktadır. Kore diyeti artık ülkemizde de uygulanan diyetlerdendir.

IU Diyeti Yemek Listesi

Şimdi gelelim ıu yemek listesi neleri barındırıyor kısmına. Katı bir diyet olduğunu söylemiştik. Bu nedenle diyet listemiz pek de uzun değil.

 • Sabah kahvaltısı: 1 elma
 • Öğle yemeği: 1 adet tatlı patates
 • Akşam yemeği: 1 kutu protein içeceği

ıu beslenme şekli sadece bu kadardır.

ıu diyeti

IU Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Bu katı diyet ile günde 1 kiloya yakın kilo vermek amaçlanır. Ancak sağlıklı olup olmadığı kısmı oldukça tartışılırdır.

Günde kaç kalori alınıyor?

ıu diyeti kaç kalori diyenler için kolaylıkla hesaplama yapabiliriz. Diyet sadece 3 kalem üründen oluştuğu için hemen kalorilerine bakalım:

 • 1 elma: 52 kalori
 • 1 tatlı patates: 85 kalori
 • 1 protein içeceği: 100 kalori

Bu diyeti yapan kişiler bir günde toplam 237 kalori almaktadır. Halbuki yetişkin bir genç kadının kalori ihtiyacı çok daha fazladır. Vücut kitle indeksi normal olan bir kadın bir günde ortalama 2.000 kalori almalıdır. Erkekler ise 2.500 kalori almalıdır. Diyetlerde ise kadınlara günde 1.500 kalori, erkeklere 2.000 kalori alımı önerilmektedir. IU diyeti ise alınması gereken kalorinin 10’da birini ancak almaktadır. Sadece bu veriyle bile sağlıklı bir diyet olduğunu söylemek mümkün değildir.

2000 Kalorilik Diyet Listesi için BURAYA tıklayın.

2500 Kalorilik Diyet Listesi için BURAYA tıklayın.

1500 Kalorilik Diyet Listesi için BURAYA tıklayın.

ıu diyet listesi

IU Diyeti Zararlı mı?

IU diyet listesine baktığımız zaman içerisinde pek besleyici ürünler olmadığı, hatta neredeyse hiç besin olmadığı açıkça görülecektir. Böyle bir diyetin sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Diyette ani bir kilo verme olduğuna göre kilolar sadece yağlardan değil kas ve sudan da verilecektir. Bu da kişinin güçsüz düşmesine neden olur. Özellikle herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler için diyet oldukça risklidir. Doktor kontrolü ya da diyetisyen tavsiyesi olmadan böyle ağır bir diyet uygulamak sağlığa zararlıdır. Bu diyet sağlıklı ve zinde gençler arasında oldukça popüler olduğu için etkileri ilerleyen zamanlarda daha iyi görülecektir.

IU diyeti tam anlamıyla bir şok diyettir. Bu diyetler ise pek çok yönden zararlıdır. Zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücut için gerekli yaşamsal ihtiyaçlar alınmaz.
 • Bağışıklık düşer.
 • Kemik yoğunluğu azalır.
 • Organ hasarına neden olabilir.
 • Safra taşı oluşumuna neden olabilir.
 • Metabolizma yavaşlar.
 • Duygusal bozukluklar, depresyon yaşanabilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzmanlar ayda 2-4 kilo verilmesini önermektedir. Kişinin ağırlığı ne kadar çoksa kilo verme hızı da yüksek olabilir. Ancak fazlalık olan birkaç kilodan kurtulmak isteyenler daha yavaş kilo vermelidir

Dilerseniz istediğiniz idolün üzerine tıklayarak diğer kpop idollerinin diyetlerine ve egzersiz rutinlerine de bakabilirsiniz; Hyuna diyeti için, Blackpink Lisa diyeti için, Twice Momo diyeti için tıklayın.

Yorum yapın